Odpowiedź: Dalekowzroczność jest kolokwialnym określeniem nadwzroczności, które powstało jako antonim krótkowzroczności. Jest wadą osiową polegającą na zbyt krótkiej gałce ocznej. Załamane promienie krzyżują się za siatkówką – za okiem, co również powoduje powstanie niewyraźnego obrazu. Jest to wada, która bardzo długo może nie dawać dolegliwości, gdyż dzięki zjawisku akomodacji soczewki i przesunięciu promieni na siatkówkę może być kompensowana. Nadwzroczność korygujemy za pomocą soczewek skupiających – wypukłych, przesuwając ognisko zza oka na siatkówkę.
Na pytanie odpowiedział: prof. dr n. med. Jerzy Szaflik, jeden z największych polskich autorytetów okulistycznych. Jako mikrochirurg wykonał ponad 20 tys. operacji, z powodzeniem stosując nowatorskie techniki operacyjne w przeszczepach rogówki, usuwaniu zaćmy czy leczeniu jaskry i innych schorzeń gałki ocznej. Jest pionierem zabiegów laserowej korekcji wad wzroku w Polsce i inicjatorem Banku Tkanek Oka. Jako jeden z pierwszych polskich chirurgów wprowadził nowoczesną metodę chirurgicznego usuwania zaćmy – fakoemulsyfikację, a w ostatnim czasie również usuwanie zaćmy przy użyciu lasera femtosekundowego.
Od 25 lat związany jest z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, pozostaje współczesnym twórcą warszawskiej szkoły okulistycznej i wychowawcą kilku pokoleń okulistów. Obecnie prowadzi Centrum Mikrochirurgi oka "Laser".
Kolejne pytania:
Jakie są objawy i metody leczenia jaskry?
Czy można mieć jednocześnie jaskrę i zaćmę?
Jak często należy badać wzrok (podział na dzieci i dorosłych)?