Technologie cyfrowe mogą znacznie pomóc w promowaniu zdrowia, ale nie zastąpią wizyty u lekarza.
Technologie cyfrowe nie są celem samym w sobie; są niezbędnymi narzędziami do promowania zdrowia, utrzymywania świata w bezpiecznym miejscu i służenia słabym - mówi dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus
O jakich interwencjach cyfrowych możemy mówić? WHO za przykład podaje pozytywne efekty, jakie przynosi wysyłanie przypomnień do kobiet w ciąży, by mogły uczestniczyć w wizytach w opiece przedporodowej oraz wysyłanie przypomnień do rodziców z informacją i datą kolejnego szczepienia dziecka.
Sprawdzonym wykorzystaniem technologii jest także umożliwienie osobom fizycznym i pracownikom służby zdrowia komunikowania się i konsultowania kwestii zdrowotnych z różnych miejsc.
Technologie cyfrowe pozwalają na szybką i sprawną komunikację dotyczącą zapasów towarów i ewentualnych braków, komunikację między placówkami, a także między pacjentami a placówkami (np. umożliwienie sprawdzenia dostępności lekarzy).
WHO przestrzega jednak przed nadmiernym korzystaniem z technologii. Mają być one uzupełnieniem kontaktu z lekarzem, wizyty i badania, a nie ich zamiennikiem. Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, by konsultacje z lekarzami on-line były prowadzone przez wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia oraz aby utrzymywana była prywatność informacji o zdrowiu poszczególnych osób.
E-recepty, e-skierowania
W Polsce trwają testy nowego systemu, który ma zrewolucjonizować służbę zdrowia. Mowa o e-receptach i e-skierowaniach, te pierwsze będą już wystawiane w każdym gabinecie medycznym od 1 stycznia 2020 roku. Z kolei projekt e-zwolnień wszedł w życie 1 grudnia 2018 roku. Lekarze mają obowiązek wystawiać zwolnienia z pracy w formie elektronicznej.
Więcej na temat e-zwolnień dowiecie się także z filmu: