Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak powinna wyglądać dieta dziecka? Wszystkiego o karmieniu dzieci dowiecie się z nowego sezonu 36,6°C!
menu
Polub nas na Facebooku

Jak powinna wyglądać dieta dziecka? Wszystkiego o karmieniu dzieci dowiecie się z nowego sezonu 36,6°C!

Dziewczynka, która je arbuza

Fot: Thomas Barwick / gettyimages.com

Dziecko powinno być karmione tylko i wyłącznie piersią do szóstego miesiąca życia. Po tym czasie należy stopniowo urozmaicać codzienne menu malucha. Co można podawać małemu dziecku, a czego trzeba się wystrzegać?

Pierwszy rok życia dziecka powinien być zdominowany przez naukę jedzenia. W tym czasie dziecko powinno zacząć poznawać nowe smaki.  Dziecko powinno poznawać fakturę produktów, a także uczyć się, że jedzenie nie ogranicza się tylko do ssania, ale także do gryzienia, rozdrabnianie czy miażdżenia.

Jeszcze do niedawna uważano, że dany produkt należało wprowadzić w konkretnym miesiącu życia dziecka. Miało to służyć temu, aby produkty najbardziej alergizujące trafiały do diety dziecka jako ostanie. Dzisiaj wiadomo, że już takie praktyki nie chronią przed rozwojem alergii. Warto zaznaczyć, że nie ma obowiązku podawania dziecku mięsa. Rodzice, którzy są wegetarianami lub weganami powinni - mimo wszystko - poradzić się specjalisty, aby opracować taką dietę, która dostarczy dziecku wszystkich niezbędnych substancji odżywczych.

Czy mleko to najlepszy pokarm dla dziecka?

W tej kwestii specjaliści są zgodni. Mleko matki jest najlepszym posiłkiem dla małego dziecka. Zawarte w nim substancje mają korzystnych wpływ na rozwój dziecka. Badania pokazują, że dzieci, które karmione są kobiecym mlekiem mają lepszą odporność, rzadziej chorują na alergie. Karmienie piersią korzystnie wpływa na rozwój układu nerwowego. Zdaniem specjalistów dzieci karmione piersią mają lepiej rozwinięty mózg oraz funkcje poznawcze. 

Mało kto wie, że karmienie piersią wpływa na rozwój szczęki i zębów. Dzieci, które są przykładane do piersi rzadziej mają wady zgryzu.

Największą zaletą karmienia dziecka piersią jest to, że między maluchem a matką tworzy się niepowtarzalna bliskość i więź.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o diecie diecie oraz o tym, dlaczego mleko to najlepszy posiłek dla małego dziecka - koniecznie oglądajcie program 36,6°C! W nowym sezonie, który wystartuje już 7 marca, lek. Domnika Wojsz, lekarz rodzinny, znana także, jako Mama Lekarz, rozwieje wszystkie wasze wątpliwości dotyczące diety małego dziecka! 

Zobacz film: Dieta dziecka - rozmowa z Mama lekarz  Źródło: 36,6

Ile posiłków powinno jeść dziecko?

Wielu mamom wydaje się, że dziecko powinno jeść cały czas. Tym sam ciągle podsuwają dziecku jakąś przekąskę. Warto zaznaczyć, że takie praktyki nie prowadzą do niczego dobrego. Dziecko w ten sposób uczy się podjadania między posiłkami. Takie złe nawyki w późniejszym życiu trudno będzie wyeliminować. Co gorsza, podjadanie to prosta droga do otyłości.

Zobacz także: Dzieci i słodkie przekąski. Jak odżywiają się najmłodsi?

Czego nie podawać dziecku?

Dziecko powinno poznawać różne smaki. Nie znaczy to jednak, że powinno jeść wszystko. W diecie dziecka, jak i osoby dorosłej w ogóle nie powinno być produktów wysokoprzetworzonych. Produkty te zawierają szereg substancji konserwujących i wzmacniających smak, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Zdarza się, że ich nadmiar wywołuje alergie czy problemy z układem pokarmowym. Dlatego, aby mieć pewność, że podajemy dziecku wartościowe produkty trzeba dokładnie czytać etykiety i wybierać, te produkty, które mają jak najkrótszy skład. 

A jak powinna wyglądać dieta matki karmiącej? Co wolno, a czego nie powinna jeść kobieta karmiąca piersią? Więcej o faktach i mitach, które krążą wokół diety matki karmiącej dowiecie się z programu 36,6°C! Nowy sezon startuje już 7 marca!

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Jak poprawić florę bakteryjną dziecka urodzonego przez cesarskie cięcie?
Jak poprawić florę bakteryjną dziecka urodzonego przez cesarskie cięcie? Dzień Dobry TVN
Jak powinna wyglądać dieta małego dziecka?
Pediatra:
"Uważać trzeba na miód"
Jak powinna wyglądać dieta małego dziecka? Pediatra: "Uważać trzeba na miód" Dzień Dobry TVN
Mleko matki - jaki ma kolor i czy może się zmieniać?
Mleko matki - jaki ma kolor i czy może się zmieniać? TVN zdrowie
Żywienie niemowląt w kolejnych miesiącach życia – zalecenia, schemat
Żywienie niemowląt w kolejnych miesiącach życia – zalecenia, schemat TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?