Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sprawdź, jak wybrać dobrą klinikę leczenia niepłodności
menu
Polub nas na Facebooku

Sprawdź, jak wybrać dobrą klinikę leczenia niepłodności

mat. prasowe

W Polsce działa obecnie kilkadziesiąt ośrodków leczenia niepłodności. Z tego powodu więc, pacjenci mogą mieć trudności z wyborem tego najlepszego. A jest to bardzo ważne zadanie, bowiem od tego zależy to, jak szybko zostaną rodzicami. Czym zatem powinna wyróżniać się dobra klinika leczenia niepłodności?

Coraz więcej par w Polsce bezskutecznie stara się o dziecko

Od kilkudziesięciu lat lawinowo rośnie liczba par, które nie mogą spełnić swojego największego marzenia, jakim jest posiadanie dziecka. Z tego też powodu WHO, umieściła niepłodność na liście chorób cywilizacyjnych, pokazując tym samym, z jak palącą kwestią mamy do czynienia. Rodzicielstwo jest nie tylko ważnym elementem roli społecznej, ale także jednym z podstawowych czynników niezbędnym do osiągnięcia szczęścia i życiowego sukcesu.

Niepłodne pary, w porównaniu z pełnymi rodzinami są bardziej narażone na ryzyko rozpadu związku, depresję i inne zaburzenia psychiczne. A to z kolei przekłada się na relacje w życiu zawodowym. Szacuje się, że koło 60-80 mln par na świecie dotkniętych jest stale lub okresowo problemem niepłodności. W Polsce trudności z poczęciem dziecka ma ok. 20% społeczeństwa w wieku rozrodczym (ok. 3 mln osób). Połowa z nich korzysta z pomocy podstawowej opieki zdrowotnej, natomiast ok. 60% wymaga specjalistycznego postępowania lekarskiego.

Co jest przyczyną niepłodności?

Za niepłodność uważa się niemożność zajścia w ciążę po roku czasu, pomimo regularnych stosunków płciowych bez użycia jakichkolwiek form antykoncepcji. Jej przyczyna rozłożona jest równomiernie po stronie kobiety i mężczyzny (po 45%), u 10% zaś nie można ustalić jej podłoża. Główne przyczyny niepłodności u mężczyzn to przede wszystkim słabej jakości nasienie i zaburzenia we współżyciu płciowym i ejakulacji.

Natomiast u kobiet najczęstszą przyczyną trudności z zajściem w ciążę są: zaburzenia jajeczkowania, endometrioza, PCOS (zespół policystycznych jajników), nieprawidłowości anatomiczne w budowie narządów rodnych oraz schorzenia pochodzenia infekcyjnego i immunologicznego. Płodność kobiet, i w mniejszym stopniu mężczyzn, maleje wraz wiekiem. Najwyższa jest ona u kobiet pomiędzy 20 a 25. rokiem życia, a wyraźnemu obniżeniu ulega po ukończeniu 35. roku życia.

Pacjentom trudno jest podjąć decyzję o wyborze kliniki leczenia niepłodności

Niepłodność jest złożonym problemem, w związku z tym, dobrze jest jak najwcześniej skorzystać z pomocy medycznej i rozpocząć spersonalizowane leczenie. Zwłaszcza, że nic nie działa na niekorzyść kobiety, tak jak mijający czas. Obecnie, pacjenci mogą wybierać spośród 70 działających w Polsce ośrodków leczenia niepłodności. Przy czym są wśród nich zarówno placówki, przeprowadzające tysiąc cykli in vitro rocznie, jak i mniejsze, wykonujące ich zaledwie kilkadziesiąt. Wiele z nich próbuje przyciągnąć nowych klientów chwytliwymi reklamami, najnowszymi metodami leczenia, nowoczesnym sprzętem oraz wynikami ciążowymi. Pacjentom więc, zwłaszcza tym będącym na początku swojej ścieżki terapeutycznej, trudno jest podjąć decyzję o wyborze placówki.

Nie sprzyjają temu zarówno opracowywane przez ośrodki raporty z wynikami leczenia, jak i nie do końca jasne koszty całej terapii. Według danych Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka, 75% badanych, jako podstawowe kryterium wyboru kliniki leczenia niepłodności podało jej renomę. Dla większości respondentów ważne było także podejście personelu do pacjenta, autorytet lekarza oraz to, aby placówka od samego początku jasno określała cenę zabiegu.

Dobra klinika leczenia niepłodności - czym się kierować?

Wiele polskich klinik leczenia niepłodności może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i szerokim wachlarzem proponowanych usług. Czym zatem kierować się, aby dokonać właściwego wyboru?

Po pierwsze - skuteczność kliniki leczenia niepłodności

Skuteczność kliniki leczenia niepłodności zależy od dwóch podstawowych czynników, jakimi są: doświadczenie zespołu lekarzy i embriologów oraz technologia i metody wykorzystywane w leczeniu. Oczywiście, większość ośrodków publikuje wyniki o skuteczności przeprowadzonych zabiegów inseminacji i in vitro. Nie wiadomo jednak czy odnoszą się one do ciąż potwierdzonych badaniem krwi czy tych, które zostały potwierdzone klinicznie na podstawie bicia serca płodu.

Jak na razie, nie istnieje w Polsce żadna instytucja monitorująca pracę klinik leczenia niepłodności. Do tego, nie ma również kontroli jakości prowadzonego w nich leczenia ani systemu certyfikacji. Jak wynika z badania Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) skuteczność zapłodnienia in vitro w naszym kraju wynosi 37,3%, co jest jednym z najwyższych wskaźników wśród innych państw Unii Europejskiej.

A więc szukając dobrej kliniki należy zwrócić uwagę na to czy jest ona związana z międzynarodowymi organizacjami medycyny rozrodu, takimi jak ESHRE i ASRM oraz czy posiada certyfikaty ISO lub innych systemów jakości. Ponieważ tylko one dają gwarancję tego, że ośrodek realizuje międzynarodowe standardy dotyczące leczenia niepłodności, a stosowane w nim procedury spełniają rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa.

Po drugie - Pracujący tam lekarze i wyposażenie w odpowiedni sprzęt medyczny

Kolejnym kryterium wyboru kliniki leczenia niepłodności są pracujący w niej lekarze. Dlatego dobrze jest wcześniej zwrócić uwagę na ich staż pracy i doświadczenie zawodowe. Należy również sprawdzić m.in. to w czym się specjalizują, jakie są ich osiągnięcia, czy ciągle się dokształcają oraz czy należą do stowarzyszeń i posiadają certyfikaty. Nie do przecenienia jest także wzajemne zaufanie między pacjentem, a lekarzem prowadzącym oraz zapewnienie mu miłej i serdecznej atmosfery.

Niepłodność jest złożoną chorobą, na którą wpływ ma wiele czynników. Dlatego też, niektóre ośrodki oferują kompleksową ofertę jej leczenia, inne natomiast wykonują jedynie część usług. Ważne jest zatem, aby dopasować możliwości kliniki do swoich indywidualnych potrzeb. Kolejna sprawa, to innowacyjność w zakresie technik badawczych i leczniczych oraz sprzęt jakim dysponuje konkretny ośrodek. Dużym atutem jest także posiadanie własnego laboratorium.

Po trzecie - opinie pacjentów

Szukając odpowiedniej kliniki leczenia niepłodności warto również posiłkować się opinią innych pacjentów. Dzięki nim zyskamy wiele cennych informacji na temat skuteczności leczenia, a także panującej w ośrodku atmosfery. Gdzie można znaleźć takie opinie? W tym celu warto zajrzeć na fora i strony internetowe dotyczące leczenia niepłodności. Często komentarze pacjentów bywają bardzo emocjonalne, jednak mimo to, dobrze zapoznać się z odczuciami i doświadczeniami innych osób. W szczególności należy zwrócić uwagę na opinie dotyczące zaangażowania lekarzy oraz na to, czy poświęcali oni pacjentom tyle czasu, ile było trzeba.

Przy wyborze najlepszej kliniki leczenia niepłodności dobrze jest również kierować się jasnym cennikiem poszczególnych zabiegów i odległością względem swojego miejsca zamieszkania. Warto jest także sprawdzić, czy w wybranym ośrodku realizowane są dofinansowania do in vitro z programów miejskich (uczestnikiem takich programów jest np. klinika leczenia niepłodności INVICTA). Od wszystkich wymienionych bowiem wcześniej czynników zależy nie tylko satysfakcja z leczenia, ale i to jak szybko para będzie mogła cieszyć się z rodzicielstwa.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
88
6
Polecamy
Ile kosztuje in vitro?
Ile kosztuje in vitro? TVN zdrowie
Złe wyniki badania nasienia – czy in vitro to jedyna opcja leczenia?
Złe wyniki badania nasienia – czy in vitro to jedyna opcja leczenia? TVN zdrowie
Jak zostać seksuologiem – wymagania, predyspozycje, perspektywy zawodowe
Jak zostać seksuologiem – wymagania, predyspozycje, perspektywy zawodowe Dzień Dobry TVN
Kobiety cierpią latami, a lekarze nadal zbyt długo czekają z diagnozą.
Czy "miesiączka musi boleć"?
Kobiety cierpią latami, a lekarze nadal zbyt długo czekają z diagnozą. Czy "miesiączka musi boleć"? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
lusia
Dobra klinika leczenia niepłodności to przede wszystkim taka, która da poczucie bezpieczeństwa. Przechodziliśmy przez in vitro, nikomu nie życzę tego stresu, ale lekarze i pielęgniarki jeżeli nie są przez przypadek w zawodzie potrafią naprawdę pomóc. Ich nastawienie i dawanie poczucia, że wiedzą co robią jest bardzo ważne.
Czytaj całość
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby