Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy i jak można zajść w ciążę bez wytrysku? Jakie częste są przypadki zapłodnienia bez penetracji?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy i jak można zajść w ciążę bez wytrysku? Jakie częste są przypadki zapłodnienia bez penetracji?

NAN

Fot: Melpomene / fotolia.com

Zapłodnienie bez wytrysku jest zagadnieniem, nad którym często zastanawiają się osoby obawiające się zajścia w ciążę. Trudno określić dokładne prawdopodobieństwo takiej sytuacji, jednak jest ono bardzo niskie.

Perspektywa nieplanowanego zajścia w ciążę może być przerażająca. Dlatego pojawia się wiele pytań o to, czy może dojść do zapłodnienia bez wytrysku, bez penetracji czy bez stosunku. Choć teoretycznie możliwe jest zapłodnienie przez preejakulat, takie przypadki są wyjątkowo rzadkie.

Ciąża – jak dochodzi do zapłodnienia?

Po pierwsze, aby doszło do zapłodnienia, kobieta musi być w trakcie owulacji lub tuż przed nią, kiedy dojrzała komórka jajowa uwalniania jest z jajnika. Do jajeczkowania dochodzi najczęściej około 14 dnia cyklu u kobiet o regularnych miesiączkach, jednak może się ono przesunąć z powodu stresu, diety czy zażywanych leków.

Po drugie organizm mężczyzny musi wytwarzać odpowiednią liczbę prawidłowo zbudowanych plemników, a jeden z nich musi przedostać się przez barierę błony śluzowej i dotrzeć do komórki jajowej. Na skutek wytrysku nasienia plemniki dostają się do pochwy kobiety i dalej do macicy oraz jajowodu. Teoretycznie istnieje możliwość zapłodnienia bez ejakulacji, jednak takie przypadki zdarzają się ekstremalnie rzadko.

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Czy dziewica może zajść w ciążę?

Błona dziewicza jest cienka i posiada drobne otwory. Przesącza się przez nią krew miesiączkowa, a nawet możliwe jest dokonanie USG transwaginalnego. Dlatego sama w sobie nie chroni przed zajściem w ciążę – zapłodnienie jest teoretycznie możliwe, jednak wyjątkowo mało prawdopodobne. Do takiej sytuacji mogłoby dojść w przypadku, gdy:

  • doszło do wytrysku na ciało kobiety i plemniki przedostały się do pochwy,
  • nasienie przez nieuwagę dostało się na rękę partnera i następnie podczas pieszczot plemniki przedostały się do pochwy,
  • pochwa dotykana jest członkiem, na którym znajduje się preejakulat.

Czy można zajść w ciążę przez petting?

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przez petting także jest znikome. Teoretycznie istnieje możliwość przeniesienia plemników do pochwy za pomocą ręki czy ust, jednak będzie ich bardzo mało, a bez ciśnienia wywołanego wytryskiem praktycznie nie mają one szans na dotarcie do komórki jajowej. Przede wszystkim jednak plemniki potrzebują odpowiednich warunków do przeżycia i w środowisku zewnętrznym najczęściej giną.

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku w pochwie?

Aby doszło do zapłodnienia, konieczny jest kontakt z plemnikami, który bez wytrysku jest prawie niemożliwy. Większość obaw osób podejrzewających, że mogły zajść w ciążę bez wytrysku, dotyczy preejakulatu. Jest to płyn wydzielany z członka podczas silnego pobudzenia, który może pojawić się podczas tak zwanej gry wstępnej lub stosunku przerywanego. Choć wykazano, że mogą się w nim znajdować plemniki, to jest ich mało i najczęściej mają upośledzoną ruchliwości. Prawdopodobieństwo zapłodnienia preejakulatem jest bardzo niskie.

