Przepuklina polega na przemieszczeniu się części narządów jednej jamy ciała do drugiej. Jak do niej dochodzi?
Zawartość jamy brzusznej, a także jelita, otoczone są z boku i z przodu przez mięśnie, z dołu przez miednicę, a od góry przez przeponę. Zazwyczaj podczas kaszlu, kichnięcia, podnoszenia ciężaru lub wskutek ciąży, dochodzi do wzrostu ciśnienia, które musi gdzieś znaleźć ujście. Ponieważ otaczająca narządy błona nie jest jednolita, w niektórych miejscach jest znacznie słabsza i to właśnie tam może utworzyć się worek, do którego przesunięte zostaną narządy wewnętrzne.
Co się dzieje w sytuacji, gdy zawartość jamy brzusznej wyjdzie poza jamę brzuszną? Wokół przepukliny tworzą się tzw. wrota przepukliny. Im są szersze, tym większa zawartość jamy brzusznej zostaje przeniesiona. Co gorsza, w pewnym momencie wrota zaczynają się zamykać, zaciskają się naczynia krwionośne, znajdujące się w błonie otaczającej i chroniącej jelita. Taki ucisk może doprowadzić do ich martwicy. Dlatego ważne jest, aby nie zwlekać z wizytą u specjalisty i trafić do lekarza jak najszybciej.
Jak wygląda leczenie przepukliny? Najczęściej, zamiast ponownego zbliżania do siebie narządów, stosuje się specjalne siatki. Wykonane są one z bardzo mocnego tworzywa i mocuje się je za pomocą szwów lub specjalnych zszywek. Niektóre siatki mają drobne haczyki, które same wczepiają w tkanki. Operacja ich wszczepienia trwa ok. godziny i większość pacjentów, może wyjść ze szpitala już następnego dnia. Co zrobić, aby uniknąć przepukliny? Zobaczcie: