Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Kobieta, którą boli ucho

Fot: SIphotography / gettyimages.com

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów wykonywanych w praktyce laryngologicznej. Nazywana bywa także nakłuciem błony bębenkowej. Polega na jej nacięciu, czasem łączy się z założeniem do niej drenu. Wskazania do wykonania paracentezy mogą wystąpić zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Wskazania do wykonania paracentezy

Anatomicznie ucho dzielimy na zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne. Różne procesy chorobowe mogą dotyczyć poszczególnych struktur. Ucho środkowe zaczyna się błoną bębenkową, która stanowi granicę między właściwymi składowymi ucha środkowego a środowiskiem zewnętrznym. Za błoną bębenkową znajdują się jama bębenkowa oraz trzy kosteczki słuchowe, które biorą udział w przewodzeniu dźwięku. Ponadto w obrębie jamy bębenkowej przebiega nerw twarzowy odpowiedzialny między innymi za ruchomość mięśni połowy twarzy. Istnieje wiele schorzeń dotyczących ucha środkowego i część z nich stanowi wskazanie do zabiegu paracentezy. Pierwszym z nich jest wysiękowe zapalenie ucha środkowego. Częściej dotyczy ono dzieci, gdyż wiąże się z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych i przerostem migdałka gardłowego. Takie zapalenie zdarza się również u dorosłych, najczęściej wskutek przewlekłego zapalenia zatok, przebiegającego z niedrożnością trąbki lub trąbek słuchowych. Istotą wysiękowego zapalenia ucha jest nagromadzenie się płynu w jamie bębenkowej, w której w warunkach fizjologicznych nie powinien się on znajdować.

Obecność wysięku powoduje, że przewodzenie dźwięku staje się utrudnione – pacjent odczuwa przede wszystkim pogorszenie słuchu. Ponadto często chorzy określają dolegliwości jako zatkanie uszu, uczucie „strzelania” czy „przelewania” w uszach. Ponieważ płyn w jamie bębenkowej samoistnie ma ograniczone możliwości wchłonięcia, często istnieje konieczność jego ewakuacji przez paracentezę. Po urazach głowy, w których czasem dochodzi do pęknięcia i złamania w obrębie kości skroniowej, może dojść do krwawienia do jamy bębenkowej. Wówczas w badaniu otolaryngologicznym błona bębenkowa przybiera barwę niebieskiej lub granatowej – określa się to mianem haemothympanum. Efekt i dolegliwości są bardzo podobne do tych pojawiających się przy wysiękowym zapaleniu ucha i dlatego w takim przypadku również wskazana jest ewakuacja poprzez nacięcie błony bębenkowej.

Zobaczcie, jak zbudowane jest ucho i jakie pełni funkcje:

Zobacz film: Budowa i funkcje ucha. Źródło: 36,6

Paracenteza a ostre zapalenie ucha

Najczęstszym schorzeniem ucha środkowego, które spotyka w życiu bardzo duży odsetek chorych, jest ostre zapalenie ucha środkowego. Może się ono pojawić w każdym wieku i o każdej porze roku. Główną dolegliwością jest bardzo nasilony ból ucha, pogorszenie słuchu, czasem mogą pojawić się zawroty głowy, a nawet wymioty. Chorobie, zwłaszcza u dzieci, często towarzyszy gorączka. Standardowym leczeniem jest farmakoterapia – podanie antybiotyku, gdyż zwykle etiologia ostrego zapalenia ucha jest bakteryjna. W przypadku utrzymywania się dolegliwości mimo leczenia farmakologicznego konieczne jest wykonanie paracentezy. W przebiegu zapalenia ucha w jamie bębenkowej może gromadzić się treść ropna i trzeba ją wówczas ewakuować. Ostre zapalenie ucha środkowego zwykle ustępuje po właściwym leczeniu i nie pozostawia po sobie skutków. Zdarza się jednak, że dochodzi do rozwoju powikłań, nawet takich, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Powikłania mogą obejmować niedowład i porażenie nerwu twarzowego, podrażnienie błędnika, któremu towarzyszą znaczne zawroty głowy, oraz tzw. usznopochodne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Każde z nich wymaga hospitalizacji i wykonania paracentezy.

Gdzie wykonać paracentezę?

Zabieg można przeprowadzać z przyczyn diagnostycznych lub terapeutycznych. Możliwe jest wykonanie paracentezy w warunkach poradni laryngologicznej, częściej jednak ma ona miejsce na oddziałach laryngologicznych lub w ramach laryngologicznej izby przyjęć. U dorosłych przeprowadzana jest bez znieczulenia, u dzieci wymagane jest znieczulenie ogólne. Zabieg nie jest bolesny, jednakże wymaga bezruchu pacjenta, co jest niemożliwe do uzyskania u dzieci. Paracenteza zaliczana jest do procedur bezpiecznych. Niezwykle rzadkie są poważne powikłania, ale należy pamiętać, że może do nich dojść.

Paracenteza – powikłania spotykane po zabiegu

Zabieg paracentezy traktowany jest jako bezpieczny i zwykle nie występują powikłania. U dzieci wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, zatem należy liczyć się ze skutkami działania leków znieczulających, takimi jak nudności, wymioty czy zawroty głowy. Paracenteza polega na nacięciu błony bębenkowej – czasem może pojawić się krwawienie z ucha, które zwykle samoistnie ustępuje niedługo po zabiegu. Może się zdarzyć podrażnienie nerwu twarzowego, które skutkuje zawrotami głowy. Czasami po paracentezie błona bębenkowa nie zrasta się samoistnie i jeżeli jej perforacja utrzymuje się dłużej niż 6 miesięcy, należy rozważyć operacyjne zamknięcie ucha. Istnieje także możliwość uszkodzenia kosteczek słuchowych, co skutkuje trwałym pogorszeniem słuchu.

Bibliografia:

1. Stanisław Iwankiewicz: Ćwiczenia z otolaryngologii. Warszawa: PZWL, 1985.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?