Na początku pandemii zakładano, że koronawirus tak szybko jak się pojawił, zniknie. Później eksperci zmienili nieco swoje zdanie i uspokajali, że z SARS-CoV-2 pożegnamy się najprawdopodobniej wiosną. Dziś natomiast wiemy, że patogen nie ma zamiaru szybko nas opuścić, a druga fala zachorowań jest nieunikniona. W pierwszych relacjach eksperci sugerowali, że będzie ona jednak o wiele słabsza. Aktualnie Światowa Organizacja Zdrowia ma co i do tej tezy spore wątpliwości…
Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie
W minionym tygodniu odnotowano w Europie największy tygodniowy przyrost zarażeń SARS-CoV-2 od momentu poluzowywania restrykcji na Starym Kontynencie. Jednocześnie w aż 11 krajach zauważono wzrost wskaźnika reprodukcji koronawirusa. Jak ostrzega przedstawiciel WHO – Hans Kluge – europejskie systemy ochrony zdrowia są już przeciążone, a co za tym idzie, mogą nie poradzić sobie z zawrotem zakażeń.
Koronawirus na świecie w liczbach
Aktualnie na świecie zdiagnozowano blisko 9 500 000 zarażeń koronawirusem, z czego prawie 500 000 ludzi zmarło. Najgorzej sytuacja epidemiologiczna wygląda w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Rosji, Indiach oraz Wielkiej Brytanii. Eksperci niepokoją się także o stan w Afryce. I choć dane z poszczególnych regionów świata wciąż są niepokojące, rządy wielu europejskich krajów od kilku tygodniu poluźniają obostrzenia, wprowadzone przez pandemię.
Przeczytaj też: Koronawirus. Lek na osteoporozę może skutecznie leczyć chorych
Jak się uchronić przed zarażeniem koronawirusem?
Jedną z podstawowych zasad ostrożności jest zachowanie społecznego dystansu, czyli około 1,5 metra odstępu od drugiego człowieka. Poza tym bardzo ważne jest również zakrywanie nosa i ust w miejscach publicznych oraz dbanie o higienę rak.
Przeczytaj też: Dzięki noszeniu maseczek można powstrzymać COVID-19
Zobacz też film: Ognisko koronawirusa w ośrodku wypoczynkowym w Rewalu. 50 osób objętych kwarantanną