Wśród czynników ryzyka cukrzycy typu 2 najczęściej wymienia się niezdrową dietę, brak ruchu oraz otyłość. Na tym jednak nie koniec. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Karolinska w Szwecji pokazują, że do rozwoju choroby przyczynia się także bezsenność.
Czy bezsenność zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2?
Szwedzi - z wykorzystaniem skomplikowanej techniki, zwanej randomizacją mendlowską, polegającej na analizie zmian w genach - dowiedli, że bezsenność o 17 proc. zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy. Uczeni sądzą, że niedobór snu zaburza gospodarkę hormonalną, a tym wpływa na nieprawidłowe stężenie glukozy we krwi.
Do podobnych wniosków doszli uczeni z University of Chicago Medical Center. Z przeprowadzonego przez nich badania wynika, że niedobór snu zmniejsza czułość organizmu na insulinę aż o 30 proc., a stężenie hormonu, u osób które śpią zbyt krótko może być trzykrotnie wyższe w porównaniu z tymi, którzy nie mają problemów ze snem.
Skąd się bierze bezsenność?
Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Przyczyną problemów ze snem mogą być zarówno niewygodne łóżko, jak i choroba. Zdaniem badaczy bezsenność pojawia się u osób, które mają problemy z tarczycą, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze czy astmę. Zdarza się, że bezsenność pojawia się u kobiet w okresie menopauzy.
Problemy ze snem często mają podłoże psychologiczne. Coraz częściej mówi się, że bezsenność ma ścisły związek ze stresem i faktem, że nie potrafimy sobie radzić ze zbyt dużym napięciem.
Dlaczego zdrowy sen jest ważny?
Sen daje odpoczynek, a także pozwala się zregenerować. To właśnie gdy śpimy powstają nowe połączenia w centralnym układzie nerwowym. Sen służy też redukcji napięcia i utrwalaniu świeżo nabytych informacji. Dodatkowo uaktywnia układ odpornościowy, dzięki czemu ludzie wyspani rzadziej chorują.
Zapotrzebowanie na sen zmniejsza się wraz z wiekiem. Noworodki śpią 14–15 godzin, przedszkolaki około 12, dzieci w wieku szkolnym – 10, a nastolatki potrzebują już 8 godzin snu. U osób dorosłych czas w ciągu doby przeznaczony na sen jest kwestią indywidualną. Przeciętny dorosły wysypia się w 7–8 godzin.
Czy bezsenność sprzyja cukrzycy? Dowiesz się tego z filmu: