Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dieta planetarna – dieta, która uratuje nas i naszą planetę
menu
Polub nas na Facebooku

Dieta planetarna – dieta, która uratuje nas i naszą planetę

Skrzynka ze świeżymi warzywami

Fot: alicjane / gettyimages.com

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, jaki wpływ ma dieta na stan naszego zdrowia. Jednak powinniśmy zadać sobie również pytanie, jaki wpływ ma to, co jemy, na stan naszej planety, i co możemy z tym zrobić? Zmiany klimatu, które przyczyniają się do globalnych zmian na naszej planecie (m.in. fale upałów, susze, powodzie, huragany, topnienie lodowców), w dużej mierze spowodowane są przez przemysł spożywczy i naszą dietę.

Do 2050 r. liczba ludności na Ziemi wzrośnie do 10 miliardów. Jeśli nasza standardowa dieta nadal oparta będzie na białku zwierzęcym i produktach mlecznych, wzrośnie też liczba chorób zależnych od diety, które są główną przyczyną zgonów. Z drugiej strony produkcja i konsumpcja produktów pochodzenia zwierzęcego ma negatywny wpływ na stan środowiska naturalnego (zmiany klimatyczne, erozja gleby, zanieczyszczenia wód).

Fakty są takie, że za ok. 30% globalnej produkcji gazów cieplarnianych i 70% zużycia wody odpowiedzialny jest sektor spożywczy. Z tego aż 80% to przetwórstwo związane z produkcją odzwierzęcą. 75% obszarów leśnych na całym świecie przeznaczonych jest na pola uprawne. 33% pól uprawnych wykorzystywane jest do produkcji pasz dla zwierząt hodowlanych, a 26% niepokrytej lodem Ziemi na wypasanie zwierząt.

Sposób odżywiania ma znaczenie

Aby zrozumieć, jak nasz sposób odżywiania wpływa na stan środowiska naturalnego, warto zapoznać się z przykładem. Użytkowa powierzchnia Ziemi to równowartość około 6 miliardów boisk piłkarskich (około 1,3 akra każdy). Szacuje się, że na roczne wyżywienie tylko jednej osoby odżywiającej się standardową dietą (która składa się głównie z białka zwierzęcego i produktów mlecznych), przypadają 2 boiska piłkarskie (przy czym znaczna część z tej puli przeznaczona jest na uprawę roślin na paszę dla zwierząt). Gdyby wszyscy ludzie na powierzchni Ziemi odżywiali się w ten sposób, potrzebowalibyśmy co najmniej dwóch planet takich jak Ziemia, aby wszystkich wykarmić. Dla porównania, gdyby odżywiać się roślinnie, 2 boiska piłkarskie wystarczyłyby, aby nakarmić rocznie aż 14 osób! (źródło: www.plantricianproject.org)

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czy wegetarianizm jest zdrowy? Źródło: 36,6

Nasza dieta ma również ogromny wpływ na zanieczyszczenie środowiska. W porównaniu z innymi produktami żywnościowymi pokarmy pochodzenia zwierzęcego (zwłaszcza mięso czerwone) mają ogromny wpływ na wzrost emisji gazów cieplarnianych, wykorzystanie gruntów i spadek bioróżnorodności.

Czy ten negatywny trend, który szkodzi zarówno środowisku naturalnemu, jak i nam samym, można zatrzymać? Czy skazani jesteśmy na życie na jałowej ziemi, wyniszczonej przez upały, susze, powodzie i huragany?

Dieta dla ziemi

Na szczęście powstał raport EAT Lancet przygotowany we współpracy prestiżowego czasopisma medycznego The Lancet i organizację non-profit - EAT. Raport ten wskazuje, jak ma wyglądać dieta przyszłości, dieta planetarna, która może uratować ludzkość i Ziemię przed zagładą. I okazuje się, że jest to dieta roślinna.

Globalna konsumpcja owoców, warzyw, orzechów i roślin strączkowych do 2050 roku będzie musiała ulec podwojeniu, natomiast spożycie żywności takiej jak czerwone mięso i cukier będzie musiało zostać zredukowane o ponad połowę.

