Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest czepiec ścięgnisty i jaka jest jego funkcja?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest czepiec ścięgnisty i jaka jest jego funkcja?

ilustracja ludzkiej głowy mózgu

Fot. nevarpp / Getty Images

Czepiec ścięgnisty jest płaskim i szerokim pasmem tkanki łącznej, zwanej inaczej rozcięgnem. Jego funkcją jest łączenie okolicznych mięśni z kością. Znajduje się na sklepieniu czaszki. Czepiec ścięgnisty jest cienką, ale bardzo mocną błoną, która jest luźno złączona z czaszką i bardzo mocno ze skórą głowy. Stanowi rozcięgno dla mięśnia potyliczno-czołowego i skroniowo-ciemieniowego. Oba mięśnie razem wzięte określa się mianem naczasznego.

To właśnie czepiec ścięgnisty odpowiada za unoszenie brwi, a także powstawanie zmarszczek, które wraz z wiekiem stają się coraz bardziej widoczne na czole. Znajduje się bezpośrednio nad czaszką, ale zamiast do niej przytwierdzony jest do skóry głowy. Jego położenie zależy zarówno od mięśni, które są z nim złączone, jak i kości czaszki.

Jakie mięśnie tworzą czepiec ścięgnisty?

Mięsień potyliczno-czołowy składa się z dwóch parzystych brzuśców – potylicznego i czołowego. Pierwszy z nich znajduje się w tylnej części głowy, blisko powierzchni skóry. Rozpoczyna się na kości potylicznej i przechodząc przez okolicę ucha zewnętrznego (wyrostek sutkowaty), kieruje się ku górze, gdzie struktura mięśniowa przechodzi we włókna czepca ścięgnistego. Brzusiec czołowy z kolei znajduje się na przedniej części czaszki. Początek mięśnia znajduje się w okolicy skóry brwi. Włókna mięśniowe przebiegają w kierunku szczytu czaszki i w połowie czoła, przechodząc w rozcięgno stanowiące część czepca ścięgnistego.

Kolejną strukturą tworzącą czepiec ścięgnisty jest mięsień skroniowo-ciemieniowy. Rozpoczyna się w okolicy czepca, a kończy na chrząstce małżowiny usznej. Mięsień ten jest strukturą szczątkową i zdarza się, że przebiega wyłącznie w obrębie czepca ścięgnistego, z pominięciem małżowiny usznej.

Polecamy: Płaty mózgu – krótki opis płata czołowego, ciemieniowego, skroniowego, potylicznego

Czy mózg można trenować? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Czy mózg można trenować? Źródło: 36,6

Jaka jest funkcja czepca ścięgnistego w naszym organizmie?

Czepiec ścięgnisty,jest strukturą, którą można biernie przesuwać w kierunku czoła i potylicy. Umiejętność czynnego poruszania występuje u małp, które w znacznym stopniu potrafią poruszać skórą głowy. Zdolność ta bardzo rzadko występuje u ludzi.

Napięcie części potylicznej mięśnia czołowo-potylicznego odpowiada za utrzymanie położenia czepca ścięgnistego, który jest podparciem dla brzuśca czołowego. Jego funkcją jest unoszenie brwi. Jest również jedynym mięśniem, który odpowiada za tworzenie się fałdów na czole (zmarszczek). Ustalają się one wraz z wiekiem i stanowią część osobniczego wyglądu twarzy.

Czepiec ścięgnisty luźno przylega do okostnej, dlatego między nim a kością czaszki mogą powstać wylewy krwawe oraz szerzyć się infekcje ropne. Pierwsze są najczęściej wynikiem urazu, natomiast drugie zazwyczaj powstają w wyniku rozprzestrzenienia się pobliskiej infekcji ropnej.

Wielu teraputów i masażystów zwraca również uwagę na fakt, że nadmiernie przylegający do czaszki czepiec ścięgnisty może utrudniać właściwy przepływ krwi w naczyniach między pasmem tkanki a czaszką, co niekiedy bywa przyczyną m.in. bólu głowy o charakterze napięciowym. Dzieje się tak na skutek dużego napięcia przyczepionych do czepca cienkich pasm mięśni położonych pod skórą. Bóle opisywane są często jako powodujące wrażenie ucisku czy promieniujące do potylicy. Bardzo często są wynikiem ucisku jednego z nerwów podpotylicznych. Przyczyną dolegliwości może być m.in. stres, ale też brak ruchu i utrzymywanie jednej pozycji przez dłuższy czas (np. siedzący tryb pracy) czy uraz lub zaburzenia w oddychaniu. Pomóc może wizyta w gabinecie fizjoterapeuty, który zastosuje masaż rozluźniający i redukujący napięcie.

Bibliografia:

Anatomia Człowieka tom I, A. Bochenek, M. Reicher, Warszawa, 2013, s. 757–758.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
361
28
Polecamy
Mięśnie pochyłe - jakie spełniają funkcje w organizmie?
Możliwe uszkodzenia w ich obrębie?
Mięśnie pochyłe - jakie spełniają funkcje w organizmie? Możliwe uszkodzenia w ich obrębie? TVN zdrowie
Mięśnie mimiczne twarzy – funkcje i rodzaje
Mięśnie mimiczne twarzy – funkcje i rodzaje TVN zdrowie
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
Powięź i jej rola w ciele człowieka.
Jak jest zbudowana i na czym polega jej ćwiczenie?
Powięź i jej rola w ciele człowieka. Jak jest zbudowana i na czym polega jej ćwiczenie? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?