Odpowiedź: Jednoczesne użytkowanie soczewek kontaktowych i okularów jest powszechną praktyką u wieloletnich pacjentów z krótkowzrocznością bądź nadwzrocznością korygujących swoją wadę za pomocą soczewek kontaktowych, u których rozwija się starczowzroczność. W takiej sytuacji pacjent używający soczewek kontaktowych do dali dodatkowo zakłada okulary do czytania.
Sporadycznie stosowana jest korekcja soczewkowo-okularowa gdy zbyt duża różnica w wadzie wzroku pomiędzy oczami uniemożliwia uzyskanie obuocznego widzenia za pomocą okularów. Wtedy dużą wadę wzroku w jednym oku rozbija się na moc soczewki kontaktowej i soczewki okularowej, dzięki czemu pacjent ma widzenie przestrzenne.
Na pytanie odpowiedział: prof. dr n. med. Jerzy Szaflik, jeden z największych polskich autorytetów okulistycznych. Jako mikrochirurg wykonał ponad 20 tys. operacji, z powodzeniem stosując nowatorskie techniki operacyjne w przeszczepach rogówki, usuwaniu zaćmy czy leczeniu jaskry i innych schorzeń gałki ocznej. Jest pionierem zabiegów laserowej korekcji wad wzroku w Polsce i inicjatorem Banku Tkanek Oka. Jako jeden z pierwszych polskich chirurgów wprowadził nowoczesną metodę chirurgicznego usuwania zaćmy – fakoemulsyfikację, a w ostatnim czasie również usuwanie zaćmy przy użyciu lasera femtosekundowego.
Od 25 lat związany jest z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, pozostaje współczesnym twórcą warszawskiej szkoły okulistycznej i wychowawcą kilku pokoleń okulistów. Obecnie prowadzi Centrum Mikrochirurgi Oka "Laser.
Kolejne pytania:
Jakie są najczęstsze wady wzroku?