Odpowiedź: Torbiel retencyjna to taka, która nie pęka i częściowo się wchłania, a następnie ponownie wypełnia się płynem. Jest więc ona nawrotowa. W jej przypadku należy wybrać odpowiednie leczenie farmakologiczne, hormonalne. Jeżeli jeden typ leków nie pomaga należy dobrać inny. W ostateczności należy wykonać zabieg polegający na usunięciu takiej torbieli. Najłatwiej i najmniej obciążająco wykonuje się taki zabieg za pomocą laparoskopii.
Na pytanie odpowiedział lek. med. Tomasz Basta – Absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Aktywnie uczestniczy w rozwoju polskiej ginekologii estetycznej i plastycznej poprzez prowadzenie licznych badań naukowych m.in. nad skutecznością laserów ginekologicznych lub leczeniem wysiłkowego nietrzymania moczu. Jest również twórcą kilku autorskich terapii m.in. pierwszej w Polsce metody leczenia pochwicy. Na pierwszym miejscu stawia dobrostan zdrowia intymnego swoich pacjentek, obejmujący nie tylko brak chorób, ale również komfort codziennego funkcjonowania i satysfakcję z własnej seksualności, dlatego systematycznie podnosi swoje umiejętności zawodowe poprzez uczestnictwo w wielu polskich i zagranicznych szkoleniach oraz sympozjach. Jego kompetencje potwierdzają liczne certyfikaty oraz publikacje naukowe. Jego zamiłowanie do zawodu skłoniło go do założenia krakowskiej Intima Clinic (www.intimaclinic.pl) zajmującej się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet.
Intimę Clinic tworzy zespół wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów w holistyczny sposób dba o zdrowie i życie intymne swoich Pacjentek. Miejsce oferuje ponad 50 zabiegów i konsultacji z zakresu ginekologii i położnictwa, ginekologii plastycznej, ginekologii estetycznej, laseroterapii, chirurgii naczyniowej i ogólnej, endokrynologii, diabetologii, hipertensjologii, angiologii, dietetyki, psychologii i seksuologii. Klinka wyposażona jest w najnowszej generacji sprzęt medyczny (jako jedyna w Polsce dysponuje wszystkimi rodzajami laserów do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu i obkurczania pochwy, oraz wysoko wyspecjalizowane urządzenie HIFU i HIFEM).
Kolejne pytania:
Czy torbiele jajników zawsze trzeba usuwać? Kiedy można je wyleczyć farmakologią?
Co można zrobić, aby torbiele jajników nie nawracały? Są jakieś sposoby?
Jakie objawy może dawać rak jajnika? Co powinno zaniepokoić?