Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kobiety przyjmują złe dawki leków? To może być groźne!
menu
Polub nas na Facebooku

Kobiety przyjmują złe dawki leków? To może być groźne!

Fot: Tom Merton /

Działania uboczne lekarstw znacznie częściej występują u kobiet. Powód? W badaniach klinicznych nad nowymi farmaceutykami biorą udział głównie mężczyźni, a organizm kobiet inaczej reaguje na leki - wynika z najnowszych badań naukowców.

Analiza przeprowadzone przez naukowców z University of California w Berkeley i University of Chicago wykazała, że kobiety silniej reagują na niektóre leki i powinny otrzymywać znacznie niższe dawki niż mężczyźni. Dotyczy to co najmniej 86 leków zatwierdzonych przez Federalną Administrację Leków (FDA). Zdaniem badaczy zapis dotyczący dawkowania z rozróżnieniem płci powinien się znaleźć w ulotkach środków przeciwdepresyjnych, sercowo-naczyniowych i przeciwpadaczkowych oraz przeciwbólowych.

Praca naukowa na ten temat została opublikowana na łamach czasopisma „Biology of Sex Differences”

Leki - jaka dawka dla kobiet

W ocenie głównego autora badań, prof. Irvinga Zuckera, ujednolicone podejście do przepisywania leków może być niebezpieczne. Specjalista jest zdania, że kobiety traktowane są w badaniach klinicznych  po macoszemu, a wynika to z historycznego lekceważenia podstawowych różnic biologicznych pomiędzy organizmami obu płci.

Z analizy przeprowadzonej przez zespół Zuckera wynika, że kobiety, otrzymując taką samą dawkę leku, co panowie, miały wyższe stężenie substancji aktywnej we krwi, a jej usuwanie z organizmu trwało znacznie dłużej. Na tym jednak nie koniec. W ponad 90 proc. przypadków kobiety doświadczyły poważniejszych i bardziej dokuczliwych skutków ubocznych, takich jak nudności, bóle głowy, depresja, deficyty poznawcze, drgawki, halucynacje, pobudzenie oraz zaburzenia rytmu serca. Z badań wynika, że działania niepożądane występowały u nich dwa razy częściej niż u mężczyzn.

Badania kliniczne nie dla kobiet

Przyczyną złego dopasowania leków jest także fakt, że kobiety przez wiele lat były wykluczane z badań klinicznych leków. Uważano bowiem, że wahania hormonalne, których doświadczają kobiety, mogą zaburzać wyniki badań.

Do początku lat 90-tych kobiety w wieku rozrodczym nie mogły brać udziału w testach leków ze względu na obawy związane z odpowiedzialnością za narażanie ciężarnych na ryzyko uszkodzenia płodu. W dużej mierze spowodowane to było głośną sprawą talidomidu, który w latach 50-tych i 60-tych spowodował wady wrodzone kończyn u tysięcy dzieci na całym świecie.

Zdaniem prof. Zuckera doskonałym przykładem lekceważenia kobiet jest historia leku Zolpidem. To popularny lek nasenny sprzedawany pod nazwą Ambien. Utrzymuje się on we krwi kobiet dłużej niż we krwi mężczyzn, powodując senność i znaczne upośledzenie funkcji poznawczych jeszcze następnego dnia. A to przełożyło się na wyższą liczbę wypadków drogowych spowodowanych przez panie.  Z tego powodu w 2013 roku FDA zmniejszyła o połowę zalecaną kobietom dawkę Zolpidemu.

Jak bezpiecznie przechowywać i przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie stosować i przechowywać leki? Źródło: x-news

W 2016 roku nieprawidłowości dostrzegł National Institutes of Health i nakazał, aby kandydaci do badań klinicznych byli rekrutowani po równo: tyle samo kobiet, co mężczyzn. Mimo że coraz więcej pań decyduje się na udział w badaniach klinicznych, to nadal nie analizuje się danych dotyczących różnic między płciami, jeśli chodzi o skuteczność i bezpieczeństwo stosowania produktów medycznych.

Prof. Zucker i jego współpracownicy apelują o zwiększenie świadomości - w badaniach medycznych, zawodzie lekarza i przemyśle farmaceutycznym - na temat płci biologicznej i różnic między płciami, które stawiają dziś kobiety w niekorzystnej sytuacji podczas przyjmowania leków na receptę. Zalecają także zmniejszenie dawek dla kobiet w przypadku szerokiej gamy środków farmaceutycznych.

Źródło: PAP

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
88
8
Polecamy
Rewolucja w antykoncepcji.
Czy teraz panowie będą zażywać pigułki?
Rewolucja w antykoncepcji. Czy teraz panowie będą zażywać pigułki? Dzień Dobry TVN
Kobiety cierpią mniej niż mężczyźni?
Naukowcy:
"Ich ból jest traktowany mniej poważnie"
Kobiety cierpią mniej niż mężczyźni? Naukowcy: "Ich ból jest traktowany mniej poważnie" Dzień Dobry TVN
Kobiety częściej chorują na Alzheimera.
Winne hormony?
Kobiety częściej chorują na Alzheimera. Winne hormony? TVN zdrowie
Ryzyko zgonu z powodu COVID-19 jest wyższe...
u samotnych mężczyzn.
Dlaczego?
Ryzyko zgonu z powodu COVID-19 jest wyższe... u samotnych mężczyzn. Dlaczego? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby