Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest hesperydyna? Skutki uboczne i korzystny wpływ hesperydyny na organizm
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest hesperydyna? Skutki uboczne i korzystny wpływ hesperydyny na organizm

związek chemiczny, cząsteczki na błękitnym tle.

Fot. ALFRED PASIEKA/SCIENCE PHOTO LIBRARY / Getty Images

Hesperydyna to organiczny związek chemiczny o szerokim zastosowaniu w lecznictwie. Skutecznie łagodzi objawy towarzyszące żylakom nóg i hemoroidom. Zwalcza nocne skurcze i obrzmienie nóg. Dostępna jest głównie w formie kapsułek, gdzie często współwystępuje z diosminą.

Hesperydyna to substancja znana przede wszystkim z działania ochronnego na ściany naczyń krwionośnych. Likwiduje uczucie ciężkości i zmęczenia nóg. Zmniejsza zastój żylny w kończynach dolnych. Często łączona jest z wyciągiem z kłącza ruszczyka kolczastego i witaminą C, które mają wobec niej działanie synergistyczne. Rzadko powoduje skutki uboczne, wśród których wymienia się nudności, wymioty, biegunkę.

Co to jest hesperydyna?

Hesperydyna (wzór sumaryczny C28H34O15) to występujący naturalnie roślinny związek flawonowy, którego cząsteczka złożona jest z części niecukrowej opierającej się na strukturze flawonu i części cukrowej. Największe ilości naturalnej hesperydyny pochodzą z warzyw i owoców takich jak cytryny, pomarańcze, tangelo zwany też tangerynką (połączenie grejpfruta z mandarynką), zielone warzywa.

Według nomenklatury systematycznej Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej (z ang. International Union of Pure and Applied Chemistry, IUPAC) hesperydyna nazywana jest 7-((6-O-(6-dezoksy-α-L-mannopiranozylo)-β-D-glukopiranozylo)oksy)-5-hydroksy-2-(3-hydroksy-4-metoksyfenylo)-2,3-dihydro-4H-1-benzopiran-4-onem.

Właściwości i działanie prozdrowotne hesperydyny

Hesperydyna posiada szerokie zastosowanie w lecznictwie. Stosowana jest w przypadku niewydolności krążenia żylnego w obrębie kończyn dolnych – żylaków nóg. Wspomaga leczenie hemoroidów, czyli żylaków odbytu i obrzęku limfatycznego (zwiększa przepływ limfatyczny). Łagodzi dolegliwości wywołane przez odleżyny. Hesperydyna wykazuje właściwości przeciwzapalne (hamuje syntezę prostaglandyny F2α, tromboksanu A2, prostaglandyny E2), hipolipidemiczne, przeciwutleniające (hamuje syntezę wolnych rodników), antynowotworowe. Zwiększa napięcie ściany naczyń żylnych i przepływ żylny. Uszczelnia naczynia włosowate i podnosi poziom ciśnienia krwi żylnej. Hesperydyna ma działanie przeciwwysiękowe, przeciwkrwotoczne i przeciwobrzękowe. Dodatkowo redukuje poziomu tzw. złego cholesterolu LDL we krwi. Zdaniem części badaczy posiada też zdolność do hamowania ubytku tkanki kostnej i potencjał przeciwalergiczny – zmniejsza uwalnianie histydyny.

Polecamy: Flawonoidy i ich zastosowanie w profilaktyce i terapii chorób oraz w kosmetyce

Syntetyczne barwniki w żywności nie są obojętne dla naszego zdrowia. Zobaczcie sami:

Zobacz film: Syntetyczne barwniki w żywności są szkodliwe dla zdrowia. Źródło: Co nas truje

Hesperydyna – zastosowanie w kosmetyce

Podkreśla się coraz częściej wykorzystanie hesperydyny w kosmetyce. Wynika to z jej zdolności do intensyfikacji procesu odbudowy i produkcji kolagenu. Znacząco poprawia kondycję i wytrzymałość skóry oraz działa na nią kojącą i łagodząco. Polecana jest szczególnie w pielęgnacji cery problematycznej i naczynkowej. Zapobiega rozkładowi kwasu hialuronowego. Hesperydyna bywa składnikiem kremów, balsamów, serum, gdzie towarzyszą jej przeważnie inne bioflawonoidy, jak rutyna, kwercetyna, diosmina.

Skutki uboczne stosowania hesperydyny

Mimo licznych pozytywnych właściwości stosowanie hesperydyny powodować może skutki uboczne w postaci nudności, bólów żołądka, niestrawności, wymiotów, biegunki, która może wywołać utratę elektrolitów. Wystąpić mogą także zmiany skórne w postaci świądu, kontaktowego zapalenia skóry, rumienia grudkowo-plamkowego, obrzmienie twarzy, suchość błon śluzowych. Sporadycznie występującymi skutkami ubocznymi hesperydyny bywają: zapalenie okrężnicy, uczucie zimna w kończynach dolnych, ból i zawroty głowy, trudności w zasypianiu, skurcz oskrzeli, zapalenie trzustki, skurcze mięśni, wrażliwość naczyń żylnych. Badacze podkreślają, że niepożądane reakcje po zażyciu hesperydyny są rzadkością. Jeżeli jednak wystąpią, powinno się je zgłosić lekarzowi, farmaceucie lub do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Hesperydyna a inne substancje

Diosmina z hesperydyną to często spotykane połączenie. Diosmina to organiczny związek chemiczny wyizolowany z cytrusów, który obecnie jest otrzymywany syntetycznie. Najczęściej preparaty posiadające je w swoim składzie mają postać kapsułek. Średni koszt opakowania 60 tabletek z diosminą i hesperydyną wynosi 20 zł. W 1 kapsułce znajduje się przeważnie 450 mg diosminy i 50 mg hesperydyny. Leki z diosminą i hesperydyną nie są wskazane szczególnie dla kobiet w ciąży i podczas laktacji oraz dla osób nadwrażliwych na te składniki.

Innym znanym zestawieniem jest wyciąg z ruszczyka kolczastego, hesperydyna i kwas askorbinowy (witamina C). Ruszczyk kolczasty (z łac. Ruscus aculeatus L.) zwany też myszopłochem kolczastym to gatunek rośliny zaliczany do rodziny szparagowatych. Za opakowanie 30 kapsułek takiego preparatu hesperydyny zapłaci się około 25 zł. W 1 kapsułce znajduje się przeważnie 150 mg wyciągu suchego z kłącza ruszczyka kolczastego, 100 mg kwasu askorbinowego i 150 mg metylochalkonu hesperydyny.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
4
Polecamy
Kwas mlekowy na twarz.
Właściwości i zastosowanie kwasu mlekowego
Kwas mlekowy na twarz. Właściwości i zastosowanie kwasu mlekowego Dzień Dobry TVN
Magiczne właściwości czarciego pazura.
Na co pomaga?
Magiczne właściwości czarciego pazura. Na co pomaga? Dzień Dobry TVN
Co to jest hesperydyna?
Właściwości prozdrowotne i działanie hesperydyny
Co to jest hesperydyna? Właściwości prozdrowotne i działanie hesperydyny TVN zdrowie
Diosmina – pochodzenie, właściwości, działanie.
Kiedy warto stosować diosminę?
Diosmina – pochodzenie, właściwości, działanie. Kiedy warto stosować diosminę? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu