Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest macrolane? Efekty i przeciwwskazania do modelowania biustu macrolane
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest macrolane? Efekty i przeciwwskazania do modelowania biustu macrolane

Powiększanie piersi

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Macrolane zalicza się do grona nieoperacyjnych metod powiększania piersi. W tym celu wykorzystuje się żel z syntetycznego kwasu hialuronowego. Przed zabiegiem należy wykonać m.in. podstawowe badania krwi i USG piersi. Niestety metoda przynosi krótkotrwały efekt, który utrzymuje się przez 12–24 miesiące.

Modelowanie piersi jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w ramach chirurgii plastycznej. Alternatywnym rozwiązaniem dla kobiet, które pragną powiększyć biust, a nie chcą poddawać się operacji, jest macrolane. Po zabiegu biust jest jędrny, o rozmiar większy i naturalnie wymodelowany. Macrolane zyskuje na popularności i używany jest do zabiegów także na inne części ciała, takie jak pośladki, łydki, wargi sromowe, klatka piersiowa czy penis.

Czym jest macrolane?

Macrolane jest formą nieoperacyjnego powiększania piersi przy użyciu żelu z syntetycznego kwasu hialuronowego, bez konieczności operacji chirurgicznej i wszczepiania implantów. Preparat macrolane został wprowadzony na rynek medycyny estetycznej w 2008 roku przez firmę Galderma. Wskazaniami do zabiegu są przede wszystkim: poprawa proporcji ciała kobiety, której piersi mają zbyt mały rozmiar w stosunku do sylwetki, korekta utraconej po ciąży objętości piersi, wyrównanie różnic w wielkości obu piersi i rekonstrukcja piersi po zabiegach onkologicznych.

Charakterystyka zabiegu macrolane

Przed zabiegiem należy przeprowadzić następujące badania: morfologia, OB, badanie ogólne moczu, poziom cukru we krwi, układ krzepnięcia krwi i USG piersi, a u kobiety w wieku powyżej 35 lat dodatkowo mammografię.

Powiększanie biustu żelem macrolane trwa tylko 30–60 minut. Zabieg może być wykonany w warunkach ambulatoryjnych, czyli na sali zabiegowej, niekoniecznie na sali operacyjnej. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wykonuje małe nacięcia w piersi (długości około 3 mm), które zlokalizowane są zwykle z boku piersi lub pod nią, dzięki czemu są mało widoczne. Następnie wstrzykuje się do nich kwas między ścianę klatki piersiowej a gruczoł piersiowy. Jednorazowo wprowadza się około 100–150 ml preparatu.

Jak powiększyć biust bez skalpela? Dowiesz się tego z naszego filmu 

Zobacz film: Jak można powiększyć lub zmienić wygląd piersi bez użycia skalpela? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Taka objętość umożliwia powiększenie piersi średnio o jeden rozmiar. Macrolane może być wprowadzany podskórnie, domięśniowo i do gruczołu piersiowego. Nacięcia są zaklejane lub zszywane. Po zakończeniu iniekcji należy w odpowiedni sposób rozmasować piersi, aby zapobiec zbrylaniu się kwasu hialuronowego i powstawaniu nieestetycznych grudek. Wokół biustu zakładane są plastry samoprzylepne zapobiegające przemieszczaniu się materiału i stanik sportowy o jedną miseczkę większy niż przed zabiegiem. Kobieta przyjmuje antybiotyk doustnie przez 7–10 dni, niesterydowe leki przeciwzapalne, ewentualnie przeciwwirusowe.

Rekonwalescencja po zabiegu jest bardzo krótka. Nie ma konieczności pozostawania w szpitalu. Przez kilka dni po zabiegu należy unikać nadmiernego wysiłku i ograniczyć aktywność fizyczną, zwłaszcza wykonywanie ćwiczeń w pozycji leżenia na brzuchu. Ponadto trzeba ograniczyć ekspozycję na działanie wysokich temperatur, a więc korzystanie z sauny, opalanie czy gorące kąpiele. Specjaliści zalecają także spanie na wznak przez 2 tygodnie, aby umożliwić utrwalenie uzyskanego kształtu biustu.

Jak długo utrzymują się efekty macrolane?

Niestety preparat ulega biodegradacji (samoistnemu biologicznemu rozpadowi). Efekty macrolane są widoczne zaraz po zabiegu, ale utrzymują się przez 12–24 miesiące. Liczne analizy wykazały, że po upływie 12 miesięcy od zabiegu absorpcja macrolane wynosi około 50%. Wiąże się to z koniecznością powtarzania procedury.

