Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy jest możliwe zajście w ciążę podczas okresu?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy jest możliwe zajście w ciążę podczas okresu?

test-ciążowy

Fot.: ESCALA / stock.adobe.com

Prawdopodobieństwo zapłodnienia podczas menstruacji jest raczej niewielkie, ale nie da się go całkowicie wykluczyć, szczególnie u kobiet mających problem z długością i regularnością miesiączek.

Do poczęcia dochodzi u kobiety w okresie owulacji, kiedy z jajnika uwalniana jest komórka jajowa, co następuje na 13–15 dni przed spodziewaną miesiączką. Dopiero mniej więcej w 7. dniu od początku krwawienia wzrasta poziom estrogenu i hormonu folikulotropowego (FSH), co rozpoczyna wzrost komórki jajowej wewnątrz jajnika i wyzwala zmiany w wyściółce macicy, która staje się grubsza i ukrwiona – gotowa na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej.

Czy podczas okresu można zajść w ciążę?

Wiele kobiet, szczególnie rozpoczynających życie seksualne, zastanawia się, czy podczas okresu można zajść w ciążę. Wciąż panuje przekonanie, że współżycie w czasie miesiączki zabezpiecza przed zapłodnieniem, co jednak nie jest do końca prawdą.

Menstruacja, zwana też krwawieniem miesiączkowym, to pierwsza faza cyklu polegająca na złuszczeniu się obumarłej wyściółki macicy (endometrium). W fazie drugiej (folikularnej) hormony pobudzają komórkę jajową do dojrzewania. Wydzielone estrogeny powodują, że endometrium ulega pogrubieniu i przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki. Tzw. hormon luteinizujący rozpoczyna owulację, podczas której dojrzały pęcherzyk Graafa pęka, uwalniając komórkę jajową, przemieszczającą się jajowodem do macicy. Podczas fazy lutealnej komórki pęcherzykowe zaczynają wydzielać progesteron – hormon zwiększający ukrwienie macicy, stwarzając środowisko bogato zaopatrzone w krew i substancje odżywcze, przygotowane na przyjęcie zarodka.

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? Dowiesz się tego z  naszego filmu

Zobacz film: Czy można zajść w ciążę podczas miesiączki? Źródło: 36,6.

Miesiączka trwa zwykle 5–6 dni. Jeśli jest dłuższa, automatycznie skraca się pierwsza faza cyklu menstruacyjnego. To sprawia, że plemniki pozostałe po stosunku odbytym podczas okresu mogą dotrwać do rozpoczęcia owulacji i doprowadzić do zapłodnienia komórki jajowej. Zdrowe plemniki są bowiem w stanie przeżyć nawet 7 dni, choć średnia długość czasu ich aktywności to 72 godziny.

Czy podczas okresu można uprawiać seks?

To temat dość kontrowersyjny, dla wielu osób miesiączka jest czynnikiem zniechęcającym do współżycia ze względów estetycznych. Inni obawiają się związanych z tym zagrożeń zdrowotnych, np. zwiększonego ryzyka podrażnień, infekcji bakteryjnych czy wirusowych, a także licznych chorób przenoszonych drogą płciową, m.in. kiły, rzeżączki czy opryszczki.

Rozwiązaniem przynajmniej części z tych problemów jest stosowanie antykoncepcji, szczególnie prezerwatywy, która również dość skutecznie zabezpiecza przed zapłodnieniem. W ciążę można bowiem zajść podczas okresu, zarówno w efekcie stosunku z wytryskiem, jak i przerywanego. Należy pamiętać, że sporo plemników znajduje się także w wydzielanym przez członek płynie preejakulacyjnym, spełniającym funkcję naturalnego lubrykantu i zawierającym substancje odżywcze dla plemników, stymulującym ich ruchliwość i zobojętniającym szkodliwy kwaśny odczyn w cewce moczowej.

Czy pod koniec okresu można zajść w ciążę?

U niektórych kobiet owulacja występuje krótko po zakończeniu krwawienia miesięcznego. Plemniki pozostające po takim współżyciu mogą być aktywne w momencie owulacji.

Zajście w ciążę podczas okresu jest najbardziej prawdopodobne u kobiet z nieregularnym cyklem menstruacyjnym, na który wpływają przede wszystkim hormony wchodzące w rozmaite interakcje. Ich wytwarzanie zaburzają różne czynniki, m.in. choroby, zmiany diety czy masy ciała, emocje, karmienie dziecka piersią lub stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, dlatego mało która kobieta ma miesiączkę dokładnie co 28 dni. Cykle stają się nieregularne także wtedy, gdy zbliża się menopauza, co może być przejawem przerostu endometrium.

By uniknąć zajścia w ciążę podczas okresu, należy przede wszystkim zdobyć umiejętność dokładnego wyliczania dni płodnych i bezpłodnych. Najlepiej stosować kilka metod obserwacji (zmian w śluzie szyjkowym, temperaturze ciała oraz ułożeniu i charakterystyce szyjki macicy), które pomogą skutecznie przewidzieć owulację.

Zobacz film: Badanie płodności. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
41
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby