Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal, lek przeciwbólowy bez recepty

mat. prasowe 

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Od kiedy można kupić Ketonal bez recepty?

Ketonal można kupić w każdej aptece bez recepty od 2017 roku. Decyzja o dopuszczeniu go do sprzedaży w takiej formie jest wynikiem wieloletnich starań producenta. Trzeba wiedzieć, że pozytywna decyzja była poprzedzona licznymi konsultacjami z zespołami ekspertów. Ketonal musiał zostać ściśle przebadany pod kątem bezpieczeństwa (a głównie występowania działań niepożądanych i powikłań).

Lek dopuszczono do sprzedaży w nieco zmienionej formule. Chodzi przede wszystkim o wskazania i przeciwwskazania do stosowania. Ponadto zmniejszeniu uległa dawka substancji czynnej, zawartej w jednej kapsułce. Środek przeciwbólowy dostępny bez recepty nosi nazwę Ketonal Active. Aby dowiedzieć się o nim więcej, warto przeczytać artykuł: https://dzienniknaukowy.pl/zdrowie/ketonal-bez-recepty-opinia-na-temat-nowego-leku.

Skuteczność leków przeciwbólowych bez recepty

Ważną kwestią jest skuteczność leków przeciwbólowych, które są dostępne bez recepty. Wiele osób martwi się, że nie działają one tak dobrze, jak środki z tą samą substancją czynną, ą przypisywane przez lekarza. Tymczasem okazuje się, że Ketonal Active dobrze radzi sobie z bólem łagodnym i umiarkowanym. Można po niego sięgać, gdy występują:

  • ból głowy;
  • ból zęba;
  • ból mięśni i stawów (także wskutek kontuzji);
  • bolesna miesiączka.

Dzięki temu, że ketoprofen wykazuje działanie przeciwgorączkowe, można stosować go przy przeziębieniu lub grypie. Trzeba jednak pamiętać, aby postępować zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. Wpływa to na bezpieczeństwo leku i pozwala zmniejszyć ryzyko powikłań.

Bezpieczeństwo leków przeciwbólowych bez recepty

Zasady bezpieczeństwa podczas stosowania leków przeciwbólowych dotyczą przede wszystkim:

  • dawkowania leku;
  • czasu stosowania leku;
  • sposobu przyjmowania leku;
  • przeciwwskazań do stosowania leku.

Zalecane dawkowanie Ketonalu bez recepty to 1 kapsułka (50 mg) raz na 8 godzin. Po lek można sięgnąć ponownie tylko w przypadku, gdy dolegliwości się utrzymują. Warto także pamiętać, że maksymalna dobowa dawka wynosi 3 kapsułki.

Ketonal bez recepty można stosować tylko przez 5 dni. Po tym czasie konieczne jest odstawienie leku i skonsultowanie się z lekarzem. Wcześniejsza porada medyczna wskazana jest w sytuacji nasilenia się dolegliwości lub pojawienia się objawów niepożądanych, związanych ze stosowaniem Ketonalu (najczęściej są to reakcje alergiczne i dolegliwości ze strony układu pokarmowego).

Ketonal bez recepty należy przyjmować podczas posiłku. Zaleca się, aby kapsułkę popić wodą lub mlekiem. Inne płyny (zwłaszcza kawa, napoje gazowane lub sok grejpfrutowy) mogą wpłynąć na metabolizm leku. Nie można spożywać alkoholu w trakcie stosowania Ketonalu Active. Zabronione jest także przyjmowanie innych środków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Z lekarzem powinny skontaktować się osoby, które przyjmują lit, metotreksat, leki przeciwzakrzepowe, kortykosteroidy (pełna lista leków znajduje się w ulotce). Ketonal Active nie jest przeznaczony dla dzieci, kobiet karmiących piersią i ciężarnych (zwłaszcza w III trymestrze).

Artykuł partnerski

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
51
6
Polecamy
Polacy przyjmują do 2 mld tabletek rocznie!
Większość z nich to leki bez recepty.
Jesteśmy w europejskiej czołówce
Polacy przyjmują do 2 mld tabletek rocznie! Większość z nich to leki bez recepty. Jesteśmy w europejskiej czołówce Dzień Dobry TVN
Dawkowanie Ketonalu bez konsultacji z lekarzem – jak brać lek?
Dawkowanie Ketonalu bez konsultacji z lekarzem – jak brać lek? TVN zdrowie
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Jak sobie radzić z bólem zęba?
Jak sobie radzić z bólem zęba? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?