Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy podczas ciąży można uprawiać seks?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy podczas ciąży można uprawiać seks?

Mężczyzna przytula kobietę w ciąży na łóżu

Fot: jes2uphoto / stock.adobe.com

Podczas ciąży można współżyć seksualnie. Seks można uprawiać niemalże przez cały okres ciąży. Libido ciężarnych spada w pierwszym trymestrze, po czym znacznie wzrasta w drugim trymestrze. Seks przed porodem może być pomocny w wywołaniu skurczów. Zaleca się, aby podczas seksu przyjmować pozycje, w których nie dochodzi do ucisku na brzuch.

Do niedawna seks w ciąży stanowił temat tabu. W przebiegającej prawidłowo, fizjologicznej ciąży nie ma przeciwwskazań do współżycia seksualnego, które możliwe jest od poczęcia do narodzin dziecka. Należy jednak zachować ostrożność w doborze pozycji seksualnych. Z konsultacji lekarskiej i porady specjalisty należy skorzystać w przypadku ciąży zagrożonej - w większości takich przypadków seks jest przeciwwskazany.

Do którego miesiąca ciąży można się kochać, czyli libido ciężarnej

Libido przyszłej mamy determinowane jest w dużej mierze stopniem zaawansowania ciąży. Seksualność kobiety zmienia się w zależności od trymestru ciąży. W pierwszym ciężarne zazwyczaj nie wykazują chęci do współżycia seksualnego. Jest to przede wszystkim konsekwencją licznych i uciążliwych w tym czasie dolegliwości, a zwłaszcza mdłości, senności, zawrotami głowy, wymiotami, biegunką, tkliwością i bolesnością piersi i wzrostem macicy. Jednakże niektóre przyszłe mamy, którym dolegliwości ciążowe nie dały się we znaki, mogą wykazywać wzmożoną chęć na seks niż dotychczas. Dzieje się tak z powodu zmian hormonalnych i wzmożonego ukrwienia macicy, a także zwiększonego wydzielania śluzu wewnątrz pochwy, co sprawia, że jej ścianki stają się bardziej wrażliwe na bodźce. Niektóre ciężarne kobiety dzięki temu częściej i szybciej osiągają orgazm. Znika także u niektórych par lęk przed nieplanowanym poczęciem, który mógł blokować dotychczasowe kontakty seksualne. Podczas drugiego trymestru ciąży libido wzrasta zwłaszcza z powodu ustępujących objawów ciążowych. Wraz z postępującą ciążą zmniejsza się ochota na seks, nie tylko ze względu na zmiany fizjologiczne, ale także psychiczne - pojawiają się obawy o bezpieczeństwo dziecka. Lekarze donoszą jednak, że podczas seksu w ciąży dziecko odczuwa jedynie przyjemne kołysanie, w wyniku kurczącej się w trakcie stosunku macicy. Problemy z intymnością w czasie ciąży pojawiają się czasem także ze strony mężczyzny, który może być onieśmielony zmianami zachodzącymi w ciele kobiety.

Współżycie w ciąży - zalecane pozycje

Przyszli rodzice mogą napotkać na spore problemy przy wyborze odpowiedniej pozycji. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który pomoże w ustaleniu dogodnej pozycji seksualnej. Podczas trzech pierwszych miesięcy ciąży niemalże wszystkie pozycje są dozwolone. Wykluczyć należy te, przy których może dojść do przygniatania brzucha ciężarnej i takich, które prowadzą do głębokiej penetracji. Stymulacja pochwy powinna być raczej płytka i przedsionkowa. W pierwszym trymestrze ciąży pojawić się może suchość pochwy. Warto zastosować wówczas specjalne żele nawilżające. Działają one powierzchownie, więc nie przenikają do krwi i nie szkodzą dziecku.

Co wolno w czasie ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Aktywność w ciąży. Źródło: Stylowy Magazyn.

Zobacz także: Syndrom kuwady – dlaczego mężczyzna odczuwa ciążę?

W drugim i trzecim trymestrze ciąży zaleca się pozycje, w których kobieta leży bokiem (tzw. pozycja na łyżeczkę), siedzi lub jest na górze oraz większość pozycji tylnych. Ciężarna nie powinna w czasie drugiego i trzeciego trymestru ciąży przyjmować w seksie pozycji leżącej płasko na plecach. Wówczas powiększająca się macica powoduje ucisk na duże naczynia krwionośne jak aorta i żyła główna dolna, utrudniając przez to przepływ krwi do serca. W konsekwencji pojawić się mogą zawroty i bóle głowy oraz krótkotrwałe omdlenia.

Należy mieć na uwadze, iż stosunek, któremu towarzyszy silny orgazm, może spowodować skurcze Braxtona-Hicksa nawet 4 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu. Nie wywołują one porodu, trwają do kilku minut i mogą im towarzyszyć lekkie dolegliwości bólowe podbrzusza. Mają za zadanie przygotować macicę do porodu.

Niektórzy ginekolodzy zalecają współżycie płciowe zwłaszcza po 36 tygodniu, które ma dobroczynny wpływ prostaglandyn z nasienia mężczyzny na pojawienie się skurczów macicy. Większość stosunków seksualnych w ciąży nie wymaga stosowania prezerwatyw.

Przeciwwskazania do seksu w ciąży

Przyszła mama powinna dokładnie obserwować zmiany fizjologiczne w organizmie po odbytym stosunku seksualnym. Oprócz wymienionych wyżej nieregularnych skurczów macicy mogą pojawić się brązowe plamienia z dróg rodnych czy dolegliwości bólowe w podbrzuszu. Jeśli objawy te nasilają się lub nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem.

Wśród przeciwwskazań dotyczących uprawiania seksu w ciąży wymienia się:
  • ciążę mnogą,
  • ciążę zagrożoną poronieniem bądź porodem przedwczesnym,
  • przebyte wcześniej poronienie,
  • infekcję dróg rodnych,
  • częste plamienia i krwawienia w ciąży,
  • przedwczesny odpływ płynu owodniowego,
  • nieprawidłowe umiejscowienie łożyska, a zwłaszcza łożysko przodujące.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
94
9
Polecamy
Czy w ciąży można uprawiać seks?
Ginekolog:
"Trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem"
Czy w ciąży można uprawiać seks? Ginekolog: "Trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem" Dzień Dobry TVN
Tyłozgięcie macicy.
Jaki ma wpływ na ciążę, poród i współżycie?
Tyłozgięcie macicy. Jaki ma wpływ na ciążę, poród i współżycie? Dzień Dobry TVN
Seks w ciąży.
Na co mogą sobie pozwolić przyszli rodzice?
Seks w ciąży. Na co mogą sobie pozwolić przyszli rodzice? TVN zdrowie
Ból podbrzusza w ciąży – co oznacza kłucie w podbrzuszu w ciąży?
Ból podbrzusza w ciąży – co oznacza kłucie w podbrzuszu w ciąży? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Natalia
Do którego miesiąca ciąży można uprawiać sex?
Czytaj całość
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?