Szczepionka przeciwko grypie jest tania i ogólnodostępna. Czy warto z niej skorzystać?
Szczepionka na grypę może być zastosowana zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jej głównym celem jest zapobieganie zachorowaniom na grypę, a jeśli już zdarzy się, że zaszczepiona osoba zachoruje, przechodzi grypę dużo mniej inwazyjnie niż bez szczepienia. Szczepionka zapobiega także powikłaniom związanym z chorobą.
Zobacz także: Antybiotyk na grypę – fakty i mity o leczeniu sezonowego wirusa. Jakie leki wybrać?
Szczepiąc się przeciwko grypie chronimy się głównie przed poważnymi powikłaniami, jakie ona powoduje. Wiemy, że nawet jeśli zachorujemy na grypę, to nie będziemy mieć z tego powodu zapalenia płuc, pogrypowego zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia ucha środkowego i wielu innych.
Szczepionka przeciwko grypie jest sezonowa. Okres ważności szczepionki wynosi rok. Odporność u pacjenta rozwija się zwykle od 2 do 3 tygodni po podaniu preparatu i utrzymuje się do roku.
Szczepy wirusów do produkcji szczepionki są co roku rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia.
Kiedy nie możemy zaszczepić się przeciwko grypie?
Przeciwwskazaniem do szczepienia jest uczulenie na którykolwiek składnik szczepionki (m. in. na białko jaja kurzego, antybiotyki) lub ostra infekcja u pacjenta.
Czy kobiety w ciąży i dzieci mogą się szczepić na grypę?
Kobiety w II i III trymestrze ciąży powinny zaszczepić się na grypę. W I trymestrze szczepienie należy poprzedzić konsultacją z ginekologiem prowadzącym ciążę. Nie ma przeciwwskazań, żeby dzieci, które ukończyły 6 miesięcy szczepiły się przeciwko grypie.