Polub nas na Facebooku
Czytasz: Doksycyklina – wskazania, przeciwwskazania i interakcje antybiotyku
menu
Polub nas na Facebooku

Doksycyklina – wskazania, przeciwwskazania i interakcje antybiotyku

lek

Fot. HAKINMHAN / Getty Images

Doksycyklina stosowana jest w wielu wskazaniach klinicznych. Nie przenika jednak do płynu mózgowo-rdzeniowego, wobec czego nie jest wskazana w schorzeniach obejmujących ośrodkowy układ nerwowy.

Doksycyklina (doksycyklinum) jest antybiotykiem z grupy tetracyklin. Jest to antybiotyk o szerokim spektrum działania, jednak nadużywanie antybiotyków we współczesnej praktyce klinicznej doprowadziło do wzrostu oporności patogenów na niektóre antybiotyki. Wchłania się bardzo szybko z przewodu pokarmowego, choć niektóre leki czy jednoczesne spożywanie posiłków mlecznych bądź alkoholu mogą istotnie zmniejszyć wchłanianie, a tym samym osłabić działanie doksycykliny. Doksycyklina, podobnie jak wszystkie tetracykliny, należy do kategorii D, czyli leków mogących wywołać istotne uszkodzenia rozwojowe u dziecka. Dlatego jest absolutnie przeciwwskazana w ciąży i w okresie karmienia piersią. Jak każdy antybiotyk, jest to lek na receptę.

Polecamy: Antybiotyk tuż przed ciążą oraz w jej I, II i III trymestrze. Jakie antybiotyki są bezpieczne?

Doksycyklina – działanie

Doksycyklina bardzo dobrze przenika do różnych miejsc organizmu – narządów płciowych, jak jajniki czy macica, płuc, żółci, pokarmu, a także do płodu przez łożysko. Z tego względu doksycykliny nie mogą stosować kobiet w ciąży i karmiące, gdyż grozi to uszkodzeniem płodu. Doksycyklina jest metabolizowana w wątrobie, a czas półtrwania jej w organizmie jest częściowo zależny od funkcji nerek, gdyż to właśnie przez nerki jest ona wydalana. Bardzo słabo doksycyklina przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego.

Polecamy Wam przekonać się, co się dzieje z organizmem, kiedy zbyt często sięgamy po antybiotyki:

Zobacz film: Co się dzieje z organizmem, kiedy zbyt często sięgamy po antybiotyki? Źródło: Co nas truje

Doksycyklina jest antybiotykiem z wyboru w następujących zakażeniach:

  • zakażenia układu oddechowego (wywołane przez Chlamydia pneumoniae, Haemophilus influenzae, Klebsiella spp., Mycoplasma pneumoniae, Streptococcus pneumoniae),
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie pęcherza moczowego czy cewki moczowej wywołane przez Chlamydia trachomatis lub Ureaplasma urealyticum,
  • trądzik i inne zakażenia skóry,
  • borelioza,
  • gorączka Q,
  • riketsjoza,
  • cholera,
  • tularemia,
  • leptospiroza,
  • dżuma,
  • bruceloza,
  • kiła,
  • wrzód miękki,
  • chlamydioza,
  • rzeżączka,
  • biegunka podróżnych i inne zakażenia przewodu pokarmowego,
  • profilaktyka malarii.

Przeciwwskazania do stosowania doksycykliny

Przeciwwskazaniami do stosowania doksycykliny, jak wspomniano wcześniej, są ciąża i karmienie piersią. Może również zdarzyć się, że u chorego obserwuje się reakcję alergiczną na antybiotyki z grupy tetracyklin. Tym samym nie wolno ich u niego stosować. Przeciwwskazaniami do podania doksycykliny są także: niewydolność wątroby, niewydolność nerek i zaburzenia krzepnięcia. Nie jest to lek do stosowania u dzieci poniżej 12. roku życia, gdyż mogłoby się to wiązać z ryzykiem zaburzenia rozwoju zębów, zmianą ich zabarwienia czy uszkodzeniami i zaburzeniami rozwoju kośćca.

Podczas stosowania doksycykliny nie wolno opalać się ani bezpośrednio na słońcu, ani w solariach. Doksycyklina, jak i wszystkie antybiotyki z grupy tetracyklin może wywołać reakcję skórną w kontakcie z promieniowaniem UV.

Doksycyklina – dawkowanie

Doksycyklinę należy popić szklanką wody. W przypadku nasilonych objawów ubocznych ze strony przewodu pokarmowego można przyjmować antybiotyk w czasie posiłku, co zmniejszy dyskomfort. Unikać produktów mlecznych w trakcie terapii i alkoholu. Dzieci po 12. roku życia z masą ciała > 50 kg i dorośli poniżej 70 kg powinni przyjąć jednorazowo 200 mg doustnie leku, a następnie raz na dobę 100 mg leku. U dorosłych > 70 kg i w przebiegu cięższych zakażeń stosuje się dawkę 2 x 100 mg na dobę. U dzieci po 12. roku życia, które nie przekraczają 50 kg, dawkowanie doksycykliny zależy od masy ciała. Podaje się 4 mg/kg m.c. jednorazowo, a następnie 2 mg/kg m.c raz na dobę. W przypadku zakażenia kiłą stosuje się 200–400 mg na dobę w dawkach podzielonych przez 2 tygodnie. Jeśli doksycyklina stosowana jest celem profilaktyki malarii przed podróżą do rejonów endemicznych, konieczne jest przyjmowanie 100 mg antybiotyku na dobę na 1–2 dni przed podróżą, przez cały pobyt w danym regionie i przez miesiąc po powrocie.

Doksycyklina – interakcje

Doksycyklina może być w mniejszym stopniu wchłonięta z przewodu pokarmowego w przypadku jednoczesnego stosowania związków wapnia, magnezu, zobojętniających leków, węgla aktywowanego, cholestyraminy, glinu, czy po prostu produktów mlecznych. Dlatego należy przestrzegać co najmniej trzygodzinnego odstępu pomiędzy przyjmowaniem danych związków a doksycykliny. Trzeba również pamiętać, że jednoczesne przyjmowanie doksycykliny i antybiotyków beta-laktamowych może osłabić wzajemnie ich działanie. Doksycyklina wpływa na zmniejszenie działania leków, takich jak leki przeciwzakrzepowe czy środki antykoncepcyjne. Ponadto nasila toksyczność wielu innych środków farmaceutycznych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
318
23
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?