Grupa krwi a udar
Specjaliści z Harvard School of Public Health w swoich badaniach postawili tezę, że choroby z określonymi grupami krwi częściej mają problemy z układem sercowo-naczyniowym. W ocenie naukowców osoby, które mają grupę krwi A i B częściej zmagają się z chorobą niedokrwienną serca. Do grupy ryzyka - ze względu na obecność genu AB0 - należą również osoby z grupą AB. Co ciekawe, u osób z grupą krwi 0 takie ryzyko praktycznie nie występuje.
Natomiast wyniki badań opublikowane w magazynie "Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology" pokazują, że posiadacze grup krwi A i B są bardziej narażeni na zawał lub niewydolność serca niż osoby z grupą 0.
Grupa krwi a rak. Czy istnieje między nimi zależność?
Naukowcy wykazali również, że grupa krwi może mieć związek z rozwojem niektórych nowotworów. Analiza pokazała, że osoby z grupą krwi AB częściej chorują na raka żołądka oraz wątroby. Nie ma jednak związku z mięsakiem, chłoniakiem, czy białaczką.
Co ciekawe, osoby z grupą krwi B zadziej chorują na nowotwory żołądka i pęcherza. Natomiast posiadacze grupy 0 są mniej narażeni na rozwój raka trzustki.
Źródło: abczdrowie.pl
Zobacz wideo: Jak skutecznie leczyć udar mózgu?