Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych
To święto ustanowione w Meksyku w 1973 roku przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie. 12 maja to również rocznica urodzin prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa - Florence Nightingale. Brytyjka urodzona we Włoszech w 1860 roku założyła w Londynie pierwszą szkołę pielęgniarstwa (przy szpitalu św. Tomasza).
Zawód odpowiedzialny i trudny
Zawód pielęgniarki i położnej to wyjątkowo odpowiedzialna praca, a zarazem misja. Od pielęgniarki wymaga się, by z jednej strony była empatyczna do pacjenta, z drugiej zaś musi być ona zdecydowana i nie ulegająca emocjom. Ich rola jest nieoceniona w polskim systemie ochrony zdrowia. Obecnie przez panującą pandemię koronawirusa są w grupie, która jest szczególnie narażona na zakażenie Sars-Cov-2. To one razem z lekarzami znajdują się na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Tym bardziej powinniśmy docenić ich wkład w opiekę nad pacjentami oraz chęć niesienia pomocy.
Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie
To pielęgniarki są przy pacjentach cały czas
Sześć tygodni temu z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach wypisano i wywieziono wszystkich leczących się pacjentów. Teraz na czternastu zamkniętych oddziałach leczy się jedynie osoby zakażone COVID-19.
Zobacz też: Ogromna presja i jeszcze większe ryzyko. Zobacz reportaż z Uwagi TVN o pracy ratowników medycznych
Na dyżurze oddziału intensywnej opieki medycznej pracuje podwojona obsada pielęgniarek i lekarzy. Medycy muszą wymieniać się co kilka godzin.
- Najtrudniejsze są reanimacje pacjentów. To potężny wysiłek fizyczny. Zdarzało się, że same podczas tych akcji się dusiłyśmy - opowiada Agnieszka Jaskuła, pielęgniarka oddziału intensywnej terapii.
Szpital jest dobrze zaopatrzony. Leczy się obecnie w nim 120 pacjentów.
Lekarze walczą o życie pacjentów, jednak to pielęgniarki są przy ich łóżkach cały czas. Są z nimi najdłużej. to one do nich mówią, to one pocieszają. To one pomodlą się w tej najtrudniejszej chwili
-opowiada jedna z pielęgniarek.
Mówi się, że będzie dobrze, że nie będzie cierpiał, Wieczny odpoczynek, Zdrowaś Maryjo, no i mówi mu się przede wszystkim, że rodzina jest i będzie zawsze przy nim
-mówi Agnieszka Jaskuła.
Cały reportaż zobaczycie na stronie Uwaga! TVN