Czosnek nazywamy naturalnym antybiotykiem, ponieważ bardzo dobrze wpływa na organizm w trakcie choroby. Hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje, obniża ciśnienie krwi - jest szczególnie skuteczny jest w leczeniu grypy, zapalenia zatok przynosowych, zwykłego przeziębienia i zaburzeń jelitowych. Jego główny składnik, allicyna, niszczy drobnoustroje, takie jak paciorkowce, gronkowce i bakterie E. coli, coraz bardziej odporne na działanie antybiotyków.
Co zawiera czosnek? Związki flawonoidowe, aminokwasy, saponiny, cukry, związki śluzowe, witaminy (B1, B2, PP, C, prowitamina A), liczne sole mineralne oraz rzadkie mikroelementy (m.in. kobalt, chrom, nikiel) i olejki eteryczne bogate w siarczki i allicynę, która odpowiada za niszczenie drobnoustrojów.
Badania dowiodły, że regularne spożywanie czosnku pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze nawet o 10 proc. i w ten sposób zapobiec zawałowi serca. To jeszcze nie wszystko - regularne spożycie pomoże zapobiec nowotworom, bowiem zawarte w czosnku przeciwutleniacze pobudzają do działania układ immunologiczny.
Co zaskakujące, czosnek pomaga nam także w walce z pasożytami jelit - owsikami, glistami, a nawet tasiemcami. Jednak wtedy należy spożywać duże ilości czosnku regularnie. I dobrze jest skonsultować się z lekarzem, ponieważ pasożyty powinny zostać skutecznie usunięte.
Czosnek na przeziębienie
Czosnek spożywamy często w różnych połączeniach - z mlekiem i miodem, czasem popijamy go herbatą z cytryną, a czasem jemy po prostu sam. Bywa też, że łączymy czosnek z paracetamolem. Czy to aby zdrowo dla wątroby? W końcu i czosnek, i paracetamol metabolizowane są właśnie w wątrobie. Zobaczcie na filmie, jaki wpływ ma na nas połączenie tych substancji.