Ile kosztuje powiększanie piersi macrolane?

Powiększanie piersi macrolane to dość duża inwestycja. Koszt zabiegu wynosi 4000–7000 zł.

Przeciwwskazania do zabiegu macrolane

Nie każda kobieta może poddać się powiększaniu biustu macrolane. Wśród przeciwwskazań wymienia się m.in.: zaburzenia pracy tarczycy, wątroby i nerek, uczulenie na kwas hialuronowy, cukrzycę, zaburzenia krzepliwości krwi i przewlekłe infekcje. Zabiegu macrolane nie przeprowadza się u kobiet zmagających się z chorobami nowotworowymi lub z predyspozycjami do nich, torbielami w gruczołach piersiowych oraz zmianami w badaniach USG piersi i mammografii.

Powikłania po zabiegu macrolane

Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego do piersi nie wiąże się z dużym ryzykiem skutków ubocznych. Bezpośrednio po zabiegu pojawiają się zaczerwienienie, ból, pieczenie, świąd, opuchnięcie i zgrubienia w miejscu wprowadzenia preparatu oraz uczucie twardości piersi i rozpierania, które po kilku dniach znikają samoistnie. Godne podkreślenia jest, że wykorzystywany do zabiegu macrolane żel opiera się na technologii NASHA (z ang. Stabilized Non-Animal Hyaluronic Acid), jest nie zwierzęcego, a syntetycznego pochodzenia, dzięki czemu ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji alergicznych jest znikome. Ponadto kwas hialuronowy jest naturalną substancją występującą w skórze, tkance podskórnej i łącznej oraz w płynie stawowym.

W sporadycznych przypadkach skutkami ubocznymi zabiegu macrolane mogą być: trudno gojące się rany, brzydkie blizny, różnice w wyglądzie piersi i brodawki, krwawienie, infekcja, przykurcz torebki włóknistej wokół preparatu, zaburzenia czucia skóry na piersiach, przemieszczanie i ekstruzja preparatu macrolane (wydalenie).

Kontrowersje wokół preparatu macrolane

W kwietniu 2012 roku firma Galderma wycofała z ulotki dołączonej do preparatu macrolane sformułowanie „korekta piersi” z powodu zarzutów wobec utrudnionego prowadzenia skriningu raka piersi u kobiet po korekcie macrolane. Podczas badania USG mogą wystąpić u nich pewne odchylenia w obrazie. Produkt jest nadal używany do modelowania piersi, ale przed wykonaniem zabiegu konieczne jest uzyskanie specjalnej zgody od pacjentki.

Bibliografia:

1. Wróblewska I., Chilicka-Jasionowska K., Operacyjne i nieoperacyjne metody powiększania biustu, „Puls Uczelni”, 2013, 2, s. 33-35.

2. Lembas L., Czy operacje powiększania piersi są bezpieczne?, „Ekspert ANTI-AGING”, 2013, 36, s. 11-16.

3. Zaczyńska-Janeczko J., Ładne piersi bez skalpela, „Ekspert ANTI-AGING”, 2010, 22, 5-6.

Chcesz powiększyć  piersi? Zobacz nasz film i dowiedz się, których metod lepiej nie stosować

Zobacz film: Myślisz o powiększeniu piersi? Te metody są bardzo niebezpieczne Źródło: Stylowy Magazyn.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Polecamy
Walka o kobiece piękno, czyli wszystko o zabiegach powiększania piersi
Walka o kobiece piękno, czyli wszystko o zabiegach powiększania piersi Dzień Dobry TVN
Co to jest mastopeksja?
Na czym polega lifting biustu i jakie są wskazania do zabiegu?
Co to jest mastopeksja? Na czym polega lifting biustu i jakie są wskazania do zabiegu? TVN zdrowie
Doskonała wielkość i kształt ust na wyciągnięcie ręki.
Zabiegi kosmetyczne powiększania ust
Doskonała wielkość i kształt ust na wyciągnięcie ręki. Zabiegi kosmetyczne powiększania ust Dzień Dobry TVN
Na czym polega operacja zmniejszenia biustu?
W jakim celu zmniejsza się piersi?
Na czym polega operacja zmniejszenia biustu? W jakim celu zmniejsza się piersi? TVN zdrowie
Komentarze (1)
MAłgo
Jeśli powiększać piersi to tylko operacyjnie. Metoda trwała, sprawdzona, bezpieczna. A na pewno w przypadku wyboru odpowiednich implantów typu mentor, które mają niski odsetek powikłań i są na rynku od kilku dekad.
Czytaj całość
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?