Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dokuczają ci wzdęcia? Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić!
menu
Polub nas na Facebooku

Dokuczają ci wzdęcia? Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić!

Kobieta, która pije herbatę

Fot: Jasmina007 / gettyimages.com

Wzdęty brzuch to nic innego, jak nagromadzenie się gazów w żołądku. Dolegliwość może wywołać długie siedzenie, np. podczas podróży lub nieodpowiednia dieta. Jak sobie poradzić ze wzdęciami i co zrobić, aby nie nawracały?

Wzdęty brzuch to nie tylko dyskomfort. Dolegliwości mogą towarzyszyć bóle brzucha, gazy, a także niestrawność czy złe samopoczucie. Na szczęście można sobie z nimi poradzić.

Co może wywoływać wzdęcia?

Wzdęcia brzucha i gazy to jedne z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego. Problemy może wywołać stres, niektóre pokarmy, schorzenia (np. zespół jelita drażliwego) oraz długie siedzenie, np. podczas podróży. Na występowanie wzdęć i gazów najbardziej narażone są osoby, które mają nietolerancję laktozy oraz często zmagają się z zaparciami. W tym ostatnim przypadku wolniejszy metabolizm sprawia, że w organizmie gromadzi się więcej toksyn, a to przekłada się na zwiększenie ilości gzów w jelitach.

Przyczyną problemów może być także zbyt szybkie jedzenie oraz przejadanie się. Czasem tego rodzaju kłopoty z układem pokarmowym mogą mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi, mogą być także jednym z objawów tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Warto zaznaczyć, że powstawaniu wzdęć sprzyja również palenie papierosów oraz jedzenie produktów bogatych w cukier.

Zobacz film: Wzdęcia, czyli nagromadzenie gazów w jelitach – przyczyny wzdęć, profilaktyka i leczenie

Wzdęcia - jak sobie z nimi poradzić?

Aby pozbyć się wzdęć wcale nie trzeba sięgać po leki. Wystarczą domowe sposoby. Zatem po co sięgnąć? Z dolegliwością poradzą sobie zioła - przede wszystkim mięta, rumianek, koper włoski czy melisa. Ulgę przyniesie także łyżeczka sproszkowanego imbiru zjedzona przed posiłkiem lub dodana do potrawy.

Na wzdęcia pomoże również czosnek. Można go zjeść samego lub dodać do jedzenia. Pomocne będą także kefir, maślanka oraz jogurty. Warto także sięgnąć po produkty bogate w błonnik pokarmowy. Związek nie tylko przyspiesza metabolizm, ala także usprawnia pracę całego układu pokarmowego.

Co zrobić, żeby wzdęcia nie wracały?

Wyżej wspomniane metody działają tylko doraźnie i nie są rozwiązaniem problemu. Osoby, którym wzdęcia i gazy dokuczają wyjątkowo często powinny przyjrzeć się nie tylko swoim nawykom żywieniowym, ale także temu, jak wygląda u nich jedzenie posiłków. Pośpiech, niedokładne przeżuwanie czy nawet rozmowy podczas jedzenia mogą zaostrzyć problem. Dlatego, jeśli wzdęcia nawracają trzeba zadbać o:

  • regularne spożywanie posiłków (w ciągu dnia powinno ich być 4-6); 
  • ograniczenie lub wykluczenie z diety produktów, które są źle tolerowane przez organizm (ostrożnie trzeba także sięgać po warzywa wzdymające, czyli cebulę, karczochy, szpinak, kapustę, kalafiora czy brokuły);
  • większe spożycie warzyw, owoców, produktów z pełnego ziarna, zawarty w nich błonnik łagodzi dolegliwości, ale także zapobiega ich nawrotom, o błonniku muszą pamiętać przede wszystkim osoby, które często mają zaparcia;
  • wypicie w ciągu dnia co najmniej 2-2,5 l wody niegazowanej (poprawia metabolizm, a także przyspiesza usuwanie toksyn zalegających w organizmie);
  • probiotyki - można je przyjmować w formie syntetycznej lub naturalnej, ich doskonałym źródłem są jogurty, kefiry i kiszonki;
  • odpowiednią dawkę ruchu.

Jeśli zmiana nawyków nie przynosi rezultatów warto skonsultować się lekarzem. Nawracające wzdęcia mogą oznaczać zespół jelita drażliwego, niestrawność, niedobór enzymów trzustkowych, chorobę zapalną jelit lub celiakię.

Skąd biorą się wzdęcia i jak sobie z nimi poradzić? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd biorą się wzdęcia i jak sobie z nimi poradzić? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
90
10
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?