Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest syndrom Alicji w Krainie Czarów? Przyczyny i leczenie schorzenia
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest syndrom Alicji w Krainie Czarów? Przyczyny i leczenie schorzenia

Kobieta i dziecko. Maluch jest u terapeuty i wskazuje na obrazek z uśmiechniętą buźką.

Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Syndrom Alicji w Krainie Czarów to zaburzenie psychosensoryczne, które występuje w większości u dzieci. Do charakterystycznych objawów schorzenia należą zaburzone postrzeganie własnego ciała i rzeczywistości. Osoba chora ma wrażenie, że to, co widzi, jest nierealne i bajkowe.

Zespół Alicji w Krainie Czarów swoją nazwę zawdzięcza bohaterce książki Lewisa Carrolla pod tytułem „Przygody Alicji w Krainie Czarów”. Doświadcza ona licznych iluzji wzrokowych dotyczących otaczającej jej rzeczywistości oraz własnego ciała – raz staje się mała a innym razem nienaturalnie duża. Podobne objawy zgłaszali pacjenci brytyjskiego psychiatry Johna Todda, dlatego postanowił nazwać je zespołem Alicji w Krainie Czarów.

Czym jest zespół Alicji w Krainie Czarów?

Zespół Alicji w Krainie Czarów (z angielskiego Alice in Wonderland Syndrome – AIWS) jest zaburzeniem psychosensorycznym, które wiąże się z nieprawidłowym odbieraniem, postrzeganiem i interpretacją wrażeń zmysłowych. Dotyczą one przede wszystkim percepcji własnego ciała. Schorzenie może występować u osób w każdym wieku, jednak najczęściej rozpoznaje się syndrom Alicji w Krainie Czarów u dzieci między 5. a 10. rokiem życia.

Po raz pierwszy przypadki choroby zostały opisane w latach pięćdziesiątych XX wieku przez amerykańskiego neurologa C. Lippmana. Zapisał on relacje swoich pacjentów dotyczące występujących u nich dolegliwości z nienaturalnym powiększaniem się poszczególnych części ciała. Znaną dzisiaj nazwę syndrom Alicji w Krainie Czarów nadał chorobie psychiatra John Todd, który w 1955 roku opisał 5 przypadków chorych na migrenę i padaczkę skarżących się na specyficzne dolegliwości poprzedzające atak.

Zobaczcie, skąd się biorą zaburzenia psychiczne u dzieci:

Zobacz film: Skąd się biorą zaburzenia psychiczne u dzieci? Źródło: Dzień Dobry TVN

Przyczyny zespołu Alicji w Krainie Czarów

Przyczyny zespołu Alicji w Krainie Czarów nie zostały do końca poznane. Badacze uważają, że może stanowić on rodzaj nietypowej aury, która pojawia się przed napadem u osób chorujących na padaczkę lub zmagających się z silnymi migrenami i napięciowymi bólami głowy. Wykazano również, że zaburzenia odbierania zmysłów w przebiegu syndromu Alicji w Krainie Czarów są spowodowane czasowym niedokrwieniem tkanki mózgowej (w obszarze skroniowym) lub zaburzeniem czynności elektrycznej neuronów, które przyczynia się do nieprawidłowego przepływu krwi.

Występowanie zespołu Alicji w Krainie Czarów może być również związane z zakażeniem wirusem Epsteina-Barr (mononukleoza), ospy wietrznej, świńskiej grypy (AH1N1) i wirusem Coxsackie, który powoduje schorzenie charakterystyczne dla wieku dziecięcego – chorobę dłoni, stóp i jamy ustnej (potocznie nazywaną bostonką). Objawy syndromu Alicji w Krainie Czarów pojawiają się także po zażyciu substancji psychoaktywnych, głównie LSD. W niektórych przypadkach utrzymują się także po odstawieniu tego środka.

Objawy zespołu Alicji w Krainie Czarów

Objawy syndromu Alicji w Krainie Czarów mają charakter halucynacji i iluzji, którym towarzyszy zaburzone postrzeganie otaczającej rzeczywistości, własnego ciała, a także innych osób lub przedmiotów. To, czego doświadcza pacjent, jest opisywane jako nierealne, baśniowe i zniekształcone. Dolegliwości mogą utrzymywać się od kilku minut do kilku godzin. Epizody mogą różnić się od siebie czasem trwania i rodzajem doświadczanych wrażeń. Najczęściej występujące objawy zespołu Alicji w Krainie Czarów to:

  • występowanie omamów wzrokowych w postaci bezkształtnych błysków, migoczących punktów lub ubytków w polu widzenia (czarne plamy zasłaniające część obrazu);
  • zaburzenia w postrzeganiu wzrokowym – obserwowane przedmioty są zniekształcone, mniejsze (mikropsje) lub znacznie większe (makropsje) niż w rzeczywistości, może się także wydawać, że znajdują się dalej lub bliżej niż faktycznie;
  • zaburzenia w postrzeganiu własnego ciała – pacjentowi wydaje się, że jego poszczególne części ciała lub całe ciało mają nierzeczywiste wymiary i są nienaturalnie powiększone lub pomniejszone;
  • zaburzenia upływu czasu – czas dla osoby chorej płynie inaczej niż w rzeczywistości;
  • nieprawidłowe odbieranie dźwięków – pacjent odbiera dźwięki jako głośniejsze i bardziej agresywne; wydaje mu się także, że pochodzą z dużej odległości;
  • zaburzenia w postrzeganiu tekstur – na przykład przedmioty, które są gładkie, wydają się pofałdowane i ostre;
  • zaburzenia równowagi – osobie chorej wydaje się, że jest pochylona lub chwieje się, mimo że stoi prosto;
  • depersonalizacja – pacjent ma wrażenie, że obserwuje siebie z zewnątrz;
  • niepokój, lęk i zagubienie.

Leczenie zespołu Alicji w Krainie Czarów

Nie zostały opracowane żadne wytyczne, które wskazują, jak powinno wyglądać leczenie zespołu Alicji w Krainie Czarów. Zaobserwowano, że dolegliwości w większości przypadków mijają samoistnie wraz z wiekiem i nie pojawiają się już w dorosłym życiu. Ważna jest właściwa terapia choroby podstawowej (padaczka, migrena, zakażenia wirusowe). Zalecana jest współpraca z psychoterapeutą lub psychologiem w celu ograniczenia towarzyszącego syndromowi Alicji w Krainie Czarów lęku i niepokoju.

Bibliografia:

1. Steinborn B., Zespół Alicji w Krainie Czarów – czy tylko aura migrenowa u dzieci?, Child Neurology vol. 24/2015.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Polecamy
Syndrom Alicji w Krainie Czarów - co to?
Jakie daje objawy i jak leczyć?
Syndrom Alicji w Krainie Czarów - co to? Jakie daje objawy i jak leczyć? Dzień Dobry TVN
Demencja czy alzheimer?
Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć?
Demencja czy alzheimer? Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć? Dzień Dobry TVN
Czym jest padaczka Rolanda.
Jakie są jej przyczyny, symptomy i leczenie?
Czym jest padaczka Rolanda. Jakie są jej przyczyny, symptomy i leczenie? TVN zdrowie
Bóle migrenowe – przyczyny, czynniki ryzyka, mechanizm powstawania
Bóle migrenowe – przyczyny, czynniki ryzyka, mechanizm powstawania TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?