Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Rehabilitacja domowa starszy pan podczas rehabilitacji.

Fot. Stígur Már Karlsson /Heimsmyndir / Getty Images

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Mięśnie szkieletowe spełniają w organizmie człowieka bardzo ważną rolę. Przede wszystkim umożliwiają utrzymanie prawidłowej postawy ciała, a także wykonywanie ruchów. Dobrze rozwinięta tkanka mięśniowa jest tożsama ze sprawnością fizyczną, która umożliwia codzienną aktywność. Niestety wraz z wiekiem jej ilość maleje. Mięśnie słabną i pogarsza się ich funkcjonowanie. W takiej sytuacji u pacjenta rozpoznawana jest sarkopenia. Schorzenie to zostało zaliczone do tzw. wielkich zespołów geriatrycznych, czyli problemów, które pojawiają się w podeszłym wieku.

Co to jest sarkopenia?

Sarkopenia jest schorzeniem, które występuje u osób starszych. Polega ono na zmniejszeniu masy mięśniowej i osłabieniu mięśni. Prowadzi to do pogorszenia ich funkcjonowania i obniżenia sprawności fizycznej. Pierwsze oznaki choroby można zaobserwować u pacjentów po 50 roku życia. Objawy te stopniowo nasilają się w kolejnych latach.

Przez wiele lat sarkopenia była uznawana za zjawisko związane z wiekiem. Jednak w 2010 roku Europejska Grupa Robocza ds. Sarkopenii rozszerzyła jej definicję na „zespół objawów charakterystycznych dla wieku podeszłego”. Wielu badaczy zaczęło zaliczać ją do zespołów geriatrycznych. Skutkiem tego było uznanie sarkopenii za jednostkę chorobową i wpisanie jej w 2016 roku do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10.

Przyczyny sarkopenii

Przyczyny sarkopenii to procesy starzenia się organizmu. W ich wyniku około 25 roku życia zaczyna obniżać się masa mięśniowa. Każdego roku jest jej mniej o 0,5%. Zjawisko to postępuje w kolejnych dekadach życia. U osób, które ukończyły 60 lat, jest to już 1–2%.

Do rozwoju sarkopenii predysponują:

  • czynniki genetyczne;
  • zaburzenia hormonalne (choroby tarczycy, obniżone stężenie cholesterolu, nadmierna ilość kortyzolu);
  • długotrwałe przyjmowanie niektórych leków (glikokortykosteroidów, digoksyny, fluoksetyny);
  • choroby przewlekłe lub wyniszczające organizm;
  • zła dieta, zaburzenia wchłaniania i niedożywienie;
  • brak aktywności fizycznej.

Jakie są objawy sarkopenii?

Objawy sarkopenii to głównie postępująca utrata sił. Osoba chora zauważa, że wykonywanie niektórych czynności zaczyna sprawiać jej trudności. Z czasem znacznie pogarsza się sprawność fizyczna, a wraz z nią pojawiają się zaburzenia chodu, równowagi oraz szybsze męczenie się, np. podczas wchodzenia po schodach, problemy z poruszaniem się. Sarkopenia może być przyczyną upadków – wzrasta więc ryzyko złamań i urazów.

U niektórych pacjentów dochodzi do wyraźnego spadku masy ciała. Osoba, która choruje na sarkopenię, jest osłabiona, wątła i bardzo szczupła. Pojawiają się problemy z termoregulacją, dochodzi także do osłabienia odporności. Czasem tkanka mięśniowa jest zastępowana tkanką tłuszczową, dlatego rozpoznanie schorzenia może być utrudnione.

Wyróżnia się 3 etapy sarkopenii:

  • presarkopenia – zmniejszenie masy mięśni,
  • sarkopenia właściwa – zmniejszenie masy mięśni i ich osłabienie,
  • sarkopenia ciężka – zmniejszenie masy mięśni, osłabienie i pogorszenie sprawności fizycznej.

Metody leczenia sarkopenii

Leczenie sarkopenii obejmuje: ćwiczenia fizyczne, stosowanie odpowiedniej diety, a niekiedy także przyjmowanie środków farmakologicznych (testosteronu, hormonu wzrostu). Duże znaczenie odgrywa także prawidłowa terapia chorób przewlekłych, które przyczyniły się do wystąpienia schorzenia.

Dieta przy sarkopenii polega przede wszystkim na odpowiedniej podaży białka i kalorii. Posiłki powinny być urozmaicone, zawierać dużo owoców i warzyw. Dzięki temu do organizmu zostaną dostarczone niezbędne składniki odżywcze i witaminy.

Sarkopenia – ćwiczenia

Polecane w sarkopenii ćwiczenia to tzw. trening oporowy, czyli siłowy. Umożliwia on przyrost tkanki mięśniowej i wzmocnienie mięśni. Zwiększa się także ogólna sprawność organizmu. Wystarczy trenować 2 razy w tygodniu. Ćwiczenia przy sarkopenii muszą być dobrane indywidualnie i dostosowane do możliwości pacjenta. W tym celu warto udać się do specjalisty – fizjoterapeuty lub trenera personalnego.

Otyłość sarkopeniczna

Otyłość sarkopeniczna to sytuacja, kiedy utracie masy mięśniowej towarzyszy nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej. Jej przyczyną są postępujące procesy starzenia się i związane z nimi zmiany w organizmie. Na wystąpienie otyłości sarkopenicznej są szczególnie narażone osoby, które nie uprawiają aktywności fizycznej i nieprawidłowo się odżywiają (duża ilość cukrów i tłuszczu w diecie, niedobór witamin i substancji odżywczych). Czynnikiem ryzyka są także cukrzyca i zaburzenia hormonalne.

Zobacz wideo: Jak działa ukałd mięsniowy?

36,6

Bibliografia:

1. A. Strzelecki i wsp., Sarkopenia wieku podeszłego, [w:] „Gerontologia Polska”, 2011, t. 19, nr 3–4, s. 134–145.

2. R. Krzymińska-Siemaszko, Sarkopenia 2018 – zaktualizowane kryteria diagnostyczne do diagnozowania niewydolności mięśni, [w:] „Geriatria”, 2018, 12, s. 227–234.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
65
4
Polecamy
Chroniczne zmęczenie.
Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie Dzień Dobry TVN
Jak rozpoznać i leczyć zespół przewlekłego zmęczenia?
Jak rozpoznać i leczyć zespół przewlekłego zmęczenia? Dzień Dobry TVN
Miastenia.
Grupa ryzyka, objawy i leczenie choroby
Miastenia. Grupa ryzyka, objawy i leczenie choroby TVN zdrowie
Zwiotczenie mięśni a choroba autoimmunologiczna organizmu.
Jak postępować?
Zwiotczenie mięśni a choroba autoimmunologiczna organizmu. Jak postępować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?