Dieta dr Dąbrowskiej – czy jest zdrowa?
W ostatnim czasie wielką popularnością cieszy się dieta dr Dąbrowskiej. Zresztą nic dziwnego, ponieważ serwując sobie przez kilkanaście dni wyłącznie warzywa i owoce, trudno by nie było widocznego efektu. Niemniej wokół diety tej krąży wiele negatywnych opinii. Szybki efekt – owszem, ale czy w osiągnięty w zdrowy sposób? Niekoniecznie. Co na ten temat sądzi dietetyk?
Przeczytaj też: Dieta dr Dąbrowskiej - wskazania, jadłospis i opinie
Sama dieta Dąbrowskiej tak naprawdę w prawidłowym nazewnictwie nie powinna być nazywana dietą, tylko postem leczniczym doktor Dąbrowskiej. Rzeczywiście spotykam się z tym, że wiele osób przechodzi na post, który jest bardzo restrykcyjny i polega na jedzeniu praktycznie samych warzyw i dosłownie dwóch rodzajów owoców w bardzo ograniczonych ilościach i to wszystko w ograniczeniu do 600 kalorii dziennie, więc mało. Wiele osób, nie mając kompletnie świadomości, na czym ten post polega, zaczyna go stosować wyłącznie w celu szybkiego schudnięcia. Taka osoba może sobie bardzo zaszkodzić, ponieważ nie przeprowadzony dobrze post może siać wiele spustoszeń w organizmie – tłumaczy Marta Jachym, dietetyk.
Czy to oznacza, że post ten jest niedobrym rozwiązaniem? Jak twierdzi nasza ekspertka – zdecydowanie nie, ale musi on być stosowany w odpowiednim celu. Co to znaczy? Chodzi o leczenie na przykład chorób autoimmunologicznych, problemów skórnych czy niektórych schorzeń ginekologicznych. Przy takich jednostkach chorobowych można liczyć, że post przyniesie świetne rezultaty.
Przeczytaj też: Dieta warzywna - jakie przynosi efekty? Zasady i jadłospis diety warzywnej
Warto też pamiętać, żeby przed decyzją o rozpoczęciu postu doktor Dąbrowskiej skonsultować ją z lekarzem lub dietetykiem.
Nie traktujmy tego jako szybki sposób na odchudzanie przed jakimś wyjazdem wakacyjnym, bo tak możemy sobie tylko zaszkodzić – dodaje dietetyk.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj całą rozmowę.