Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy możliwe jest ponowne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy możliwe jest ponowne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2?

koronawirus

Fot: Yuichiro Chino / gettyimages.com

Większość osób, które przeszły COVID-19, jest chronionych przed ponownym zakażeniem przez co najmniej sześć miesięcy. Jednak starsi pacjenci są bardziej podatni na powtórną infekcję - wynika z badań opublikowanych w "The Lancet".

Ponowne zakażenie koronawirusem - czy jest możliwe?

Od stycznia 2021 r. COVID-19 spowodował na całym świecie ponad 120 milionów zachorowań i ponad 2,7 miliona zgonów. Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Danii i Szwecji (Staten Serum Institut, Uniwersytet w Kopenhadze, European Centre for Disease Prevention and Control) sugerują, że ponowne zakażenia są rzadkie, a odporność może trwać co najmniej sześć miesięcy. Wcześniejsza infekcja COVID-19 chroni większość ludzi przed ponownym zakażeniem.

Dane zebrano w ramach krajowej strategii badań COVID-19 w Danii - w roku 2020 przebadano ponad dwie trzecie populacji (69 proc., 4 miliony osób). Bezpłatne, ogólnokrajowe testy PCR - dostępne dla każdego, niezależnie od objawów - są jednym z głównych filarów duńskiej strategii zwalczania COVID-19, co odróżnia Danię od większości innych krajów.

Naukowcy wykorzystali dane dotyczące pierwszej i drugiej fali do oszacowania ochrony przed ponownym zakażeniem pierwotnym szczepem COVID-19. Stosunki dodatnich i ujemnych wyników testów

zostały obliczone z uwzględnieniem różnic w wieku, płci i czasu od zakażenia, i wykorzystano je do oszacowania ochrony przed ponowną infekcją.

Wśród osób, które miały COVID-19 podczas pierwszej fali między marcem a majem 2020 r., tylko 0,65 proc. (72 z 11 068) ponownie uzyskało wynik pozytywny podczas drugiej fali od września do grudnia 2020 r. Wskaźnik infekcji był pięciokrotnie wyższy wśród osób, które w drugiej fali miały pozytywny wynik testu, po uprzednim wyniku negatywnym - na poziomie 3,3 proc. (16 819/514 271) Spośród osób w wieku poniżej 65 lat, które miały COVID-19 podczas pierwszej fali, 0,60 proc. (55/9137) uzyskało wynik pozytywny ponownie podczas drugiej fali.

Stwierdzono, że starsze osoby są bardziej narażone na ponowne zakażenie, przy czym 0,88 proc. (17/1931) osób w wieku 65 lat lub starszych, które były zakażone podczas pierwszej fali, ponownie były dodatnie w drugiej fali. Wśród osób w wieku 65 i więcej lat, które wcześniej nie chorowały na COVID-19, 2,0 proc. (1866/93 362) uzyskało wynik pozytywny podczas drugiej fali.

Podobne wyniki uzyskano w alternatywnej analizie kohortowej, w której dane z badań prawie 2,5 miliona osób zostały ocenione w celu określenia wskaźników ponownych zakażeń podczas całej epidemii, a nie tylko podczas drugiej fali.

Jak chronić osoby z grypy ryzyka?

Autorzy podkreślają, że ochrona osób starszych - w tym dystans społeczny i szczepienia - są niezbędne, nawet jeśli miały one już zdiagnozowany COVID-19. Osoby w wieku powyżej 65 lat są bardziej narażone na ponowne zakażenie COVID-19, z zaledwie 47 proc. ochroną w porównaniu z 80 proc. w przypadku osób młodszych. Odkrycia podkreślają, że środki mające na celu ochronę osób starszych, w tym dystans społeczny i szczepienia, są niezbędne, nawet jeśli u ludzi zdiagnozowano już COVID-19.

- Nasze badanie potwierdza to, co wiele innych wydawało się sugerować: reinfekcja COVID-19 jest rzadka u młodszych, zdrowych osób, ale osoby starsze są na nią bardziej podatne. Ponieważ osoby starsze są również bardziej narażone na poważne objawy choroby i niestety umierają, nasze odkrycia jasno pokazują, jak ważne jest wdrożenie polityki ochrony osób starszych podczas pandemii - mówił dr Steen Ethelberg z Statens Serum Institut w Danii.

- Biorąc pod uwagę stawkę, wyniki podkreślają, jak ważne jest przestrzeganie i stosowanie środków bezpieczeństwa, nawet jeśli już chorowali na COVID-19. Nasze spostrzeżenia mogą również wpłynąć na politykę skupiającą się na szerszych strategiach szczepień i złagodzeniu ograniczeń lockodownu - dodał.

Jak zaznaczają autorzy, analiza skupiła się na oryginalnym szczepie COVID-19 i nie dokonano oceny wariantów wirusa. Jednak nic nie wskazuję, aby ponowne zakażenie miało być TRUDNIEJSZE akurat w przypadku nowych, bardziej zaraźliwych i ciężej przebiegających wariantów. Potrzebne są dalsze badania, aby ocenić, jak może się zmieniać ochrona przed ponownym zakażeniem w przypadku różnych szczepów SARS-Cov-2.

Źródło: PAP

Jaka jest skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jaka jest skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
11
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?