Perspektywa nieplanowanego zajścia w ciążę może być przerażająca. Dlatego pojawia się wiele pytań o to, czy może dojść do zapłodnienia bez wytrysku, bez penetracji czy bez stosunku. Choć teoretycznie możliwe jest zapłodnienie przez preejakulat, takie przypadki są wyjątkowo rzadkie.
Ciąża – jak dochodzi do zapłodnienia?
Po pierwsze, aby doszło do zapłodnienia, kobieta musi być w trakcie owulacji lub tuż przed nią, kiedy dojrzała komórka jajowa uwalniania jest z jajnika. Do jajeczkowania dochodzi najczęściej około 14 dnia cyklu u kobiet o regularnych miesiączkach, jednak może się ono przesunąć z powodu stresu, diety czy zażywanych leków.
Po drugie organizm mężczyzny musi wytwarzać odpowiednią liczbę prawidłowo zbudowanych plemników, a jeden z nich musi przedostać się przez barierę błony śluzowej i dotrzeć do komórki jajowej. Na skutek wytrysku nasienia plemniki dostają się do pochwy kobiety i dalej do macicy oraz jajowodu. Teoretycznie istnieje możliwość zapłodnienia bez ejakulacji, jednak takie przypadki zdarzają się ekstremalnie rzadko.
Czy dziewica może zajść w ciążę?
Błona dziewicza jest cienka i posiada drobne otwory. Przesącza się przez nią krew miesiączkowa, a nawet możliwe jest dokonanie USG transwaginalnego. Dlatego sama w sobie nie chroni przed zajściem w ciążę – zapłodnienie jest teoretycznie możliwe, jednak wyjątkowo mało prawdopodobne. Do takiej sytuacji mogłoby dojść w przypadku, gdy:
- doszło do wytrysku na ciało kobiety i plemniki przedostały się do pochwy,
- nasienie przez nieuwagę dostało się na rękę partnera i następnie podczas pieszczot plemniki przedostały się do pochwy,
- pochwa dotykana jest członkiem, na którym znajduje się preejakulat.
Czy można zajść w ciążę przez petting?
Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przez petting także jest znikome. Teoretycznie istnieje możliwość przeniesienia plemników do pochwy za pomocą ręki czy ust, jednak będzie ich bardzo mało, a bez ciśnienia wywołanego wytryskiem praktycznie nie mają one szans na dotarcie do komórki jajowej. Przede wszystkim jednak plemniki potrzebują odpowiednich warunków do przeżycia i w środowisku zewnętrznym najczęściej giną.
Czy można zajść w ciążę bez wytrysku w pochwie?
Aby doszło do zapłodnienia, konieczny jest kontakt z plemnikami, który bez wytrysku jest prawie niemożliwy. Większość obaw osób podejrzewających, że mogły zajść w ciążę bez wytrysku, dotyczy preejakulatu. Jest to płyn wydzielany z członka podczas silnego pobudzenia, który może pojawić się podczas tak zwanej gry wstępnej lub stosunku przerywanego. Choć wykazano, że mogą się w nim znajdować plemniki, to jest ich mało i najczęściej mają upośledzoną ruchliwości. Prawdopodobieństwo zapłodnienia preejakulatem jest bardzo niskie.
Stosunek przerywany a ciąża
Stosunek przerywany jest bardzo mało skuteczną metodą antykoncepcyjną. Szacuje się, że u 10–35 na 100 par ją stosujących dochodzi do zapłodnienia. Trudno określić, jaki odsetek stanowią ciąże z preejakulatu, gdyż czasami dochodzi do niekontrolowanego wytrysku. Stosunek przerywany nie jest zalecany także ze względów psychicznych, a unikanie prezerwatyw może skutkować zachorowaniem na choroby przenoszone drogą płciową.
Czy można zajść w ciążę podczas okresu?
W trakcie okresu raczej nie można zajść w ciążę. Bywa jednak, że plamienie wzięte przez kobietę za okres jest tak naprawdę plamieniem owulacyjnym lub zostało wywołane zaburzeniami hormonalnymi i wówczas może dojść do zapłodnienia. Może również się tak zdarzyć, jeżeli krwawienie miesiączkowe trwa ponad tydzień – wówczas plemnik może przetrwać w ciele kobiety do czasu owulacji. Przedłużający się okres z reguły świadczy o zaburzeniach hormonalnych, w wyniku czego do owulacji często dochodzi później niż w 14 dniu cyklu.
Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne po stosunku z wytryskiem
Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę istnieje w dni płodne na skutek wytrysku po pełnej penetracji. Trudno jednak określić, jakie jest prawdopodobieństwo, że kobieta zajdzie w ciążę, ponieważ ma na to wpływ zbyt wiele czynników – stan zdrowia jej oraz partnera, poziom hormonów, przeżywany stres. Nawet jeśli dojdzie do zapłodnienia, w wielu przypadkach wczesna ciąża kończy się fizjologicznym poronieniem.
Ciąża bez wytrysku w dni płodne?
Wiele młodych osób obawia się zajścia w ciążę, nawet jeśli nie doszło do wytrysku, ale w rzeczywistości jest to bardzo mało prawdopodobne. Warto pamiętać, że silny stres może doprowadzić do przesunięcia się okresu, a nawet zaburzeń hormonalnych, które bywają podobne do wczesnych objawów ciąży. Zapłodnienie można z prawie 100% pewnością wykluczyć, wykonując w domu test ciążowy 7 dni od pierwszego dnia spodziewanej miesiączki. Jeżeli wynik będzie negatywny, a okres się nie pojawi, należy powtórzyć test po paru dniach lub udać się do ginekologa, który wykluczy ciążę i określi przyczyny zaburzeń w miesiączkowaniu.