Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Przyczyny, objawy i terapia syndromu DDD
menu
Polub nas na Facebooku

Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Przyczyny, objawy i terapia syndromu DDD

Getty Images/ mrs

Symbolem DDD oznacza się zespół objawów dotyczący tzw. dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Skutki deficytów z okresu dzieciństwa i dorastania układają się w specyficzny syndrom, utrudniają normalne funkcjonowanie i mogą poważnie zaburzać relacje w tworzonych przez te osoby związkach.

Dzieci z rodzin dysfunkcyjnych pochodzą z różnych środowisk. Syndrom obejmuje nie tylko objawy charakterystyczne dla dorosłych dzieci z rodzin alkoholowych (DDA), ale też te, które w okresie dziecięcym i młodzieńczym doświadczyły w rodzinie innych trudnych sytuacji.

Czym jest syndrom DDD?

Syndrom DDD jest zespołem występującym u dorosłych osób, które na skutek nieprawidłowego funkcjonowania rodziny, w jakiej się wychowywały, mają tendencję do określonych nieprawidłowych zachowań. Niekiedy kopiują wadliwe wzorce do tworzonych przez siebie związków. W efekcie osoby z DDD mogą wychowywać dzieci z tą samą dysfunkcją.

Przyczyny powstawania zespołu DDD

Zespół DDD rozwija się w związku z doświadczeniami jednostki w okresie dzieciństwa i dorastania. Niewłaściwe funkcjonowanie rodziny stawia dziecko przed wyzwaniami, z którymi nie spotkałoby się w normalnych warunkach, powstającymi jako skutek np.:

 • uzależnień rodziców,
 • przemocy fizycznej lub emocjonalnej,
 • rozpadu rodziny,
 • choroby psychicznej bliskiej osoby,
 • śmierci jednego lub obojga rodziców,
 • krańcowej biedy.

W związku z trwającym konfliktem czy brakiem jednego z rodziców dziecko często czuje się nieważne, ponieważ nie cieszy się należną mu uwagą i nie otrzymuje dostatecznego wsparcia, czułości i oznak miłości. W wielu wypadkach narracja opiekunów zaprzecza temu, co młody człowiek obserwuje. To dodatkowo wpływa negatywnie na kształtowanie się jego tożsamości i obrazu świata.

Problem narasta, jeśli dziecko jest szantażowane emocjonalnie (np. „jeśli nie będziesz grzeczny, to tata/mama znowu przyjdzie pijany/pijana do domu”), doświadcza przemocy fizycznej czy molestowania seksualnego. Często pod wpływem otoczenia (np. słysząc „odkąd się urodziłaś, wszystko jest nie tak”) albo w związku z własnymi wyobrażeniami – towarzyszy mu poczucie winy związane z rozpadem rodziny, przemocowymi zachowaniami, zdradami czy kłótniami rodziców. Narastający wskutek dysfunkcji stres, obniżona samoocena i poczucie braku własnej wartości stają się przyczyną licznych problemów w dorosłym życiu.

Role dzieci w rodzinie dysfunkcyjnej

Wśród typowych dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych ról najczęściej opisywane są cztery:

 • bohater – stara się dostarczać rodzicom powodów do dumy, jest zaradny, przejmuje opiekę nad młodszym rodzeństwem, dba o całe otoczenie i bierze za nie odpowiedzialność;
 • kozioł ofiarny – uważa się za przyczynę wszystkich problemów, a wchodząc w tę rolę, sprawia trudności wychowawcze, czyli zachowuje się nieodpowiedzialnie, arogancko itp.;
 • maskotka – obawiając się eskalacji konfliktu w domu, stara się rozładowywać napiętą sytuację, uspokajać rodziców przytulaniem czy dowcipami w chwilach narastających emocji;
 • dziecko niewidzialne – unika bliskiego kontaktu z członkami rodziny, chroniąc się w ten sposób przed wybuchami agresji czy koniecznością uczestniczenia w konfliktach.

Objawy DDD

Objawy syndromu dorosłego dziecka z rodziny dysfunkcyjnej ujawniają się na różnych etapach życia. Osoby z tym zespołem mają często zaburzony sposób przeżywania rzeczywistości. Charakteryzuje je smutek, niepokój emocjonalny, poczucie zagrożenia i niepewności, przesadna troska o przyszłość. Osoby z DDD mają obniżone poczucie własnej wartości, nie wierzą w swoją wiedzę i umiejętności, boją się ryzyka, porażki. Obawa, że nie uda się zrealizować planowanych przedsięwzięć, sprawia, że niejednokrotnie rezygnują z ich podejmowania.

W obliczu niskiej samooceny osoby z DDD mogą wykonywać pracę nieadekwatną do swoich umiejętności albo wchodzić w związki, których nie zawarłyby po krytycznej analizie. Łączą się częściej niż inni ludzie z osobami o podobnych dysfunkcjach, szukają wsparcia u osób o niedopasowanych charakterach i preferencjach albo o zdecydowanie niższym poziomie intelektualnym. Charakterystyczne dla dorosłych z DDD są także trudności z pełnieniem ról społecznych i budowaniem relacji międzyludzkich, co wynika z braku zaufania do innych i oczekiwania na nieuchronne, raniące zakończenie.

Specyficzne problemy wiążą się z przeżywaniem patologii domu rodzinnego przez kobiety – tak zwane dorosłe dziewczynki z rodzin dysfunkcyjnych. Ich problemy dotyczą nie tylko sfery bezpieczeństwa, wartości i uczuć, ale też seksualności – nie doceniają swej kobiecości i walorów, czują się niepełnowartościowe jako partnerki i niegodne uczuć.

Terapia dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych

Osoby z syndromem DDD wymagają pogłębionej diagnostyki i leczenia w sytuacji, kiedy do ich własnego, dorosłego życia wkradają się trudności z samorealizacją lub w relacjach z innymi ludźmi. Terapię prowadzić można w różnych nurtach – w zależności od charakteru indywidualnych problemów. Przynosi ona dobre i trwałe efekty, ale po długim czasie.

Bibliografia:

 • Dysfunkcje rodziny, red. nauk. A. Kotlarska-Michalska, Poznań 2011.
 • Bliskość w rodzinie: więzi w dzieciństwie a zaburzenia w dorosłości, red. nauk. B. Tryjarska, Warszawa 2012.

Zobacz, w jaki sposób rozwód rodziców wpływa na dziecko.

Źródło: x-news


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
7
Polecamy
Syndrom DDD – dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.
Przyczyny, objawy, terapia.
Syndrom DDD – dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Przyczyny, objawy, terapia. TVN zdrowie
Na czym polega terapia DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików)?
Na czym polega terapia DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików)? TVN zdrowie
Syndrom Gardnera – czyli rodzicielskie wyobcowanie.
Dziecko a rozwód
Syndrom Gardnera – czyli rodzicielskie wyobcowanie. Dziecko a rozwód Dzień Dobry TVN
Na czym polega terapia dda?
Na czym polega terapia dda? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?