Szczepionki przeciw grypie. Gdzie można się zaszczepić?
Preparaty chroniące przed grypą już są dostępne w aptekach. Osoby między 18. a 64. rokiem życia mogą skorzystać z 50 proc. refundacji. Trzeba mieć jednak receptę, a tę może wystawić lekarz. Dzieci, seniorzy, którzy skończyli 65 lat oraz kobiety w ciąży mogą zaszczepić się bezpłatnie.
Preparat może zostać podany w przychodni lub aptece. Chętni, którzy nie chcą czekać na receptę i mogą sobie pozwolić na zapłacenie pełnej kwoty, mogą zaszczepić się w aptece "od ręki".
Dostępne są dwie szczepionki - Influvac Tetra i Vaxigrip Tetra.
Bezpłatne szczepienia - dla kogo?
Dzięki zmianom na liście bezpłatnych leków mamy jeden z najlepszych systemów finansowania szczepień również przeciwko pneumokokom. Tym samym z bezpłatnego szczepienia mogą skorzystać dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18 lat, seniorzy powyżej 65. roku życia oraz kobiety w ciąży. Pacjenci, którzy znajdują się w grupie ryzyka, mogą uzyskać 50 proc. upust.
Warto dodać, że bezpłatne szczepienia wśród osób po 65. roku życia dotyczą tych pacjentów, którzy zmagają się z przynajmniej jedną chorobą przewlekłą, tj. cukrzycę, choroby serca, wątroby czy przewlekłą chorobę nerek. Schorzenia te sprzyjają ciężkiemu przebiegowi infekcji oraz wystąpieniu powikłań.
Zobacz wideo: Czy po szczepieniu przeciw grypie można zachorować na grypę?
Źródło: PAP/Radio Zet