Cyclo 3 fort – działanie leku
Lek Cyclo 3 Fort jest wskazany w leczeniu objawów związanych z niewydolnością naczyń żylnych, która objawia się między innymi uczuciem ciężkości nóg, bólem oraz pomocniczo w dolegliwościach związanych z żylakami odbytu. Lek należy stosować krótkotrwale i w razie nieustępowania dolegliwości skontaktować się z lekarzem.
Cyclo 3 fort – skład leku
Substancjami czynnymi leku Cyclo 3 fort, który jest lekiem złożonym są:
- 150 mg suchego wyciągu z Ruscus aculeatus L., Rhizoma (kłącze ruszczyka kolczastego) (5 – 7,5 :1) Ekstrahent: etanol 85% (V/V).
- Hesperydyny metylochalkon 150 mg.
- Kwas askorbowy (witamina C) 100 mg.
Do pozostałych składników leku zaliczamy krzemu dwutlenek koloidalny bezwodny, stearynian magnezu, talk, glikol polioksyetylenowy (Macrogol) 6000.
Skład otoczki kapsułki: denko (koloru żółtego) - żółcień chinolinowa (E 104), żółcień pomarańczowa FCF (E 110), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna.
Wieczko (koloru pomarańczowego) - żółcień pomarańczowa FCF (E 110), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna.
Cyclo 3 fort – dawkowanie leku
W leczeniu objawów związanych z niewydolnością naczyń żylnych (uczucie ciężkości w kończynach dolnych, ból nóg) zaleca się przyjmowanie Cyclo 3 Fort w dawce 2 do 3 kapsułek dziennie.
Można przyjmować jedną kapsułkę rano i jedną wieczorem lub dwie kapsułki rano i jedną wieczorem.
Pomocniczo w leczeniu objawów związanych z żylakami odbytu, Cyclo 3 Fort stosuje się w dawce 4 do 5 kapsułek dziennie. Można przyjmować dwie kapsułki rano i dwie kapsułki wieczorem lub trzy kapsułki rano i dwie wieczorem.
Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych.
Cyclo 3 fort - przedawkowanie
Nadmierne dawki kwasu askorbowego (witaminy C), który jest jednym ze składników leku, mogą powodować niedokrwistość hemolityczną u osób dotkniętych niedoborem G6PD (enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej).
Czy żylaki są niebezpieczne? Zobaczcie na filmie:
Cyclo 3 fort – wskazania do stosowania leku
Cyclo 3 Fort jest wskazany w leczeniu objawów związanych z niewydolnością naczyń żylnych (uczucie ciężkości w kończynach dolnych, ból) oraz pomocniczo w dolegliwościach związanych z żylakami odbytu.
Lek Cyclo 3 Fort poprawia napięcie ścian naczyń żylnych, odporność naczyń włosowatych i obniża przepuszczalność naczyń krwionośnych.
Cyclo 3 fort – przeciwwskazania do stosowania leku
Leku nie wolno stosować jeśli pacjent ma uczulenie którykolwiek ze składników tego leku oraz w przypadku występowania zaburzeń w gospodarce żelazowej (talasemia, hemochromatoza, niedokrwistość syderoblastyczna) ze względu na obecność kwasu askorbowego (witaminy C) w składzie leku.
Ważne! Jeśli pojawi się stan zapalny skóry lub zgrubienia podskórne czy owrzodzenia skóry należy skontaktować się z lekarzem. Kontakt z lekarzem jest również wskazany w przypadku pojawienia się nagłego obrzęku jednej lub obu kończyn dolnych, niewydolność serca lub nerek.
Pojawienie się biegunki jest wskazaniem do przerwania leczenia.
Lek Cyclo 3 Fort nie może zastąpić specjalistycznego leczenia stanów chorobowych odbytu. W przypadku gdy hemoroidy utrzymują się po kilku dniach leczenia niezbędna jest konsultacja lekarska.
Cyclo 3 fort – interakcje
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji z innymi produktami leczniczymi. Lek nie powinien być przyjmowany podczas karmienia piersią, a pacjentki w ciąży powinny bez względu skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku. Lek Cyclo 3 Fort zawiera żółcień pomarańczową FCF (E 110), a zatem może powodować reakcje alergiczne.
Cyclo 3 fort – skutki uboczne
Bardzo często mogą pojawić się biegunki, często ustępujące po zaprzestaniu leczenia oraz ból brzucha. Niezbyt często pojawić się może bezsenność (trudności w zasypianiu), niestrawność (zaburzenia czynności przewodu pokarmowego), mdłości, rumień (zaczerwienienie skóry), świąd, skurcze mięśni, bóle kończyn (rąk i (lub) nóg).
Rzadko (występują u mniej niż 1 na 1 000 osób) pojawiają się nerwowość, zawroty głowy, uczucie zimna w kończynach, ból naczyń żylnych (wrażliwość naczyń żylnych), zaburzenia żołądkowo-jelitowe, aftowe zapalenie jamy ustnej (zapalenia dziąseł z obecnością pęcherzyków), wzrost aminotransferazy alaninowej (wzrost aktywności enzymu wątrobowego).
Z częstością nieznaną może pojawić się ból żołądka, wysypka plamkowo-grudkowa (zaczerwienienie skóry) i pokrzywka (swędzące, nabrzmiałe zaczerwienienie mogące mieć postać krostek).