Jak sen wpływa na skuteczność szczepionek?
Szczepionka zapewnia lepszą ochronę, jeśli się wysypiamy. Do takich wniosków doszli badacze z m.in. z University of Chicago oraz Francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych Inserm. Eksperci przeanalizowali wyniki badań dotyczących zależności między długością snu a reakcją układu immunologicznego po podaniu szczepionki przeciwko grypie oraz wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW).
Uczestnicy analizowanych badań korzystali ze specjalnych bransoletek, które mierzyły długość snu. W przypadku osób, które spały mniej niż zalecane przez specjalistów 7-8 godzin reakcja układu immunologicznego była słabsza, niż u badanych, których sen był odpowiednio długi. Choć eksperyment dotyczył szczepionek przeciwko grypie i WZW, to naukowcy są zdania, że ten mechanizm da się zaobserwować także w przypadku szczepionki przeciwko COVID-19.
- Związek między snem a skutecznością szczepionki może być poważnym problemem dla osób o nieregularnych harmonogramach pracy, zwłaszcza dla pracowników zmianowych, którzy zazwyczaj mają krótszy czas snu - powiedziała starsza autorka metaanalizy, dr Eve Van Cauter z University of Chicago (USA).
Dlaczego sen jest ważny?
- Niewystarczająca ilość snu wiąże się z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak zwiększone ryzyko rozwoju otyłości, cukrzycy czy nadciśnienia. Szczepionki są ważnym narzędziem zapobiegania i ograniczania skutków chorób zakaźnych i uważamy, że można wprowadzić prostą zmianę w zachowaniu - odpowiednią ilość snu - aby uzyskać natychmiastowe korzyści. Jest to tanie i nie ma skutków ubocznych - dodała.
Zobacz wideo: Czy godzina o której wstajemy ma znaczenie? Co zrobić, aby dobrze spać?
Źródło: Rynek zdrowia/PAP