Stosunek przerywany a ciąża

Stosunek przerywany jest bardzo mało skuteczną metodą antykoncepcyjną. Szacuje się, że u 10–35 na 100 par ją stosujących dochodzi do zapłodnienia. Trudno określić, jaki odsetek stanowią ciąże z preejakulatu, gdyż czasami dochodzi do niekontrolowanego wytrysku. Stosunek przerywany nie jest zalecany także ze względów psychicznych, a unikanie prezerwatyw może skutkować zachorowaniem na choroby przenoszone drogą płciową.

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego? Źródło: 36,6.

Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

W trakcie okresu raczej nie można zajść w ciążę. Bywa jednak, że plamienie wzięte przez kobietę za okres jest tak naprawdę plamieniem owulacyjnym lub zostało wywołane zaburzeniami hormonalnymi i wówczas może dojść do zapłodnienia. Może również się tak zdarzyć, jeżeli krwawienie miesiączkowe trwa ponad tydzień – wówczas plemnik może przetrwać w ciele kobiety do czasu owulacji. Przedłużający się okres z reguły świadczy o zaburzeniach hormonalnych, w wyniku czego do owulacji często dochodzi później niż w 14 dniu cyklu.

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne po stosunku z wytryskiem

Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę istnieje w dni płodne na skutek wytrysku po pełnej penetracji. Trudno jednak określić, jakie jest prawdopodobieństwo, że kobieta zajdzie w ciążę, ponieważ ma na to wpływ zbyt wiele czynników – stan zdrowia jej oraz partnera, poziom hormonów, przeżywany stres. Nawet jeśli dojdzie do zapłodnienia, w wielu przypadkach wczesna ciąża kończy się fizjologicznym poronieniem.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Ciąża bez wytrysku w dni płodne?

Wiele młodych osób obawia się zajścia w ciążę, nawet jeśli nie doszło do wytrysku, ale w rzeczywistości jest to bardzo mało prawdopodobne. Warto pamiętać, że silny stres może doprowadzić do przesunięcia się okresu, a nawet zaburzeń hormonalnych, które bywają podobne do wczesnych objawów ciąży. Zapłodnienie można z prawie 100% pewnością wykluczyć, wykonując w domu test ciążowy 7 dni od pierwszego dnia spodziewanej miesiączki. Jeżeli wynik będzie negatywny, a okres się nie pojawi, należy powtórzyć test po paru dniach lub udać się do ginekologa, który wykluczy ciążę i określi przyczyny zaburzeń w miesiączkowaniu.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
446
32
Polecamy
Kiedy może dojść do zapłodnienia – objawy, ile trwa zapłodnienie od stosunku
Kiedy może dojść do zapłodnienia – objawy, ile trwa zapłodnienie od stosunku Dzień Dobry TVN
Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?
‒ fakty i mity
Czy można zajść w ciążę bez wytrysku? ‒ fakty i mity Dzień Dobry TVN
Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?
Czy można zajść w ciążę po owulacji lub przed okresem?
Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę? Czy można zajść w ciążę po owulacji lub przed okresem? TVN zdrowie
Czy jest możliwe zajście w ciążę podczas okresu?
Czy jest możliwe zajście w ciążę podczas okresu? TVN zdrowie
Komentarze (3)
Ppp
Hej. 9 dzien cyklu. Seks bez wytrusku. jakie.szanse na ciaze ??
Czytaj całość
Nieznajoma
Mam problem myśle ze jestem w ciąży uprawiałam seks bez zabezpieczenia 29 i 30 napewno było bez wytrysku czy z tej wydzieliny tez mogę zajść ? Tu pisze ze mała możliwość a się boje tak czy siak proszę o pomoc
Czytaj całość
Baśka35
Czasem jak czytam takie arykuły to sobie myślę, że ludzie maja rozne problemy. Ja staram sie zajsc w ciąże i nie mogę, a pewnie ktoś kto nie chce dziecka zajdzie nawet bez wytrysku. tylko wanze, żeby myśleć i się zabezpieczać. dzięi za tekst - edukacja seksualna w naszych czasach i kraju chyba kuleje bardzo, trzeba sie zawsze zabezpieczac, jak się nie chce dziecka!
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?