Polub nas na Facebooku
Czytasz: Działanie Ketonalu - czy konsultacja z lekarzem jest konieczna?
menu
Polub nas na Facebooku

Działanie Ketonalu - czy konsultacja z lekarzem jest konieczna?

mat. prasowe

Ketonal jest lekiem produkowanym przez firmę Sandoz. W jego składzie znajduje się ketoprofen, substancja o dość silnym działaniu. Leku nie wolno podawać dzieciom. Może być stosowany wyłącznie przez młodzież i osoby dorosłe. Czy trzeba się konsultować z lekarzem, aby go zażyć?

Działanie Ketonalu

Ketonal to tak naprawdę czysty ketoprofen w dawce bezpiecznej dla człowieka. Związek ten należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które przedawkowane mogą być powodem sporych problemów ze zdrowiem. Podawany zgodnie z zarządzeniem producenta na ulotce, jest nieszkodliwy. Skutecznie łagodzi ból o umiarkowanym nasileniu, obrzęki i hamuje stany zapalne. Działa również przeciwgorączkowo.

Lek mogą stosować wyłącznie dorośli oraz młodzież po 15 tym roku życia. Jest on także dopuszczony do użytku seniorów, choć warto wiedzieć, że Ketonal dość często wchodzi w interakcje z innymi lekami i może nasilać lub obniżać ich działanie. W efekcie może pogorszyć samopoczucie.

Ketoprofen jest bardzo silną substancją czynną. Jego właściwości opierają się na zahamowaniu syntezy enzymu odpowiedzialnego za przekaźniki drażniące receptory bólowe. Osłabienie jego reakcji sprawia, że chory nie odczuwa dyskomfortu związanego z dolegliwościami bólowymi.

Ketonal na koronawirusa

Ketonal jest lekiem przeciwbólowym, choć można go stosować także w stanach zapalnych i przy wysokiej temperaturze ciała. Lek można też wykorzystać przy zakażeniu koronawirusem. Wirus COVID–19 przenosi się drogą kropelkową, więc zarazić się może każdy, kto miał styczność z chorym. Objawem charakterystycznym zakażenia jest wysoka temperatura. Warto jednak pamiętać, że Ketonal zbije gorączkę, ale nie wyleczy z koronawirusa. Jeśli mamy podejrzenia, że zostaliśmy zainfekowani, skontaktujmy się z pobliską przychodnią lub stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Na jakie choroby pomaga Ketonal?

Lek Ketonal skutecznie łagodzi dolegliwości bólowe związane z mięśniami i stawami, stąd jego częste zastosowanie w:

  • łagodzeniu bólu powstałego na skutek reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • leczeniu stanów zapalnych mięśni i stawów,
  • łagodzeniu napięcia mięśniowego i bóli migrenowych,
  • bólu zębów,
  • młodzieńczym idiopatycznym zapaleniu stawów,
  • chorobach zwyrodnieniowych.

Ketonal Active stosuje się także na wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe powstałe w wyniku urazów mechanicznych. Bywa on podawany pacjentom po zabiegach operacyjnych.

Czy Ketonal można stosować bez konsultacji z lekarzem?

Ketonal Active jest obecnie lekiem ogólnodostępnym. Można go kupić bez recepty i stosować, jeśli jest to konieczne. Preparat jest sprzedawany w takiej samej dawce, jak lek na receptę, ale ma mniej tabletek w opakowaniu. Trzeba jednak pamiętać o jego silnym działaniu i o tym, że wchodzi w interakcję z innymi preparatami. Stąd też zaleca się szczególną ostrożność osobom z wieloma chorobami przewlekłymi.

Dawkowanie i przeciwwskazania do stosowania Ketonalu

Leku Ketonal nie można dawkować na własną rękę. Preparat należy zażywać zgodnie z informacją od producenta zawartą na ulotce. Według wskazań nie powinno się przekraczać 3 tabletek na dobę ani łączyć Ketonalu z innymi środkami przeciwbólowymi. Przeciwwskazaniem do stosowania tego leku są przede wszystkim przewlekłe choroby układu pokarmowego. Może on bowiem podrażniać śluzówkę żołądka. Lek można przyjmować maksymalnie 5 dni, chyba że lekarz zaleci inną terapię.

Warto pamiętać, że Ketonal wpływa na działanie niektórych leków, zwłaszcza przeciwkrzepliwych i przeciwpłytkowych, a także insuliny. Nieodpowiedzialne zażywanie leku będzie skutkowało nieprzewidzianymi problemami ze zdrowiem. Stosowany z umiarem i zgodnie z zaleceniami, jest lekiem niezwykle skutecznym i bezpiecznym. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
9
Polecamy
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Ketonal - mocny lek bez recepty, skład i dawkowanie
Ketonal - mocny lek bez recepty, skład i dawkowanie TVN zdrowie
Pelargonia afrykańska – jak działa syrop i krople?
Pelargonia afrykańska – jak działa syrop i krople? Dzień Dobry TVN
Dawkowanie Ketonalu bez konsultacji z lekarzem – jak brać lek?
Dawkowanie Ketonalu bez konsultacji z lekarzem – jak brać lek? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?