Czy drony zmienią medycynę?
Bezzałogowa maszyna została opracowana z myślą o transporcie niezwykle ważnych przesyłek takich jak leki, próbki do badań lub krew. Posiada on specjalne zabezpieczenia pojemnika cargo, który chroni go przed otwarciem przez osoby niepożądane. Lot odbył się pomiędzy Centralnym Szpitalem Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha a szpitalem MSWiA przy ul. Wołoskiej.
Wykonano dwa loty. Pierwszy testowy ze szpitala przy ulicy Banacha do MSWiA, drugi powrotny odbył się już z właściwym ładunkiem.
Odległość między szpitalami wynosiła około 1,5 km. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że cała procedura przebiegła bez żadnych komplikacji. To szczególnie ważne w dobie pandemii. W dużych miastach często mamy problemy z korkami. Dzięki takim rozwiązaniom będziemy mogli w przyszłości jak najszybciej transportować materiały na większe odległości. Może za kilka lat takie drony będą mogły na czas dostarczyć narządy do przeszczepów
- mówi dr inż. Franciszek Bromberek, rzecznik prasowy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.
Bezzałogowe technologie w służbie zdrowia
W przełomowym osiągnięciu brali udział pracownicy Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki, Wydziału Inżynierii Mechanicznej UTP w Bydgoszczy oraz studenci z Koła Naukowego SONDA UTP, którzy od kilku lat są zaangażowani w rozwój bezzałogowych technologii.
Do transportu wykorzystano dronoid, który należy do firmy Spartaqs Group z Katowic, która ściśle współpracuje z uczelnią z Bydgoszczy.
Zobacz także: Technologa kontra COVID-19. Jak nowoczesna technologia walczy z pandemią?