Angina to choroba zapalna górnych dróg oddechowych, za którą odpowiadają zarówno bakterie (najczęściej paciorkowce beta hemolizujące grupy A), jak i wirusy. Na początku choroby, kiedy chory ma znacznie podwyższoną temperaturę ciała, trzeba zrezygnować z zimnych pokarmów. Wówczas lody przy anginie, podobnie jak wypicie mrożonego napoju, mogą zaostrzyć uciążliwe objawy. Na czas trwania dolegliwości warto uwzględnić zmianę sposobu odżywiania. Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie diety płynnej lub mocno rozdrobnionej.
Czy podczas anginy można jeść lody?
Wokół jedzenia lodów podczas bólu gardła narosło wiele mitów. Wątpliwości dotyczą zwłaszcza pytania: czy lody są dobre na anginę? Zdania na ten temat są bardzo podzielone. Część lekarzy podkreśla, że podczas trwania choroby trzeba wykluczyć z menu chorego wszelkie zimne produkty spożywcze, w tym lody. Z drugiej strony panuje powszechne przekonanie, że lody na anginę stanowią jeden z domowych sposobów leczenia tej dolegliwości. Po części to prawda, ponieważ lody, mimo że nie zawierają żadnych składników leczniczych, działają jak zimny, łagodzący okład, osłabiają pieczenie i drapanie oraz zmniejszają obrzęk w gardle. Warto jednak pamiętać, aby z chorym gardłem nie jeść lodów na otwartym słońcu, ale w domowym zaciszu, gdzie panuje optymalna temperatura. Ponadto trzeba je spożywać powoli, a nie łapczywie połykać zimne kawałki. Niestety jest to rozwiązanie na krótką metę. Nie zniweluje dolegliwości, a tylko na krótką chwilę ją złagodzi. Dlatego najlepiej sięgnąć po profesjonalną pomoc lekarską, którą można uzupełniać domowymi rozwiązaniami w postaci ziołowych płukanek i naparów, inhalacjami i nawilżaniem powietrza. Dużą popularnością cieszą się też płukanki z wody utlenionej czy soli fizjologicznej.
Część specjalistów wskazuje na wyjątkowe zastosowanie lodów po zabiegu usunięcia migdałków. Kiedy gardło jest opuchnięte, zimny pokarm zwęża naczynia krwionośne, a tym samym zmniejsza obrzęk i działa przeciwbólowo, jak naturalne miejscowe znieczulenie.
Jak rozpoznać rodzaj anginy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Jak długo nie można jeść lodów przy anginie?
Zimne napoje czy lody przy anginie należy wykluczyć, gdy chory ma gorączkę, która może sięgać nawet do 40°C i towarzyszą jej dreszcze.
Lody a angina. Czy lody mogą wywołać chorobę?
Angina nierzadko jest wywołana przez lody. Dzieje się tak zwłaszcza w miesiącach letnich, kiedy panuje wysoka temperatura. Wdychanie gorącego powietrza powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych w gardle. Szybkie spożywanie dużej ilości lodów czy innych mrożonych i bardzo zimnych produktów powoduje miejscowe oziębienie tkanek i nagły skurcz naczyń. Mówiąc kolokwialnie, gardło przeżywa szok termiczny. Za taki stan może odpowiadać także chłodne powietrze wydobywające się z klimatyzacji samochodowej lub w pomieszczeniach i wchodzenie rozgrzanym do zimnej wody. Dochodzi wówczas do niedokrwienia śluzówki wyściełającej gardło, która przez to słabiej broni się przed atakującymi ją drobnoustrojami chorobotwórczymi. Zarówno miejscowe, jak i ogólne oziębienie organizmu będzie sprzyjało rozwojowi infekcji. W takich warunkach nawet bakterie będące elementem naturalnej flory bakteryjnej człowieka mogą się nadmiernie namnażać i zaatakować organizm, powodując stan zapalny gardła. Lody jedzone powoli i w rozsądnych ilościach nie wywołają anginy.
Jak powinna wyglądać dieta przy anginie?
Chory na anginę doświadcza wielu nieprzyjemnych dolegliwości, które znacznie zmniejszają apetyt i utrudniają jedzenie. Dotyczy to zwłaszcza obrzęku węzłów chłonnych pod żuchwą i za uszami, które mogą spowodować nawet problem z przełykaniem rozdrobnionego pokarmu. Kłopotom z posilaniem się sprzyjają także nadmierne ślinienie oraz powiększone, rozpulchnione i ciemnoczerwone migdałki, na których, w przypadku podłoża bakteryjnego choroby, pojawiają się białawy nalot i tzw. ropne czopy, odpowiadające za nieprzyjemny zapach z ust. U dzieci z anginą pojawiają się wymioty, ulewanie, nudności, ból brzucha i częstsze kolki. Stąd też ze względu na utrudnione połykanie i inne towarzyszące objawy chorobowe zaleca się pewne dietetyczne modyfikacje na okres leczenia.
Na czas choroby należy wprowadzić dietę płynną lub mocno rozdrobnioną. Na początku anginy trzeba zrezygnować nie tylko z lodów, ale także z gorących, mocno przyprawionych i tłustych potraw. Najlepiej spożywać produkty o pokojowej temperaturze. Posiłki powinny być lekkostrawne i stanowić źródło łatwo przyswajalnego białka (sery, jogurty, jaja, mleko). Warto jeść kisiel, budynie, zupy kremy, przeciery, kleiki i koktajle oraz miękkie warzywa i owoce. Należy także pamiętać o mocnym nawadnianiu organizmu. Dzienne spożycie płynów nie powinno być mniejsze niż 2 l. Zaleca się podawanie przegotowanej wody, herbaty z sokiem malinowym lub porzeczkowym, soków owocowych rozcieńczonych z wodą oraz naparu rumiankowego i z szałwii.
Zobacz film i dowiedz się jak wygląda leczenie anginy:
Bibliografia:
1. Gowin E., Horst-Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?, „Farmacja Współczesna”, 2012, 5, s. 83-89.
2. Dziekiewicz M., Radzikowski A., Angina paciorkowcowa – zasady diagnostyki i leczenia, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2016, 12(2), s. 141–149.