Krople do uszu i oczu Dicortineff zawierają aż trzy substancje czynne – gramicydynę i neomycynę oraz fludrokortyzon. Dwa pierwsze leki to antybiotyki. Trzecia substancja zaliczana jest do kortykosteroidów i zwalcza stan zapalny. Dodatkowo działa przeciwalergicznie. Krople przeznaczone są do stosowania miejscowego.
Dicortineff – kiedy może być stosowany
Dicortineff to krople do oczu i uszu, które stosowane są w leczeniu infekcji bakteryjnych. Preparat przepisywany jest tym chorym, u których rozpoznano stan zapalnych gałki ocznej, błony naczyniowej, spojówek i brzegów powiek lub stan zapalny ucha zewnętrznego i środkowego, stan zapalny ucha po zabiegu operacyjnym oraz stanach pourazowych zewnętrznego przewodu słuchowego.
Dicortineff – kiedy lek nie może być stosowany?
Dicortineff nie zawsze może być stosowany przez pacjentów z zapaleniem bakteryjnym ucha lub oka. Przeciwwskazaniem do podania leku jest uczulenie na choćby jeden ze składników leku lub na inne tzw. antybiotyki aminoglikozydowe. Dicortineffu nie podaje się osobom, które chorują na grzybicze, gruźlicze lub wirusowe zakażenie oka lub ucha. Leku nie można podać pacjentom z jaskrą oraz schorzeniami, które prowadzą do ubytków nabłonka rogówki. Leku nie stosuje się także przy perforacji błony bębenkowej. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest używanie tzw. miękkich soczewek kontaktowych. Zawierają one chlorek benzalkoniowy, który może uszkadzać soczewki, aby uniknąć ewentualnych powikłań przed aplikacją leku należy je zdjąć i odczekać co najmniej 30 minut.
Trzeba sobie zdawać sprawę, że lek musi być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza, a przy jego aplikacji należy zachować ostrożność i uważać, aby krople zostały zaaplikowane prawidłowo. Lek nie może być stosowany dłużej niż siedem dni, a pojawienie się nowej infekcji grzybiczej lub bakteryjnej powinno sprowokować do jak najszybszego kontaktu z lekarzem.
Osoby, które przyjmują Dicortineff muszą pamiętać, że lek – podobnie jak wszystkie antybiotyki – może przyczynić się do rozwoju lekoopornych bakterii. Aby do tego nie dopuścić należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i nie zwiększać dawek leku. Dodatkowo zbyt długie stosowanie leku przy chorobach oczu może doprowadzić do rozwoju jaskry, nadciśnienia wewnątrzgałkowego, uszkodzenia nerwu wzrokowego, zaburzenia ostrości i ograniczenia pola widzenia oraz do powstawania zaćmy związanej ze stosowaniem steroidów.
Przy stanach zapalnych ucha przedostanie się leku do ucha środkowego może wywołać piekący ból i uszkodzenie nerwu słuchowego. Preparatu nie można stosować przy perforacji błony bębenkowej lub jej podejrzeniu.
Mimo że preparat nie wpływa na funkcje psychoruchowe i chorzy po jego przyjęciu mogą prowadzić samochód oraz obsługiwać maszyny, to i tak należy zachować ostrożność. Po zapuszczeniu kropli do oka mogą pojawić się chwilowe zaburzenia widzenia.
Kobiety karmiące piersią lub oczekujące narodzin dziecka nie powinny przyjmować leku na własną rękę. W ich przypadku decyzja zawsze należy do lekarza. Tylko on może ocenić czy lek będzie bezpieczny zarówno dla matki, jak i dziecka.
Dicortineff – jak stosować?
Dicortineff ma postać zawiesiny. W przypadku stanów zapalnych oka stosuje się 1–2 krople zapuszczane do worka spojówkowego 2–5 razy na dobę. Przy problemach z uszami zaleca się przyjmowanie 2–4 kropli bezpośrednio do ucha lub opatrunku, 2–4 razy na dobę. Po zakropleniu należy pozostawać przez 15 minut w pozycji leżącej, z uchem zwróconym ku górze.
Przed podaniem fiolkę z lekiem należy delikatnie wstrząsnąć. Zaleca się, aby aplikować krople jeszcze przez dwa dni po ustąpieniu objawów.
Jak zbudowane jest oko? Dowiesz się tego z filmu:
Dicortineff – interakcje z innymi lekami
Mimo że lek stosowny jest miejscowo to może się zdarzyć, że nie wielka ilość leku przedostanie się do krwioobiegu. Tym samym dużą ostrożność powinny zachować osoby, które przyjmują leki zwiotczające mięśnie lub przeciwzakrzepowe. Niektóre badania pokazują, że Dicortineff może osłabić działanie leków stosowanych w leczeniu cukrzycy.
Dlatego każdy pacjent, który na stałe przyjmuje leki musi poinformować o tym lekarza. Dotyczy to nie tylko leków na receptę, ale także tych, które można dostać bez wyraźnych wskazań lekarza (także witamin i suplementów diety). Tylko dzięki tej wiedzy lekarz może stwierdzić czy dla danego pacjenta lek będzie bezpieczny i czy nie wejdzie w interakcję z przyjmowanymi przez niego lekami.
Dicortineff – działania niepożądane
Przyjmowanie Dicortineffu pociąga za sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Do tych najczęściej występujących należą: łzawienie, pieczenie, podrażnienie, świąd, rzadko niespecyficzne zapalenie spojówek lub reakcje uczuleniowe. Zbyt długie lub stosowanie leku niezgodnie z zaleceniami lekarza może powodować wtórne zakażenia grzybicze, zwiększenie ciśnienia śródgałkowego. W niektórych przypadkach farmaceutyk przyczynia się do rozwoju tzw. zaćmy związanej ze stosowaniem steroidów.