Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest epilacja? Epilacja a depilacja – różnice
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest epilacja? Epilacja a depilacja – różnice

NAN

Fot: Romolo Tavani / fotolia.com

Wśród wielu sposobów na usunięcie owłosienia wyróżnia się metody czasowe i trwałe. Do pierwszej grupy zalicza się golenie i depilację, czyli metody przeprowadzane zwykle w warunkach domowych. Epilacja jest profesjonalnym zabiegiem kosmetycznym, zaliczanym do trwałych metod usuwania owłosienia.

Depilacja to zabieg polegający na tymczasowym usunięciu martwych części włosów. Po określonym czasie, który zwykle wynosi od 2 dni do 4 tygodni, usunięte owłosienie odrasta. Epilacja jest zaś metodą umożliwiającą pozbycie się niechcianych włosów poprzez nieodwracalne zniszczenie mieszków włosowych. Efekty epilacji utrzymują się co najmniej kilka lat.

Golenie, wosk i depilator – metody depilacji czasowej

Do zabiegów depilacji czasowej zalicza się:

 • Golenie maszynką – metoda ta jest szybka, tania i bezbolesna. Włosy zgolone maszynką odrastają jednak zwykle już po 24 godzinach, a w dodatku są mocniejsze i grubsze niż przed zabiegiem. Golenie wrażliwych obszarów, takich jak okolice bikini, może wywoływać podrażnienia skórne. Nieostrożne używanie maszynki może również skutkować zacięciami skóry.
 • Stosowanie kremu do depilacji – produkt ten rozpuszcza widoczną część włosów. Stosowanie kremu jest szybkie i skuteczne – wystarczy nałożyć produkt na skórę, a po kilku minutach usunąć go specjalną szpatułką. Usunięte włosy zaczynają odrastać po około 24 godzinach. Kremy do depilacji mogą podrażniać delikatną skórę. Nie można stosować ich w okolicach intymnych – jedynie w obszarze linii bikini.
 • Depilacja woskiem – metoda ta pozwala na usunięcie włosów wraz z cebulkami. Zabieg można przeprowadzić w salonie kosmetycznym lub w warunkach domowych. Usunięte włosy odrastają po 2-4 tygodniach. Depilacja woskiem jest bolesna i może powodować uszkodzenia skóry (zwłaszcza, gdy wykonuje się ją na delikatnej, wrażliwej skórze). Przeprowadzana w domu może być czasochłonna i niedokładna. Wykonywana u w salonie kosmetycznym – droga.
 • Depilacja depilatorem elektrycznym – podobnie jak depilacja woskiem, pozwala na usunięcie włosów wraz z cebulkami. Zabieg jest bolesny i czasochłonny, może powodować wrastanie włosów i podrażnienia skóry.

Zobacz film: Delikatny wąsik nad wargą - jak skutecznie go usunąć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

  Fotoepilacja – trwałe usuwanie niechcianych włosów

  Fotoepilacja to metoda, która pozwala na trwałe pozbycie się owłosienia. Do zabiegu wykorzystuje się wiązkę światła, która wychwytuje barwnik znajdujący się w mieszkach włosowych (melaninę). Pod wpływem działania światła melanina rozgrzewa się, a mieszki włosowe ulegają zniszczeniu. Fotoepilacja może wywoływać krótkotrwałe podrażnienia skóry. Zabieg może być bolesny, jednak często przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym (wykonywanym przy użyciu maści lub kremów).

  Epilacja – cena zabiegów z użyciem światła

  Jedna sesja fotoepilacji, w zależności od obszaru ciała, to koszt 200-600 złotych. Aby usunąć wszystkie włosy z danego obszaru skóry, zwykle konieczne jest wykonanie depilacji w serii 4-6 zabiegów. Epilację można przeprowadzić także w warunkach domowych – koszt urządzenia do samodzielnego użytku to 1200-2000 złotych.

  Fotoepilacja – przeciwwskazania

  Zabiegu nie przeprowadza się w następujących przypadkach:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • bielactwo,
  • łuszczyca,
  • cukrzyca,
  • epilepsja,
  • stosowanie kremów z retinolem,
  • zażywanie leków i ziół światło-uczulających (m.in. nagietek, dziurawiec),
  • świeża opalenizna.

  Epilacja elektrolizą – metoda trwałego usuwania owłosienia

  Alternatywą dla fotoepilacji jest elektroliza (elektroepilacja) – metoda, która nieodwracalnie niszczy mieszki włosowe przy użyciu prądu stałego. Podczas zabiegu w każdym z mieszków włosowych umieszczana jest jednorazowa sonda o grubości włosa, do której podłączane są elektrody. Prąd przepływający przez sondę wywołuje trwałe uszkodzenie mieszka włosowego. Metoda ta jest bardzo skuteczna, chociaż czasochłonna – zniszczenie pojedynczego mieszka włosowego trwa aż 30 sekund. Z tego względu elektrolizę stosuje się głównie w przypadku epilacji niewielkich powierzchni skóry – wąsika, brwi czy pojedynczych włosów na ciele.

  Po zabiegu elektroepilacji na skórze może pojawić się tymczasowe zaczerwienienie i obrzęk. Objawy te ustępują w ciągu 24-48 godzin.

  Epilacja elektrolizą – cena

  Elektroepilację przeprowadza się w formie sesji 8-10 zabiegów, przeprowadzanych co 3-4 tygodnie. Cena zabiegu ustalana jest godzinowo lub w zależności od ilości usuniętych włosów. Godzina elektrolizy kosztuje 100-350 złotych, w tym czasie kosmetyczka jest w stanie usunąć około stu włosów. Usuwanie pojedynczych włosów to koszt kilku złotych za sztukę.

  Elekroliza – przeciwwskazania

  Zabiegu elektroepilacji nie przeprowadza się w następujących przypadkach:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • choroby serca,
  • rozrusznik serca,
  • epilepsja,
  • infekcje skóry.

  Metodę usuwania zbędnego owłosienia należy dobrze przemyśleć i dopasować do rodzaju skóry i pożądanego efektu. Depilacja, chociaż szybka i wygodna, może powodować ból i podrażnienia, a jej efekty są stosunkowo krótkotrwałe. Dzięki epilacji na długi czas można zapomnieć o niechcianych włosach, niemniej jednak zabiegi te są stosunkowo drogie i niewskazane dla każdego. 

  Zobacz film: Jak działają peelingi enzymatyczne? Źródło: Wiem co kupuję

  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  0
  1
  Polecamy
  Laserowe usuwanie owłosienia – na czym polega zabieg depilacji laserowej
  Laserowe usuwanie owłosienia – na czym polega zabieg depilacji laserowej TVN zdrowie
  Depilacja laserowa - żeby poszło gładko!
  Depilacja laserowa - żeby poszło gładko! TVN zdrowie
  Depilacja brazylijska bikini sposobem na gładką skórę bez podrażnień przez wiele tygodni
  Depilacja brazylijska bikini sposobem na gładką skórę bez podrażnień przez wiele tygodni Dzień Dobry TVN
  Wosk, pasta cukrowa, depilator czy laser.
Która metoda depilacji jest najlepsza?
  Wosk, pasta cukrowa, depilator czy laser. Która metoda depilacji jest najlepsza? Dzień Dobry TVN
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
  Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
  Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
  Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
  Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
  Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
  Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
  Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
  Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
  Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
  Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
  Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu