Dziegieć brzozowy to składnik kosmetyków stosowanych do pielęgnacji skóry problematycznej. Zmniejsza świąd, działa znieczulająco, łagodzi stany nadmiernego napięcia nerwowego i zwalcza łupież. Niestety ma działanie fotouczulające i podnosi wrażliwość skóry na promienie słoneczne. W konsekwencji tego może sprowokować oparzenie. W związku z tym po zastosowaniu preparatów dziegciowych na skórę zaleca się nie wystawiać ciała bezpośrednio na działanie słońca.
Czym jest dziegieć brzozowy?
Dziegieć brzozowy (z łac. Pix Betulae) zwany też mazią lub smołą brzozową to produkt suchej destylacji (proces degradacji, czyli rozpadu, który zachodzi w wyniku działania wysokiej temperatury bez obecności tlenu czy innych reagentów) drewna, korzeni, kory. Poddaje się jej dwa gatunki drzew z rodzaju brzoza (z łac. Betula), mianowicie: brzozę brodawkowatą (z łac. Betula pendula Roth), nazywaną zwyczajowo zwisłą oraz brzozę omszoną (z łac. Betula pubescens Ehrh.). Dziegieć brzozowy ma postać ciemnobrązowej, lepkiej cieczy o charakterystycznym intensywnym zapachu spalonego drewna. W jego składzie znajdują się m.in.: kwasy organiczne, substancje żywiczne, fitoncydy, betulina, gwajakol, benzen, ksylen, fenol.
Dziegieć brzozowy kupić można w większości aptek i sklepów zielarskich. Dostępny jest także dzięki sprzedaży internetowej. Koszt opakowania 100 ml to 30 zł. Sprzedawany jest w buteleczkach z ciemnego szkła, które chroni substancję przed działaniem promieni słonecznych, wyposażonych przeważnie w kroplomierz.
Zastosowanie dziegciu brzozowego
Dziegieć brzozowy znalazł zastosowanie przede wszystkim w kosmetyce. Wykorzystywany jest zarówno na problemy skórne, jak i w pielęgnacji włosów. Stanowi składnik kremów, balsamów, lotionów kosmetycznych, żeli pod prysznic, wyrobów perfumeryjnych, odżywek do włosów, a także mydeł. Szczególną popularnością cieszą się szampony z dziegciem brzozowym. Dodatkowo dziegieć brzozowy wykorzystywany jest w farmaceutyce do opracowywania różnorodnych postaci recepturowych leków, w tym maści, papek, past i roztworów. Obok kseroformu i oleju rycynowego wchodzi w skład mazidła Wiśniewskiego (z łac. Olimentum Wishnevsky). Warto wiedzieć, że ten naturalnego pochodzenia produkt działa również odstraszająco na kleszcze.
Jak prawidłowo pielęgnować skórę? Dowiesz się tego z filmu:
Działanie i właściwości dziegciu brzozowego
Dziegieć brzozowy wykazuje bardzo wiele pożądanych właściwości. Przede wszystkim ma działanie antywirusowe, antybakteryjne, antygrzybiczne, odkażające, przeciwświądowe, znieczulające, przeciwzapalne, przeciwpasożytnicze, regeneracyjne. Reguluje pracę gruczołów łojowych. Znalazł zastosowanie w leczeniu grzybicy skóry, zapalenia łojotokowego skóry, atopowego zapalenia skóry, trądziku, twardziny, liszaja zwykłego i czerwonego płaskiego, nużycy, wszawicy. W niższych stężeniach (1–10%) działa keratoplastycznie – zmiękcza i rozpulchnia struktury rogowe naskórka, zaś w wyższych (10%–20%) działa keratolitycznie – redukująco, tym samym przyspiesza obumarcie i złuszczenie zewnętrznych warstw naskórka. Dodatkowo sprawdzi się jako środek na odleżyny i trudno gojące się rany oraz zakażenia opryszczkowe.
Dziegieć brzozowy wspomaga terapię strupienia woszczynowego – odmiany grzybicy skóry głowy. Stosowany w formie preparatu na włosy zmniejsza ich nadmierne przetłuszczanie się oraz zapewnia blask, miękkość, gładkość i zdrowy wygląd. Uelastycznia je, a co ważne zapobiega wypadaniu. Silne działanie przeciwłupieżowe ma szampon z dziegcia brzozowego i cynku. Produkt dodatkowo łagodzi podrażnienia skóry głowy. Sprawia, że włosy stają się mocniejsze i mniej podatne na rozdwajanie.
Dziegieć brzozowy – przeciwwskazania do stosowania
Dziegieć brzozowy nie powinien być stosowany na otwarte rany i ropnie, wrzody oraz w ostrych stanach zapalnych skóry. Nie jest zalecany także kobietom w ciąży i w egzemach wywołanych alergiami pochodzenia chemicznego. Ze względu na ostrą woń może nie być dobrze akceptowany przez osoby wrażliwe na zapachy.
Jak usunąć intensywny zapach dziegcia brzozowego z włosów?
Doskonałym sposobem na pozbycie się intensywnego zapachu dziegcia brzozowego z włosów są płukanki z octu jabłkowego lub soku z cytryny. W pierwszym przypadku należy 2 łyżki octu jabłkowego rozpuścić w 1l letniej wody. Z kolei cytrynową płukankę uzyskuje się z połączenia 2 łyżek soku z cytryny z 1l wody. W obu przypadkach stosuje się je podczas ostatniego płukania włosów.