Przeszczepy macicy to najnowsze osiągnięcie medycyny. Daje on szansę na posiadanie potomstwa kobietom, które urodziły się bez macicy lub straciły ją w wyniku choroby nowotworowej. Zwolenników przeszczepu macicy jest co najmniej tylu, ilu przeciwników. Lekarze będący w grupie entuzjastów wskazują, że to szansa dla kobiet na posiadanie potomstwa. Sceptycy są innego zdania.
Przeszczep organu to poważna operacja, proszę pamiętać, że nasz organizm zrobi wszystko, żeby ten przeszczep odrzucić. Pacjenci do końca życia muszą przyjmować leki. Zwykła grypa to dla nich śmiertelne niebezpieczeństwo. O ile w przypadku serca czy nerek takie ryzyko jest zrozumiałe, o tyle w przypadku macicy już nie.
Krótka historia przeszczepu macicy
Pierwszy na świecie zakończony sukcesem przeszczep macicy przeprowadził zespół lekarzy z Akdeniz University Hospital w Antalji (Turcja) 9 sierpnia 2011 roku. Biorcą była 21-letnia Derya Sert, która urodziła się bez macicy, a dawcą niespokrewniona osoba zmarła. W 2013 roku lekarze z Akdeniz University ogłosili, że pacjenta zaszła w ciążę w wyniku sztucznego zapłodnienia. Niestety, kobieta straciła dziecko w 8 tygodniu ciąży.
Pierwszy zabieg transplantologiczny, podczas którego udało się przeszczepić córce macicę matki, przeprowadzili lekarze z kliniki w Sahlgrenska w Göteborgu (Szwecja) w 2012 roku.
Czy przeszczep macicy jest zgodny z prawem?
Teoretycznie nie jest zabroniony z prawnego puntu widzenia. Czasami prawo staje po stronie medycyny i tutaj również prawdopodobnie taki przeszczep byłby legalny.