Zdrowe zęby przekładają się na zdrowy organizm. Mało kto wie, że problemy z uzębieniem mogą doprowadzić do zawału serca czy udaru mózgu. Dlatego tak olbrzymie znaczenie ma właściwe dbanie o zęby. Trzeba sobie również zdawać sprawę z tego, że samo mycie i nitkowanie zębów to za mało. Konieczne są jeszcze regularne wizyty u dentysty. Jak często trzeba odwiedzać tego specjalistę?
To sprawa bardzo indywidualna i zależna od tego, czy ktoś ma jakieś problemy czy też nie. Każdy z nas powinien odwiedzać dentystę nie rzadziej niż raz w roku - mówi dr Justyna Witalińska-Łabuzek.
Jak często myć zęby?
Specjaliści zalecają, aby każdy z nas mył zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Czy zbyt częste szczotkowanie może szkodzić?
Tak. Zbyt częste i zbyt mocne szczotkowanie może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa. Musimy pamiętać, że szkliwo mamy dane raz na całe życie, jeśli zostanie starte nie odbuduje się - mówi specjalistka.
Ogromne znaczenie przy szczotkowaniu zębów ma nie tylko jego częstotliwość, ale także szczoteczka, której używamy.
Najlepsza dla zębów i dziąseł będzie bardzo miękka szczoteczka. To czy wybierzemy manualną, elektryczną czy soniczną nie ma najmniejszego znaczenia -dodaje.
Czy oddychanie przez usta jest bezpieczne?
W obecnej sytuacji oddychanie przez nos ma kluczowe znaczenie. To właśnie on stanowi pierwszą barierę ochronną i zatrzymuje groźne dla naszego zdrowia patogeny. Niestety wiele osób oddycha przez usta. Taki sposób oddychania może być szczególnie niebezpieczny dla dzieci.
Oddychanie przez usta może doprowadzić nie tylko do wad wymowy, zgryzu czy przerostu migdałów. Dzieci, które oddychają w ten sposób często są niedotlenione. Zdarza się, że zmagają się też z bezdechem sennym, czyli chrapią - mówi specjalistka.
Jak bezpiecznie wybielić zęby?
Wybielanie zębów to jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Jak bezpiecznie wybielić zęby? W niektórych przypadkach już po wyczyszczeniu zębów z kamienia nabierają one właściwej barwy, jeśli nie wykonuje się tzw. wybielanie chemiczne.
Takie wybielanie można przeprowadzić w gabinecie lub samodzielnie w domu wykorzystując specjalne nakładki - dodaje specjalistka.
Co zrobić z ósemkami?
Ósemki uchodzą za bardzo kłopotliwe zęby. Czy kiedy chorują lepiej je leczyć czy od razu usunąć?
Leczyć. Jeśli jest taka potrzeba zęby trzeba wyleczyć, do usunięcia muszą być jasne przesłanki - podkreśla stomatolog.
Ale usuwane są nie tylko ósemki. Bardzo często zdarza się, że pacjenci przychodzą do lekarza zbyt późno i jedyne, co lekarz może zaproponować to wyrwanie zęba i wstawienie implantu. Czy wiek może być przeciwwskazaniem do wstawienia implantu?
Nie. Implant można wstawić zawsze. Przeciwwskazaniem są osteoporoza oraz niewystarczająca ilość kości - dodaje.