Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym są tryptany? Działanie, skutki uboczne, przeciwwskazania
menu
Polub nas na Facebooku

Czym są tryptany? Działanie, skutki uboczne, przeciwwskazania

Kobieta, która bierze leki

Fot: RunPhoto / gettyimages.com

Migrena jest powszechnie występującym schorzeniem, dotykającym coraz większej części populacji, w tym głównie kobiet. Przy jej leczeniu coraz częściej wykorzystuje się tryptany.

Istnieje wiele teorii na temat możliwych mechanizmów powstawania ataków migrenowych. Mówi się, chociażby, o skłonnościach genetycznych i nadreaktywności naczyniowej. Pod wpływem nadmiernego kurczenia się naczyń dochodzi do pojawienia się objawów przedmigrenowych, czyli tzw. aury. Wpływ na to może mieć również zaburzenie procesu wydzielania jednego z neuroprzekaźników – serotoniny. Od kiedy na rynku pojawiły się tryptany, życie osób z migreną uległo znacznej poprawie.

Czym są tryptany i jak działają?

Tryptany to grupa związków chemicznych mających w swojej strukturze aminy. Zostały wprowadzone na polski rynek farmaceutyczny w 1993 roku. Tryptany to leki, będące agonistami receptorów serotoniny. Powodują obkurczanie się naczyń znajdujących się nie tylko w mózgu, ale i w naczyniach wieńcowych, krążeniu płucnym i systemowym. Ponadto związki te wpływają na hamowanie przewodnictwa nerwowego w nerwie trójdzielnym, którego funkcją jest przekazanie bodźców bólowych i czuciowych z oka i oczodołu. W konsekwencji tryptany zmniejszają objawy towarzyszące migrenie, w tym nadwrażliwość na światło. Leki są wydawane wyłącznie z przepisu lekarza.

Rodzaje tryptanów

Obecnie do leczenia migreny wykorzystuje się kilka rodzajów tryptanów, w tym:

  • Sumatryptan – pierwszy lek z grupy tryptanów wprowadzony w Polsce. Dostępny jest pod wieloma postaciami, w tym tabletek powlekanych, czopków, ampułek do strzykawek, a nawet aerozolu do nosa. Daje podobne efekty jak stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, przy czym w mniejszych dawkach. Sumatryptan jest wybiórczym agonistą receptorów 5-HT1D i 5-HT1B, których pobudzenie związane jest ze spadkiem aktywności cyklazy adenylowej. Lek pozostaje bez wpływu na mózgowy przepływ krwi.
  • Eletryptan – pobudza te same receptory co sumatryptan, a także wykazuje niewielkie powinowactwo do receptorów 5-HT1F. Zalecany jest pacjentom z migrenowym bólem głowy z aurą lub bez niej. Łagodzi również symptomy towarzyszące, w tym nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięki. Warto jednak pamiętać, że tryptany przyjmuje się na wczesnym etapie, tuż przed pojawieniem się aury. Zażycie specyfiku w czasie aury lub bezpośrednio podczas ataku migrenowego znacznie zmniejsza jego skuteczność. Pierwsze efekty działania występują po 30–60 minutach. Połowiczny czas trwania eletryptanu to 4 godziny.
  • Frowatryptan – optymalnie podawany jest w dawce 2,5 mg lub większej. Należy jednak zaznaczyć, że im wyższa jest dawka, tym zachodzi większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych leku.
  • Almotryptan – lek działa na układ trójdzielno-naczyniowy i hamuje procesy zapalne poprzez blokowanie ucieczki białek osocza poza obszar naczyniowy opony twardej. Łagodzi zarówno ból, jak i symptomy towarzyszące przebiegowi migreny. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, a efekty jego działania obserwuje się po 1–3 godzinach.

Rodzaj tryptanu dobiera się do pacjenta, w zależności od jego potrzeb.

Skutki uboczne tryptanów

Przyjmowanie jakichkolwiek tryptanów może wiązać się z występowaniem skutków ubocznych, jednakże w większości przypadków leki są dobrze tolerowane. Pacjent po ich spożyciu może doświadczać nudności, zawrotów głowy, ucisku w klatce piersiowej, zaburzeń czucia temperatury (uderzeń ciepła), wzrostu ciśnienia tętniczego i rumienia na twarzy. Tryptany mogą również skutkować parastezjami i niedoczulicą. Istnieje ryzyko związane z przewlekłym przyjmowaniem tych leków. Gdy przez co najmniej 3 miesiące są zażywane dłużej niż 10 dni w miesiącu, może dojść do wykształcenia się bólów głowy z nadużycia. Tryptany mogą powodować uzależnienia. Tak jak w przypadku większości leków przyjmowanych na migrenę, nie wolno ich łączyć z alkoholem.

Przedstawione objawy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i szybko mijają. W przypadku długo utrzymujących się skutków ubocznych o dużym nasileniu należy skonsultować się z lekarzem.

Przeciwwskazania do stosowania tryptanów

Tryptany są dziś złotym standardem w leczeniu epizodów migrenowych u osób dorosłych. Ze względu na mechanizm ich działania (naczyniowy) nie mogą być stosowane przez pacjentów z ciężką postacią nadciśnienia tętniczego, chorobami naczyń obwodowych, chorobą niedokrwienną serca, dławicą Prinzmetala oraz ciężką postacią niewydolności wątroby. Co więcej, nie rekomenduje się przyjmowania tych leków osobom po przebytym zawale serca i udarze mózgu. Z dużą ostrożnością należy także podchodzić do podawania tryptanów w migrenie połowoczoporaźnej.

Zobacz wideo: Jak rozpoznać ból migrenowy?

Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. J.J. Rożniecki. Rola tryptanów w leczeniu napadów migreny. Przewodnik Lekarza 2008; 4: 78–82.

2. K. Jastrzębski. Tryptany w migrenowych bólach głowy – bilans korzyści i ryzyka. Aktualności Neurologiczne 2017, 17 (2), p. 104–114.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
91
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?