Polub nas na Facebooku
Czytasz: Napary z czystka i tabletki antykoncepcyjne - czy to dobre połączenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Napary z czystka i tabletki antykoncepcyjne - czy to dobre połączenie?

Czystek

Fot: ArtesiaWells / gettyimages.com

Czystek i tabletki koncepcyjne to częste połączenie u młodych kobiet. Chociaż nie należy popijać tabletek antykoncepcyjnych naparem z czystka, to nie ma przeciwwskazań, by pić go o innej porze. Korzyści z regularnego picia czystka podczas kuracji antykoncepcyjnej mogą być znaczne!

Wśród młodych kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne często stosowane są suplementy czy napary z różnych ziół i roślin. Jedną z nich jest czystek, czyli roślina intensywnie wspomagająca układ odpornościowy. Jego właściwości oczyszczające organizm są porównywalne z zieloną herbatą. Nie wykazano groźnych interakcji pomiędzy czystkiem a tabletkami antykoncepcyjnymi.

Dowiedz się więcej: Czystek - właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak parzyć herbatę z czystka?

Czystek – co to za zioło?

Czystek jest niewielkim krzewem o różowych bądź białych kwiatach. Rośnie dziko na podłożu skalnym. Popularność zyskał już w starożytności, kiedy to uzyskiwano z niego miękką, lepką żywicę stosowaną w wielu różnych przypadłościach. Ma on liczne właściwości prozdrowotne, a mianowicie: działa antyoksydacyjnie, oczyszcza organizm, zapobiega zakrzepicy i chorobie niedokrwiennej serca, wpływa korzystnie na kondycję skóry i działa przeciwdrobnoustrojowo. Doskonale sprawdza się w okresie przeziębień i grypy, wspomagając walkę z drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Przy jakich dolegliwościach warto pamiętać o ziołach? Przekonajcie się:

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn.

Czystek a tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne to jedne z najpowszechniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Jednak należy pamiętać, że zawarte w nim hormony, aby wywołać pożądany efekt, muszą zostać właściwie wchłonięte oraz zmetabolizowane. O tyle, o ile progesteron zawarty w tabletkach antykoncepcyjnych nie podlega mechanizmom wątrobowo-jelitowym, to jednak etynyloestradiol jako drugi składnik tabletek antykoncepcyjnych jak najbardziej. Dlatego na jego stężenie we krwi mają wpływ inne leki i produkty, w których metabolizmie bierze udział podjednostka cytochromu P450 w wątrobie.

Nie wykazano jak dotąd żadnych niekorzystnych interakcji pomiędzy czystkiem a tabletkami antykoncepcyjnymi. Należy jednak mieć na uwadze, że wszystkie preparaty ziołowe czy roślinne mogą mieć wpływ na metabolizm przyjmowanych leków. Dlatego też nie powinno się popijać tabletek antykoncepcyjnych np. naparem z czystka, ponieważ może to zaburzyć wchłanianie i metabolizm leku, a przez to osłabić antykoncepcyjne działanie. Jednak nie ma przeciwwskazań, by czystek pić o innej porze niż przyjęcie tabletki antykoncepcyjnej. Czystek może stanowić swego rodzaju profilaktykę zakrzepicy u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne ze względu na przeciwzakrzepowe działanie. Jednak nie prowadzono żadnych badań ani udowadniających przeciwzakrzepowe działanie czystka, ani jego korzystny wpływ na układ krążenia podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. W związku z tym nie ma żadnych danych na temat wpływu czystka na działanie tabletek antykoncepcyjnych.

W jakiej formie można spożywać czystek?

Najbardziej rozpowszechnioną formą spożycia czystka jest herbata. Susz, zawierający poza liśćmi także zmielone łodygi, może dawać bardziej gorzki posmak herbaty niż uzyskany z samych liści. Można również skorzystać z gotowych saszetek herbaty z czystka. Herbatę z czystka przygotowuje się jak standardową herbatę, czyli zalewa się torebkę bądź susz wrzątkiem i parzy około 5 minut. To właśnie w tej postaci czystek może wpłynąć korzystnie na układ krążenia, a regularnie stosowany może mieć korzystny wpływ na profilaktykę zakrzepicy.

Czy warto pić napary? Jak w przystępnej formie podać je dziecku? Zobaczcie:

Zobacz film: Jak podać dziecku napar? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czystek może być dostarczony do organizmu również poprzez inhalacje czy płukanki jamy ustnej. W tej formie z całą pewnością nie wejdzie w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi. Doskonale jednak działa na infekcje górnych dróg oddechowych i zakażenia jamy ustnej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
0
Polecamy
Ostropest plamisty – działanie, właściwości i dawkowanie.
Sprawdź, na co pomaga i jak go stosować
Ostropest plamisty – działanie, właściwości i dawkowanie. Sprawdź, na co pomaga i jak go stosować Dzień Dobry TVN
Jakie właściwości ma dziurawiec?
Działanie i zastosowanie dziurawca zwyczajnego
Jakie właściwości ma dziurawiec? Działanie i zastosowanie dziurawca zwyczajnego Dzień Dobry TVN
Pokrzywa – właściwości, zastosowanie i interakcje z lekami
Pokrzywa – właściwości, zastosowanie i interakcje z lekami TVN zdrowie
Melisa – właściwości, skutki uboczne i interakcje z antykoncepcją
Melisa – właściwości, skutki uboczne i interakcje z antykoncepcją TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?