Ranking diet pod względem wpływu na planetę
Temat diet przewija się od wielu lat. Naukowcy od bardzo dawna przyglądają się nowym trendom żywieniowym i weryfikują ich skuteczność. Niedawno badacze z Uniwersytetu Tulane'a w Nowym Orleanie przeanalizowali plany żywieniowe 16 tys. dorosłych Amerykanów. Naukowcy, przyglądając się danym zgromadzonym w National Health and Nutrition Examination Survey CDC wyłonili sześć różnych diet, a następnie porównali je pod kątem stosunku jakości do wpływu na naszą planetę.
Na liscie pojawiły się diety: wegańska, wegetariańska, pesketariańska, ketogeniczna, paleolityczna oraz tzw. dieta wszystkożerna.
Wyniki mówią same za siebie. Największy ślad węglowy, (prawie 3 kg CO2 na każde 1000 spożytych kilokalorii) zostawiała dieta ketogeniczna. Drugie miejsce zajęła dieta paleologiczna nazywana "dietą jaskiniowców". Najmniejszy ślad węglowy zostawiała dieta wegańska 0,7 kg CO2 na 1000 spożytych kcal. Jednak pierwsze miejsce na podium zajmuje dieta pesketariańska, zakładająca rezygnację z mięsa na rzecz ryb.
Podejrzewaliśmy negatywny wpływ niektórych diet na klimat, szczególnie tych opartych na mięsie, ale były to tylko przypuszczenia, bo nikt wcześniej tak naprawdę nie porównywał ich pod tym kątem
- skomentował główny autor badania dr Diego Rose.
Dieta ketogeniczna szkodliwa dla serca
W ostatnich latach dieta ketogeniczna, czyli dieta pozbawiona węglowodanów królowała wśród osób pragnących zrzucić nadprogramowe kilogramy. Kanadyjscy badacze doszli jednak do wniosku, że taki sposób odżywiania może wiązać się z wysokim ryzykiem chorób serca.
Podczas Światowego Kongresu Kardiologii zaprezentowano nowe badanie, z którego wynika, że na diecie wysokotłuszczowej może rosnąć poziom złego cholesterolu. Co więcej, osoby praktykujące dietę niskowęglowodanową miały ponad dwa razy większe ryzyko wystąpienia kilku poważnych powikłań sercowo-naczyniowych.
Badacze apelują, aby osoby, którą chcą przejść na dietę keto, skonsultowały to wcześniej z lekarzem.
- Źródło: zdrowie.radiozet.pl, wprost.pl