Polub nas na Facebooku
Czytasz: Deceleracja – co o sytuacji płodu mówi zwolnienie akcji serca?
menu
Polub nas na Facebooku

Deceleracja – co o sytuacji płodu mówi zwolnienie akcji serca?

Jacek_Sopotnicki/getty images

Deceleracja to krótkotrwałe, dość szybko przemijające zwolnienie akcji serca płodu. Aby można było mówić o wystąpieniu deceleracji, musi dojść do zwolnienia czynności serca o co najmniej 15 uderzeń/minutę. Spowolnienie takie trwa minimum 10 sekund, czasami dłużej.

Deceleracja w KTG (kardiotokografii) zawsze stanowi obraz pewnego rodzaju zaburzeń. Nie muszą być one poważne i zagrażać zdrowiu i życiu dziecka. Zdarzają się jednak sytuacje, w których deceleracje stanowią wyraźny sygnał do podjęcia działań medycznych.

Czym jest deceleracja?

Deceleracja to, najprościej rzecz ujmując, zwolnione bicie serca płodu. Aby mówić o deceleracji, w zapisie KTG musi pojawić się odcinek, w którym częstotliwość akcji serca płodu przez 10 sekund lub dłużej spada o minimum 15 uderzeń/minutę. Zmiana ta może być zmianą fizjologiczną lub patologiczną. Jej przeciwieństwem jest akceleracja, czyli zwiększenie akcji serca o co najmniej 15 uderzeń/minutę przez min. 15 sek. To zjawisko świadczy najczęściej o naturalnych ruchach płodu i jest uznawane za wyraz jego dobrego rozwoju.

Deceleracja a oscylacja

Oscylacja (a więc zmienności akcji serca płodu) jest zjawiskiem normalnym, amplituda zmian poniżej 6 uderzeń/minutę najczęściej wiąże się ze snem płodu, w przypadku różnicy wynoszącej od 6 do 25 uderzeń/minutę najczęściej podejrzewa się ruchy płodu. Niepokojące mogą być jednak skrajności: jeśli oscylacje wynoszą mniej niż 2 uderzenia/minutę – można podejrzewać niedotlenienie płodu; jeśli więcej niż 25 uderzeń – należy wziąć pod uwagę ryzyko ucisku pępowiny. W przypadku pojawienia się deceleracji, oscylacji zmiennej (6-25 uderzeń) lub skurczowej (> 25 uderzeń) należy przedłużyć badanie KTG lub przeprowadzić dodatkową diagnostykę. Na tym tle sporadyczne pojawianie się deceleracji w zapisie KTG traktuje się jako wynik podejrzany, natomiast powtarzające się deceleracje lub tzw. deceleracje późne uznaje się za wynik patologiczny. Wynik prawidłowy to ten, który nie zawiera deceleracji.

Deceleracje w zapisie KTG

Deceleracja mają bezpośredni związek ze skurczami macicy. Deceleracje specjaliści podzielili na:

  • Wczesne – rozpoczynające się wraz z początkową fazą skurczu macicy. Deceleracja taka osiąga najmniejszą wartość w szczytowym momencie skurczu, normalna praca serca pojawia się zaś równolegle do ustępowania skurczu macicy. Zmiany częstotliwości pracy serca płodu są w tym przypadku związane ze wzrostem ciśnienia śródczaszkowego i pobudzeniem nerwu błędnego u płodu.
  •  Późne – pojawiają się już po wystąpieniu skurczu macicy, w momencie jego zanikania. Często świadczą o niewydolności maciczno-łożyskowej. Uważa się, że ich bezpośrednią przyczyną jest pobudzenie chemoreceptorów aortalnych, a także nerwu błędnego. Impulsem ma być w tym przypadku hipoksemia w krwi tętniczej płodu. Połączenie tych wszystkich zmian powoduje spowolnienie akcji serca. Deceleracja późna jest uznawana za objaw poważnej niewydolności maciczno-łożyskowej, o ciężkiej niewydolności mówi się, gdy amplituda wahań przekracza 45 uderzeń/minutę.
  • Zmienne – zwolnione bicie serca może cechować się różnym kształtem i czasem trwania w stosunku do skurczów macicy. Za przyczynę pojawienia się tego typu deceleracji uznaje się ucisk pępowiny, który przyczynia się do wystąpienia zaburzeń w pępowinowym przepływie krwi. W takiej sytuacji dochodzi do pobudzenia baroreceptorów w wyniku wzrostu ciśnienia krwi i związanego z tym odruchowego zwolnienia akcji serca płodu.
  • Złożone – diagnozowane jako połączenie wszystkich pozostałych typów deceleracji.

Deceleracja a KTG w trakcie porodu

Deceleracja jest równie normalnym objawem (o ile oczywiście mieści się w założonych normach) jak akceleracja (czyli przyspieszenie akcji serca). W ostatnich tygodniach przed porodem regularnie kontroluje się prawidłową akcję serca dziecka. Rejestruje się m.in. częstość podstawową (min. 10-minutowy zapis), w ramach której wyróżnia się;

  • normokardię – liczba uderzeń serca płodu to 110–160 na minutę;
  • bradykardię – mniej niż 110 uderzeń na minutę (możliwość niedotlenienia płodu);
  • tachykardię – więcej niż 160 uderzeń na minutę (możliwość zakażenia wewnątrzmacicznego lub infekcji u mamy).

Zobacz film: USG w ciąży

źródło:x-news


Bibliografia:

1. Stanowisko Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie zastosowania kardiotokografii w położnictwie, „Ginekologia Polska” 9/2014.

2. Postępowanie w przypadku różnych zapisów czynności serca płodu w trakcie porodu. Wytyczne postępowania klinicznego dla położników i ginekologów, “ACOG Practice Bulletin” 116/2010.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
7
Polecamy
KTG – wskazania, przebieg i wynik badania
KTG – wskazania, przebieg i wynik badania TVN zdrowie
Czym jest tachykardia płodu?
Przyczyny i postępowanie w razie wystąpienia
Czym jest tachykardia płodu? Przyczyny i postępowanie w razie wystąpienia TVN zdrowie
Krwawienie w ciąży - przyczyny
Krwawienie w ciąży - przyczyny Dzień Dobry TVN
Brązowe upławy a stosunek płciowy w ciąży.
Jakie są przyczyny brązowego plamienia w ciąży?
Brązowe upławy a stosunek płciowy w ciąży. Jakie są przyczyny brązowego plamienia w ciąży? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?