Jak wygląda talerz według zasad diety planetarnej? Przede wszystkim połowę talerza powinny stanowić warzywa. Dużą rolę odgrywają również produkty pełnoziarniste i nasiona strączkowe. Ale jest miejsce także na nabiał oraz mięso.

Mleko i mięso -tak, ale...

Jakie są porcje produktów pochodzenia zwierzęcego? Jest to około 250 g nabiału na dzień, czyli równowartość jednej szklanki mleka. W przypadku mięsa czerwonego jest to równowartość jednego mniejszego steka na tydzień (około 100 g). Jeżeli chodzi o drób to limit tygodniowy wynosi 200 g. W przypadku jaj są to 2 sztuki na tydzień.

A więc jak widzisz, to nie jest tak, że całkowicie musimy rezygnować z mięsa, jednak im mniej go będzie w diecie mieszkańców Ziemi, tym lepiej dla nas i naszej planety.

Dieta planetarna to również bardzo duża oszczędność związana z opieką zdrowotną. Przejście na dietę w większości roślinną może uratować 11 milionów ludzi rocznie (a to od 19% do 24% wszystkich zgonów wśród osób dorosłych). Są to również bezpośrednie koszty opieki zdrowotnej, ale również pośrednie koszty utraconych dni pracy, które są związane z chorobą czy śmiercią z powodu różnych chorób.

W odniesieniu do światowego PKB największą oszczędnością cechuje się dieta wegańska (-3,3%), następnie wegetariańska (-3,0%) i na trzecim miejscu jest planetarna (-2,3%).

Oczywiście, dieta którą przedstawia się w raporcie EAT Lancet jest ogólna. Dodatkowo powinna być dopasowana do aktywności fizycznej, stanu fizjologicznego, stanu zdrowia, a nawet uwarunkowań kulturowych.

Źródło:

Raport EAT Lancet przygotowany we współpracy czasopisma medycznego The Lancet i organizację non-profit - EAT.

Iwona Kibil, dietetyk. Prowadzi poradnię dietetyczną - www.wegecentrum.pl oraz blog, kursy wirtualne (www.vegetitian.com).

The Plantrician Project www.theplantricianproject.org

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Czym zastąpić mięso w diecie wegetariańskiej i wegańskiej?
Czym zastąpić mięso w diecie wegetariańskiej i wegańskiej? Dzień Dobry TVN
Fleksitarianizm – podstawowe zasady, jadłospis, wpływ na zdrowie
Fleksitarianizm – podstawowe zasady, jadłospis, wpływ na zdrowie Dzień Dobry TVN
Veganuary - na czym polega nowy trend?
Dołącz do styczniowego wyzwania
Veganuary - na czym polega nowy trend? Dołącz do styczniowego wyzwania TVN zdrowie
Pescowegetarianizm – czym się różni od wegetarianizmu?
Pescowegetarianizm – czym się różni od wegetarianizmu? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Grzybica pochwy (infekcja grzybicza) w ciąży – objawy, zagrożenia, leczenie
Grzybica pochwy (infekcja grzybicza) w ciąży – objawy, zagrożenia, leczenie
Woda wodzie nierówna – jak wybrać najlepszą dla siebie
Woda wodzie nierówna – jak wybrać najlepszą dla siebie
 Work-life balance – harmonijne połączenie pracy z życiem osobistym
Work-life balance – harmonijne połączenie pracy z życiem osobistym
Retinopatia nadciśnieniowa – występowanie, stadia kliniczne, leczenie
Retinopatia nadciśnieniowa – występowanie, stadia kliniczne, leczenie
Jelito czcze – najczęstsze choroby i ich leczenie
Jelito czcze – najczęstsze choroby i ich leczenie
Dieta miażdżycowa – znaczenie diety w leczeniu i profilaktyce miażdżycy
Dieta miażdżycowa – znaczenie diety w leczeniu i profilaktyce miażdżycy