Polub nas na Facebooku
Czytasz: Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
menu
Polub nas na Facebooku

Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi

Sebastian Bednarczyk

Fot: Kadr z programu Dzień Dobry TVN

Cukrzyca typu 1 wymaga od pacjentów ciągłego kontrolowania stężenia glukozy we krwi. Do tej pory chorzy musieli korzystać z klasycznych glukometrów. Teraz z pomocą przychodzi im nowoczesna technologia. Jak działa nowoczesny sensor do mierzenia poziomu cukru we krwi?

U osób z cukrzycą typu 1 dochodzi do uszkodzenia trzustki. Jej podstawowym zadaniem jest wydzielanie insuliny, która reguluje stężenie glukozy we krwi. Ponieważ organizm nie może wytworzyć jej samodzielnie, chory zmuszony jest ją sobie aplikować. Dawka leku zależy od aktualnego stężenia glukozy we krwi. Dlatego chorzy muszą regularnie kontrolować jego poziom. Do tej pory pacjenci mogli korzystać jedynie z glukomterów. Używanie ich wymaga zakupu specjalnych pasków, na których umieszcza się kroplę krwi z nakłutego palca. Znacznie prostszym rozwiązaniem jest system ciągłego monitorowania glikemii Eversense XL.

To, co zasługuje na uwagę to fakt, że urządzenie cały czas dokonuje pomiarów. Dodatkowo jest ono połączone ze smartfonem, dzięki czemu jest możliwość prezentacji tych wyników nie tylko dla pacjenta, ale lekarza, dla opiekuna, co jest szczególnie ważne właśnie dla opiekunów dzieci czy osób starszych, które nie mogą sprawować nad sobą kontroli – mówi dr n. med. Arkadiusz Krakowiecki, diabetolog, który współpracuje z Roche Diabetes Care Sp z. o. o.

Jak to działa?

System ciągłego monitorowania glikemii Eversense XL składa się z niewielkiego sensora umieszczonego całkowicie pod skóra, lekkiego nadajnika noszonego na ramieniu oraz aplikacji na smartfona.

Sensor mierzy stężenie glukozy w płynie śródtkankowym do 180 dni. Nadajnik noszony na ramieniu zasila bezprzewodowo sensor co kilka minut, energia aktywuje sensor, który wysyła sygnał świetlny z diody LED. Światło następuje pobudzenie fluorescencyjnej powłoki polimerowej znajdującej się na sensorze.

Obecna w płynie śródtkankowym glukoza przyłącza się w sposób odwracalny do powłoki polimerowej, a ilość światła emitowanego przez powłokę zmienia się w zależności od ilości glukozy.

Poziom wyemitowanego światła mierzony jest przez fotodetektor znajdujący się na zewnątrz sensora, a specjalnie zaprojektowany układ elektroniczny przekształca sygnał świetlny w cyfrowy i przesyła go z powrotem do nadajnika.

Nadajnik otrzymuje dane i na ich podstawie oblicza stężenie glukozy. Następnie są one przesyłane poprzez bluetooth do urządzenia mobilnego z zainstalowaną aplikacją Eversense CGM.

Nadajnik to inteligentne urządzenie wyposażone w alarm wibracyjny. Informuje on o niskim lub wysokim stężeniu glukozy wytwarzając wibracje odczuwane na ramieniu.

Aplikacja Eversense CGM umożliwia przesyłanie danych na skrzynkę poczty elektronicznej lub do aplikacji znajdującej się w chmurze internetowej Eversensedms.

Dane z nadajnika można sczytać na komputer za pomocą interfejsu USB i udostępnić je lekarzowi.

Nowa funkcja zdalnego monitorowania glikemii, aplikacja Eversense Now, wymaga połączenia Wi Fi lub transmisji danych. Pozwala automatycznie i bezprzewodowo wysyłać dane do 5 osób. 

Więcej o nowoczesnym sensorze dowiesz się z filmu:

Zobacz film: Nowoczesne metody kontrolowania poziomu glukozy we krwi. Źródło: Dzień Dobry TVN.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
211
28
Polecamy
Innowacyjne metody samokontroli cukrzycy:
ciągłe monitorowanie poziomu cukru 
Innowacyjne metody samokontroli cukrzycy: ciągłe monitorowanie poziomu cukru  TVN zdrowie
Sensor pomiaru glukozy.
Jak działa takie urządzenie?
Sensor pomiaru glukozy. Jak działa takie urządzenie? TVN zdrowie
Krokomierz – jak działa urządzenie do liczenia kroków?
Krokomierz – jak działa urządzenie do liczenia kroków? Dzień Dobry TVN
Alarm domowy – jaki system wybrać:
na telefon czy pilota?
Alarm domowy – jaki system wybrać: na telefon czy pilota? Dzień Dobry TVN
Komentarze (8)
hanna
Jestem cukrzykiem od 15 lat i zawsze miałam tendencje do zbyt niskich cukrów przez aktywny tryb życia. W Polsce lekarze niewiele potrafili na to poradzić poza zmianą stylu życia co negatywnie wpływało na jego jakość i moje samopoczucie. Od trzech lat miszkam w UK i tu moja nowa lekarka już po kilku wizytach zaproponowała mi używanie sensorów. To znacznie ułatwiło mi życie i funkcjonowanie muszę także dodać że są one całkowicie refundowanie. Moja siostra która także choruje lecz mieszka w Polsce także ich używa niestety musi pokrywać wszystkie koszty nawet gdy starała się o dziecko, a sensory trzeba przyznać tanie nie są. Czy naprawdę w Polsce nie da się nic zrobić z refundacjami dla takich ludzi jak ja czy każydy inny curzyk.....? Jak rząd dba o swoich obywateli to bardzo smutne......
Czytaj całość
Anowi
A gdzie mogę sobie sprawić takie urządzenie.Czy lekarz wypisuje i mocuje?
Czytaj całość
Patryk87
Heh lepiej późno niż w cale. Sam korzystam z podobnych sensorow pomiaru juz ponad 2 lata to żadna nowość sc no ale...
Czytaj całość
Basia z Kielc
Bardzo ciekawy artykuł.
Czytaj całość
Nuta
Za mało info
Czytaj całość
Wl
Pięknie opisane. Dzieki. Brak jednego ceny? Na dzień dzisiejszy kiedy ludzi chorzy ledwie wiążą koniec z koncem nic nie jest napisane co ile kosztuje . Dlaczego tak jest ?
Czytaj całość
Anais
Niestety ten system jest tak drogi, że mało kogo będzie na niego stać niestety.
Czytaj całość
M.S.
Czy dostępne w Polsce? O cenie nie wspomnę
Czytaj całość
Nie przegap
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła