Polub nas na Facebooku
Czytasz: Deceleracja – co o sytuacji płodu mówi zwolnienie akcji serca?
menu
Polub nas na Facebooku

Deceleracja – co o sytuacji płodu mówi zwolnienie akcji serca?

Jacek_Sopotnicki/getty images

Deceleracja to krótkotrwałe, dość szybko przemijające zwolnienie akcji serca płodu. Aby można było mówić o wystąpieniu deceleracji, musi dojść do zwolnienia czynności serca o co najmniej 15 uderzeń/minutę. Spowolnienie takie trwa minimum 10 sekund, czasami dłużej.

Deceleracja w KTG (kardiotokografii) zawsze stanowi obraz pewnego rodzaju zaburzeń. Nie muszą być one poważne i zagrażać zdrowiu i życiu dziecka. Zdarzają się jednak sytuacje, w których deceleracje stanowią wyraźny sygnał do podjęcia działań medycznych.

Czym jest deceleracja?

Deceleracja to, najprościej rzecz ujmując, zwolnione bicie serca płodu. Aby mówić o deceleracji, w zapisie KTG musi pojawić się odcinek, w którym częstotliwość akcji serca płodu przez 10 sekund lub dłużej spada o minimum 15 uderzeń/minutę. Zmiana ta może być zmianą fizjologiczną lub patologiczną. Jej przeciwieństwem jest akceleracja, czyli zwiększenie akcji serca o co najmniej 15 uderzeń/minutę przez min. 15 sek. To zjawisko świadczy najczęściej o naturalnych ruchach płodu i jest uznawane za wyraz jego dobrego rozwoju.

Deceleracja a oscylacja

Oscylacja (a więc zmienności akcji serca płodu) jest zjawiskiem normalnym, amplituda zmian poniżej 6 uderzeń/minutę najczęściej wiąże się ze snem płodu, w przypadku różnicy wynoszącej od 6 do 25 uderzeń/minutę najczęściej podejrzewa się ruchy płodu. Niepokojące mogą być jednak skrajności: jeśli oscylacje wynoszą mniej niż 2 uderzenia/minutę – można podejrzewać niedotlenienie płodu; jeśli więcej niż 25 uderzeń – należy wziąć pod uwagę ryzyko ucisku pępowiny. W przypadku pojawienia się deceleracji, oscylacji zmiennej (6-25 uderzeń) lub skurczowej (> 25 uderzeń) należy przedłużyć badanie KTG lub przeprowadzić dodatkową diagnostykę. Na tym tle sporadyczne pojawianie się deceleracji w zapisie KTG traktuje się jako wynik podejrzany, natomiast powtarzające się deceleracje lub tzw. deceleracje późne uznaje się za wynik patologiczny. Wynik prawidłowy to ten, który nie zawiera deceleracji.

Deceleracje w zapisie KTG

Deceleracja mają bezpośredni związek ze skurczami macicy. Deceleracje specjaliści podzielili na:

  • Wczesne – rozpoczynające się wraz z początkową fazą skurczu macicy. Deceleracja taka osiąga najmniejszą wartość w szczytowym momencie skurczu, normalna praca serca pojawia się zaś równolegle do ustępowania skurczu macicy. Zmiany częstotliwości pracy serca płodu są w tym przypadku związane ze wzrostem ciśnienia śródczaszkowego i pobudzeniem nerwu błędnego u płodu.
  •  Późne – pojawiają się już po wystąpieniu skurczu macicy, w momencie jego zanikania. Często świadczą o niewydolności maciczno-łożyskowej. Uważa się, że ich bezpośrednią przyczyną jest pobudzenie chemoreceptorów aortalnych, a także nerwu błędnego. Impulsem ma być w tym przypadku hipoksemia w krwi tętniczej płodu. Połączenie tych wszystkich zmian powoduje spowolnienie akcji serca. Deceleracja późna jest uznawana za objaw poważnej niewydolności maciczno-łożyskowej, o ciężkiej niewydolności mówi się, gdy amplituda wahań przekracza 45 uderzeń/minutę.
  • Zmienne – zwolnione bicie serca może cechować się różnym kształtem i czasem trwania w stosunku do skurczów macicy. Za przyczynę pojawienia się tego typu deceleracji uznaje się ucisk pępowiny, który przyczynia się do wystąpienia zaburzeń w pępowinowym przepływie krwi. W takiej sytuacji dochodzi do pobudzenia baroreceptorów w wyniku wzrostu ciśnienia krwi i związanego z tym odruchowego zwolnienia akcji serca płodu.
  • Złożone – diagnozowane jako połączenie wszystkich pozostałych typów deceleracji.

Deceleracja a KTG w trakcie porodu

Deceleracja jest równie normalnym objawem (o ile oczywiście mieści się w założonych normach) jak akceleracja (czyli przyspieszenie akcji serca). W ostatnich tygodniach przed porodem regularnie kontroluje się prawidłową akcję serca dziecka. Rejestruje się m.in. częstość podstawową (min. 10-minutowy zapis), w ramach której wyróżnia się;

  • normokardię – liczba uderzeń serca płodu to 110–160 na minutę;
  • bradykardię – mniej niż 110 uderzeń na minutę (możliwość niedotlenienia płodu);
  • tachykardię – więcej niż 160 uderzeń na minutę (możliwość zakażenia wewnątrzmacicznego lub infekcji u mamy).

Zobacz film: USG w ciąży

źródło:x-news


Bibliografia:

1. Stanowisko Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie zastosowania kardiotokografii w położnictwie, „Ginekologia Polska” 9/2014.

2. Postępowanie w przypadku różnych zapisów czynności serca płodu w trakcie porodu. Wytyczne postępowania klinicznego dla położników i ginekologów, “ACOG Practice Bulletin” 116/2010.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
7
Polecamy
KTG – wskazania, przebieg i wynik badania
KTG – wskazania, przebieg i wynik badania TVN zdrowie
Czym jest tachykardia płodu?
Przyczyny i postępowanie w razie wystąpienia
Czym jest tachykardia płodu? Przyczyny i postępowanie w razie wystąpienia TVN zdrowie
Krwawienie w ciąży - przyczyny
Krwawienie w ciąży - przyczyny Dzień Dobry TVN
Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca – objawy, przyczyny i leczenie
Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca – objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby