Wypadanie włosów to zupełnie naturalny proces. Szacuje się, że każdego dnia tracimy ich około setki. Problem zaczyna się w momencie, gdy włosy zaczynają wypadać zbyt intensywnie. Mimo że przedwczesnej utraty włosów obawia się co drugi mężczyzna, to tylko nieliczni decydują się na spotkanie ze specjalistą. A szkoda, bo łysienie da się zatrzymać.
Łysienie to niestety bardzo popularna przypadłość, która u wielu panów postępuje wraz z wiekiem. W przypadku męskiej części populacji najczęściej spotykamy typ androgenowy, zwany także łysieniem typu męskiego. Następuje wówczas drastyczne skrócenie fazy długości wzrostu włosa, a mieszki włosowe stają się słabo ukrwione i ulegają procesowi miniaturyzacji. Pierwsze objawy część mężczyzn zauważa już przed 20 tym rokiem życia, z czasem pogłębiają się one przyjmując różne schematy wypadania włosów – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog.
Dlaczego mężczyźni łysieją?
Panowie - w pierwszej kolejności - zaczynają tracić włosy w części skroniowo – czołowej lub na czubku głowy, czasami proces łysienia występuje w obu tych rejonach jednocześnie. Dlaczego włosy zaczynają wypadać? Najczęściej wini się uwarunkowania genetyczne, ale nie jest to jedyna przyczyna łysienia.
Zobacz także: Łysienie – przyczyny i leczenie. Łysienie bliznowaciejące, plackowate i inne odmiany
Przerzedzenie włosów, ich wypadanie może być skutkiem urazów mechanicznych, oparzeń chemicznych lub termicznych, efektem przyjmowania niektórych leków. Do nadmiernego wypadania włosów może doprowadzić także silny stres oraz niezdrowa dieta. Niedobory żelaza, cynku, biotyny czy selenu wpływają na kondycję włosów i mogą doprowadzić do ich wypadania.
Zobacz także: Wzmocnienie włosów – zioła, dieta, olejowanie, suplementy diety
Przyczyną problemu mogą być także choroby skóry głowy, ale także inne schorzenia, jak twardzina układowa, łuszczyca, toczeń czy kiła. Nadmierne wypadanie włosów może mieć także związek z zaburzeniami hormonalnymi.
Czy intensywny trening może skutkować łysieniem?
Aktywność fizyczna to samo zdrowie - co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jednak w nadmiarze może być niebezpieczna i prowadzić do wypadania włosów. Dzieje się tak ponieważ trening siłowy zaburza homeostazę, czyli równowagę organizmu.
Podczas ćwiczeń wyrzucany jest głównie kortyzol i testosteron. Intensywność ćwiczeń powoduje dodatkowe dysproporcje hormonalne, co może przyczyniać się do utraty włosów. U mężczyzn nadmiernie ćwiczenia siłowe powodują wyrzut testosteronu, który zamienia się w DHT powodując miniaturyzację mieszków włosowych, a w przypadku panów, którzy są dodatkowo obciążeni genetycznie - łysienie jest niestety niemal pewne – ostrzega Anna Mackojć, trycholog.
Nie oznacza to jednak, że z ćwiczeń trzeba zrezygnować. Konieczny jest jednak umiar i dokładne umycie włosów po treningu. Dlaczego? Nadprodukcja sebum osłabia włosy i może przyczynić się do rozwoju schorzeń, które prowadzą do ich nadmiernego wypadania.
Warto zaznaczyć, że wypadanie włosów może być związane z zażywaniem suplementów na przyrost masy mięśniowej. Dlatego panowie, którzy chcą je stosować - w pierwszej kolejności - powinni poradzić się specjalisty.
Dlaczego włosy nadmiernie wypadają i co zrobić, aby zatrzymać łysienie? Dowiesz się tego z filmu:
Jak zatrzymać wypadanie włosów?
Nadmierne wypadanie włosów można zatrzymać. Jednak, aby leczenie było skuteczne trzeba znaleźć przyczynę problemu. Kolejnym etapem powinno być stosowanie środków, które wspomogą porost nowych włosów (najskuteczniejsze będą te na bazie naturalnych składników).
Jeśli łysienie spowodowane aktywnością DHT, zaleca się przyjmowanie farmaceutyków, które osłabiają jego działanie. Dodatkowo środki te wzmacniają mieszki włosowe - odżywiają jej i poprawiają ich ukrwienie. Bardzo często w ich składzie są proteiny, keratyna, witamina A, cynk, miedź oraz siarkę, czyli związki, które mają korzystny wpływ na włosy i skórę głowy.
Zobacz także: Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn
Wypadanie włosów pomogą zatrzymać także terapie trychologiczne. W zależności od potrzeb u pacjentów stosuje się m.in. mezoterapię skóry głowy, naświetlanie laserem LLLT czy ledoterapię skóry głowy.
Kiedy włosy stają się łamliwe, nadmiernie się przetłuszczają, wysuszają lub coraz więcej zostaje ich na szczotce to pierwszy sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Jeśli skóra głowy zaczyna swędzić, pojawia się łupież lub placki oraz inne anomalia to poważne sygnały, że powinniśmy zasięgnąć porady trychologa. Czasami wystarczy zmiana diety i nieprawidłowych nawyków, aby poprawić kondycję naszych włosów, często jednak są niezbędne odpowiednie badania i terapia – wyjaśnia Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.