Znieczulenie rdzeniowe, nazywane także znieczuleniem podpajęczynówkowym, to rodzaj narkozy, który pozwala całkowicie wyłączyć połowę ciała chorego. Po jego podaniu pacjent całkowicie traci czucie, np. od pasa w dół. Taki rodzaj znieczulenia stosuje się m.in. w czasie wymiany panewki stawu biodrowego. Podawane jest także podczas operacji podbrzusza, a także u kobiet w ciąży, u których konieczne jest wykonanie cięcia cesarskiego. Znieczulenie utrzymuje się przez ok. 3-4 godziny.
Więcej o tym znieczuleniu dowiecie z nieemitowanego fragmentu programu 36,6°C:
Jakie są rodzaje znieczulenia?
W medycynie wykorzystuje się kilka rodzajów znieczulenia. To, które zostanie zaaplikowane pacjentowi podczas zabiegu zależy przede wszystkim od rodzaju zabiegu oraz stanu zdrowia pacjenta. Do najczęściej stosowanych znieczuleń należą:
-
znieczulenie ogólne – po jego podaniu pacjent nagle zasypia i całkowicie traci kontakt z rzeczywistością, choremu aplikuje się silny lek znieczulający, który całkowicie blokuje odczuwanie bólu, pacjent dostaje także środki zwiotczające;
Zobacz także: Znieczulenie ogólne – co warto o nim wiedzieć? Skutki uboczne i powikłania po narkozie
- znieczulenie regionalne – podawane jest w czasie tych zabiegów, które nie są rozległe i nie wymagają usypiania pacjenta. Aplikacja takiego rodzaju narkozy pozwala wyłączyć jedynie jedną część ciała pacjenta. Podczas zabiegu chory cały czas jest przytomny i wie, co się wokół niego dzieje;
- znieczulenie miejscowe – stosowane jest przy zranieniach czy stłuczeniach. Ten rodzaj znieczulenia może podać sam lekarz lub pielęgniarka, obecność anestezjologa nie jest konieczna. To ile środka trzeba będzie wstrzyknąć w miejsce uszkodzenia czy zranienia zależy od rozległości obrażeń.
Przed wyborem znieczulenia konieczne jest przeprowadzenie bardzo dokładnego wywiadu z pacjentem. Lekarz musi przede wszystkim wiedzieć, czy chory przyjmuje jakieś leki, zatajenie tej wiedzy przed specjalistą może doprowadzić do bardzo poważnych problemów ze zdrowiem.
Zobacz także: Czym jest znieczulenie i jak działa? Najważniejsze rodzaje znieczuleń