Nadciśnienie tętnicze to zdradziecka choroba, która latami może nie dawać żadnych objawów. Nieleczone schorzenie prowadzi do chorób układu krążenia, z zawałem serca i udarem mózgu na czele. Chorzy na nadciśnienie mogą zaobserwować u siebie pewne objawy, jednak łatwo je pomylić z innymi problemami:
- tępy ból głowy,
- zawroty głowy,
- zmęczenie,
- krwawienie z nosa,
- zaburzenia snu,
- nerwowość,
- dolegliwości serca – przy nadciśnieniu odczuwa się wyraźne łomotanie serca, uczucie ucisku na nie,
- duszność.
U chorych z nadciśnieniem tętniczym zwykle wyróżnia się pierwotną postać choroby, to znaczy taką, której przyczyna nie jest znana. W 5 proc. przypadków można mówić o nadciśnieniu tętniczym wtórnym, czyli takim, którego przyczynę znamy. Może być nią:
- nadczynność tarczycy,
- obturacyjny bezdech senny,
- niedokrwistość,
- ciąża,
- zażywane leki,
- choroby nerek (np. zwężenie tętnic nerkowych).
Gdy średnie wartości ciśnienia tętniczego (wyliczone z dwóch pomiarów) są równe lub przekraczają 180/110 mm Hg należy rozpoznać nadciśnienie tętnicze już na pierwszej wizycie u lekarza. Zazwyczaj w leczeniu nadciśnienia stosuje się farmakoterapię połączoną z domowymi sposobami, co daje najlepsze rezultaty.
Ruch
Aktywność fizyczna prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego i zwiększa skuteczność leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia. Regularna aktywność fizyczna prowadzi także do redukcji masy ciała (co również obniża ciśnienia i w korzystny sposób wpływa na profil lipidowy).
Dieta
Zastosowanie odpowiedniej diety u chorego na nadciśnienie tętnicze jest ważnym aspektem terapii choroby. Osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze poleca się dietę DASH, w której spożywa się posiłki o niskiej zawartości tłuszczów zwierzęcych i cholesterolu oraz dużo warzyw i owoców, produktów zawierających błonnik oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (ryby, oliwa z oliwek). Produkty zakazane w diecie osób chorych: słodycze, pełne mleko i jego pełnotłuste przetwory, tłuste mięsa i wędliny, wędzone ryby, żółty ser, żywność wysoko przetworzona oraz przede wszystkim: SÓL, której spożycie nie powinno przekraczać łyżeczki dziennie.
Używki i stres
W walce z nadciśnieniem tętniczym należy odstawić wszelkie używki - papierosy i alkohol (wyjątkiem może być tu kieliszek czerwonego wina ze względu na zawarte w nim polifenole) są niewskazane. Warto także zadbać o swój relaks, bowiem stres nie przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego.
Kampania MMM18
W maju Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego zorganizowało kampanię Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego (MMM18), której celem jest zwrócenie uwagi na chorobę oraz profilaktyczne badania, które jako jedyne mogą pomóc we wczesnym wykryciu nadciśnienia.
W ramach kampanii będzie można przebadać się za darmo (zmierzyć ciśnienie oraz częstoskurcz serca) w PLACÓWKACH MEDYCZNYCH, PLACÓWKACH LABORATORYJNYCH oraz w największych APTEKACH I SKLEPACH MEDYCZNYCH biorących udział w kampanii, czyli oznaczonych specjalnym plakatem.
Badanie MMM18 w Polsce uzyskało pozytywną opinię właściwej Komisji Bioetycznej i będzie prowadzone pod nadzorem Komitetu Sterującego w Polsce oraz Komitetu Naukowego w Polsce, które zostały utworzone przez akademicką grupę naukowców i ekspertów z dziedziny kardiologii, nadciśnienia tętniczego, nefrologii, lipidologii, medycyny rodzinnej, epidemiologii oraz zdrowia publicznego.