Koktajl endorfin, hormonów, relaksacja i poczucie bliskości - to niektóre zalety udanego seksu. Jest on bardzo ważnym aspektem naszego zdrowia i samooceny. Jeśli boli, koniecznie trzeba skonsultować to ze specjalistą. O powodach bolesnego seksu, opowiedziała nam dr n. med. Beata Wróbel.
Przyczyny bolesnych stosunków seksualnych
Specjalistka dzieli źródła problemu na dwie kategorie:
- organiczne, np. bolesna inicjacja seksualna, stan zapalny pochwy, przegroda w pochwie, zapalenie sromu
- nieorganiczne/psychologiczne
Seksuolożka i ginekolożka podkreśla, że droga do rozwiązania problemu bolesnych stosunków seksualnych, powinna wyglądać w następujący sposób:
1. Szczera rozmowa z partnerem/partnerką o problemie
2. Wizyta u psychoterapeuty, który pomoże w udanej komunikacji dot. problemu i zdiagnozuje jego psychologiczne źródło
3. Wizyta u ginekologa, który
zdiagnozuje jaki problem organiczny zaburza odbycie stosunku lub sprawia, że stosunek jest bolesny
Częstą przyczyną problemu jest bolesny pierwszy raz
Dyskomfort podczas stosunku może być spowodowany różnymi czynnikami, szczególnie w przypadku kobiety. Pierwszy raz faktycznie potrafi dostarczyć bólu przede wszystkim w momencie defloracji, czyli przerwania błony dziewiczej – cienkiego fałdu błony śluzowej, zazwyczaj w kształcie półksiężyca lub pierścienia otaczającego ujście pochwy. U niektórych kobiet jest ona gruba i silnie ukrwiona, u innych – cienka i elastyczna. W tym drugim przypadku inicjacja seksualna nie musi być bolesna, ponieważ błona jest mocno rozciągliwa. Poza tym mogło dojść do jej naderwania już wcześniej np. w efekcie stosowania tamponów, masturbacji czy intensywnego uprawiania sportu. Niekiedy podczas pierwszego stosunku występuje też krwawienie, gdy błona dziewicza jest gruba.
Co zrobić, gdy z powodu problemów z bolesnymi stosunkami, rezygnujemy z seksu całkowicie?
Zobacz cały wywiad z naszą ekspertką dr n. med. Beatą Wróbel: